A Belga Gyógyszerészek Szakszervezete azt közölte, hogy csak hétfőn több mint 30 ezer doboz jódtablettát osztottak szét (Belgiumban a gyógyszertárak ingyenesen adnak jódtablettát a belga személyi igazolvánnyal rendelkezőknek). A szokásosnál jóval többen keresték a jódtablettákat múlt héten Finnországban és Hollandiában is, számol be a hír az euronews.com portál.
A hétvégén ugyan néhány gyógyszertár kifogyott a tablettákból, de a finn gyógyszerészek szövetsége szerint nem érdemes azokat otthon felhalmozni, mert bőven van belőlük készlet.
A jódtabletták iránti kereslet a csernobili atomerőmű közelében kirobbant harcok óta nőtt meg, illetve azt követően, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök úgy reagált az Ukrajna megszállása miatti, országával szembeni szankciókra, hogy elrendelte az orosz nukleáris elrettentő erők fokozott harci készültségét.
Hogyan hat a jódtabletta?
A Norvég Sugárzási és Nukleáris Biztonsági Hatóság szerint nukleáris katasztrófa esetén jódtablettákkal csökkenthető a pajzsmirigyrák kialakulásának kockázata. Az ilyen események során felszabaduló radioaktív jódot a szennyezett levegő belégzése esetén a pajzsmirigy felszívhatja. A patikákban kapható nem radioaktív jódtabletta megfelelő időben történő szedésével biztosítható, hogy a pajzsmirigy már telített legyen, ami megakadályozza a radioaktív jód felszívódását. Az Egyesült Államok Nukleáris Szabályozó Bizottsága azonban közleményben arra figyelmeztetett, hogy ez egy „nagyon speciális védelem”, radiológiai vészhelyzet esetén a leghatékonyabb védelmi intézkedés az evakuálás, mert az nem csak a pajzsmirigyet, hanem az emberi test egészét megvédi a radioaktív sugárzástól.
Az Euronews által megkérdezett Dr. Hielke Freerk Boersma, a Groningeni Egyetem sugárvédelmi szakértője egyebekben azt mondta, legalábbis kérdéses, hogy a jódtabletták milyen mértékben lennének hasznosak az atombombák hatása ellen „A jódtabletták szükségtelen használata – ami akkor fordulhat elő, amikor az emberek pánikba esnek – szintén káros egészségügyi hatásokat okozhat, bár ezeknek a hatásoknak az esélye nagyon kicsi" – mondta még Dr. Boersma.
Szintén óva intett a tabletták bevételétől a közösségi médián keresztül a belga Szövetségi Nukleáris Ellenőrzési Ügynökség (FANC), mely szerint a jelenlegi helyzet Ukrajnában nem teszi szükségessé jódtabletták szedését. Egyetért ezzel a legtöbb szakértő, akik megegyeznek abban, hogy jódtablettát bevenni csak közegészségügyi szakemberek utasítására szabad.
Forrás: Euronews