Ennek következményeként a szövetségi hivatalok alkalmazottainak nagy részét kényszerszabadságra küldték. Így történt ez a nyugati államokban működő nemzeti parkokban is, amelyek nyitva tartanak ugyan, de a szokásosnál jóval kevesebb alkalmazott őrzi bennük a rendet, néhol a mosdók sincsenek nyitva. Mivel sok helyen belépődíjat sem szednek, a karácsonyi szünetben sokan felkeresték a parkokat. Ennek eredménye a 12. napon: emberi ürülék, szeméthalmok, autómentes területekre behajtó járművek, jó sátorhelyekért marakodó vendégek.
A rombolás hatására a Yosemite-ben ppldául lezárták a túlzsúfolt látványosságokat, illetve azokat a sátorhelyeket, ahol nem túl szoros a hivatalos ellenőrzés, mert már annyi szemét és mocsok gyűlt fel.
A korábbi government shutdownokhoz képest a mostaniban az az új elem, hogy ezúttal úgy döntött a kormány, a parkok nyitva maradnak, csak a személyzetből lesznek ott kevesebben – mondta John Garder, a Szövetség a Nemzeti Parkok Megőrzéséért (NPCA) nevű nonprofit szervezet pénzügyi vezetője. A szervezetnél attól tartanak, hogy a magukra hagyott parkokban helyrehozhatatlan károk keletkeznek úgy a természetben, mint a kulturálisan jelentős épített emlékekben, és attól félnek, az általános züllés a látogatók testi épségét is veszélyezteti.
Önkéntesek ugyan már elkezdték összegyűjteni az eldobált szemetet és takarítani a vécéket, de rengeteg munka vár rájuk:
{youtube|id=i-WXx2U9rss}
Forrás: Quibit