Hűsölő parkot hoznak létre Bécsben

Hűsölő parkot hoznak létre Bécs VI. kerületében, Mariahilfben, amellyel a hőszeiget-jelenség ellensúlyozására készülnek a sógorok.

Teljesen átalakítják és a felfrissülés szolgálatába állítják a bécsi Esterházypark elülső, több mint 10 ezer négyzetméteres részét. Az osztrák főváros első hűsölő parkjának a középpontja egy 30 négyzetméteres kör alakú, árnyékos, növényekkel dúsan beültetett hűsölő pont lesz, ahol különböző magasságú és átmérőjű párakapuk és szökőkút járul hozzá a kellemesebb klímához. Ezeknek a megoldásoknak köszönhetően itt akár 6 fokkal hűvösebb lehet, mint a környéken.

A hűsítő víz mellett a „Cooling-park” másik kulcsfontosságú eleme a növényzet. A beton- és aszfalt borítású felületek csökkentésével megnövelik a fűvel, bokrokkal és fákkal beültetett területek arányát. A hűvös, árnyékos részen padok kígyóznak végig, amelyeken akár egy egész iskolaosztálynak elegendő hely van.

Bécs első hűsölő parkját két éven át tudományosan is tanulmányozzák: értékelik és tovább finomítják a hűsítő intézkedéseket és folyamatos lesz a tapasztalatcsere a kutatói szint és a gyakorlati megvalósítás között.

A Cooling-park a Bécsi Kertészeti Vállalat, a 6. kerület, a Tenger Háza (Haus des Meeres) és a Bécsi Városháza által megbízott Carla Lo bécsi tájépítész iroda közös projektje. A hűsítő elemekért a Breathe Earth Collective és a Green4Cities GmbH alkotta dizájnercsapat felel.

De nem ez az egyetlen projekt, amellyel Bécs a klímaváltozás miatt egyre hosszabb és intenzívebb hőhullámok, valamint a hősziget-jelenség ellen küzd. 2020-ban városszerte összesen 137.000 négyzetméternyi parkot és zöldterületet újítanak meg illetve hoznak létre. A kicsi és közepes parkprojektekre és a városfejlesztési területeken létrehozandó új parkokra jövőre 9,3 millió eurót fordítanak. Az elkövetkező évben a város a kerületek zöldítési és hűsítési projektjeihez összesen 2,3 millió euróval járul hozzá. 80 százalékos költségátvállalással támogatja az utcai zöldhomlokzatok, vizes játékok, szökőkutak és párakapuk, párakapuval bővíthető mobil ivókutak telepítését a kerületekben, nagyméretű városi fák ültetését, fák alatti víztárolók, pergolák és egyéb növényekkel kombinált árnyékolók létesítését valamint a zöldterületek növelését az aszfalttal és térkővel burkolt felületek rovására.

2020 elején kerül a bécsi közgyűlés elé az a zöldterületekről szóló új irányelv, amely kimondja, hogy a bécsi zöldterületek megőrzése és növelése az elkövetkező évtizedekben mindenek felett álló cél, és a jövőben ez az irányelv szolgál majd a mindenkori várostervezés alapjául. Az új irányelv azt is rögzíti, melyek azok a területek a városban, amelyeket a jövőben nem lehet beépíteni, illetve bármiféle burkolattal ellátni.

Forrás: Turizmus Online


Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda

Romániában terjeszkedik az egyik legnagyobb lengyel utazási iroda 

A lengyel cég csütörtökön fuzionálásról szóló előzetes megállapodást írt alá a Paralela 45 utazási irodával.
Marie Antoinette a Pozsonyi várban

Marie Antoinette a Pozsonyi várban 

A „Marie Antoinette – Bécstől Versailles-ig és egészen a guillotine alá” címet viselő kiállítás a Pozsonyi vár lovagtermében kapott helyet.
Elit golfverseny a Turkish Airlines szervezésében

Elit golfverseny a Turkish Airlines szervezésében 

A világ élvonalbeli golfozóit felvonultató 2025-ös Turkish Airlines Open négy napon át kínált világszínvonalú sportélményt az antalyai Regnum Carya Golf & Resort pályáján.
Mérgező füstfelhő Sevillánál

Mérgező füstfelhő Sevillánál 

Feltételezhetően mérgező füstfelhő miatt mintegy 80 ezer ember nem mehet ki a szabadba Sevilla környékén.
Földrengés Görögországban

Földrengés Görögországban 

Erős földrengés rázta meg Kréta térségét, károkról nem érkezett jelentés.
Hajnan varázsa: egzotikum, élmények – helyszíni beszámoló

Hajnan varázsa: egzotikum, élmények – helyszíni beszámoló  

A hazai utazási irodásokkal közösen felfedeztük Kína trópusi üdülőparadicsomát.
Egyre több kék zászlós strand a spanyoloknál

Egyre több kék zászlós strand a spanyoloknál 

A legtöbb, 164 zászlós strand a kelet spanyolországi Valencia tartományban található.
Különös fesztivál Linzben

Különös fesztivál Linzben 

Rendhagyó módon megélhető Linz város friss jövőstratégiája.
Velence egyre süllyed – de itt egy merész ötlet a megmentésére

Velence egyre süllyed – de itt egy merész ötlet a megmentésére 

Egy olasz mérnök nem kevesebbet javasol, mint hogy szó szerint megemeljék a süllyedő várost.
Ankara az UNESCO listáján

Ankara az UNESCO listáján 

Ankarát, Törökország fővárosát, hivatalosan is bejegyezték a világörökségi várományosi listára.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.