A British Museum 6,7 millió látogatója után a londoni Nemzeti Galéria a második 6,4 millióval, a Southbank Centre pedig - amely újdonság a leglátogatottabb helyek között - a harmadik helyet foglalta el 6,25 millió látogatóval a vezető látványosságok szövetsége (ALVA) által kiadott jelentésben.
Miközben a glasgow-i Nemzetközösségi Játékoknak köszönhetően jelentősen nőtt a skót múzeumok és egyéb turistaattrakciók forgalma, a tíz legtöbb látogatót vonzó attrakció között csak egy került ki a brit fővároson kívülről, a 2013-ban elkészült Birminghami Könyvtár, ahol 2,4 millióan jártak.
A tízes brit toplistán negyedikként a Tate Modern szerepel 5,8 millió látogatóval, ötödikként pedig a Természettudományi Múzeum 5,4 millió látogatóval. A Tudomány Múzeuma, a Victoria és Albert Múzeum és a Tower mintegy 3-3 milliós vendégsereget vonzott, a Somerset House-ban pedig 2,4 millióan fordultak meg.
A brit múzeumokban és galériákban több mint hat százalékkal nőtt a látogatók száma tavaly. A Tate Modernben a Matisse-kiállításnak köszönhetően rekordszámú, 5,78 millió érdeklődő váltott jegyet.
A legkiugróbb érdeklődés mégis a londoni Imperial War Museum 2014 júliusában megnyílt új első világháborús termei iránt nyilvánult meg: hat hónap alatt csaknem egymillióan barangoltak bennük.
Bernard Donoghue, az ALVA igazgatója szerint idén várhatóan tovább nő a brit múzeumok látogatottsága. "A britek a turizmusra szavaznak a lábukkal és a pénztárcájukkal is" - jelentette ki.
A tavalyi kitűnő eredmények a BBC szerint egyrészt a növekvő idegenforgalom, másrészt a sok látogatót vonzó nagy mesterek kiállításainak számlájára írhatók. Emellett komoly fellendülést okoztak a népszerűségben a múzeumok és galériák oktatási programjai: az elmúlt évtizedben a legtöbb intézmény kitűnő oktatási projekteket fejlesztett ki, amelyek az iskolák munkájához is kötődnek.
Forrás: MTI