Magyarországon 2016-ban egy Európán kívüli nyaralás időtartamára átlagosan 11 000 - 15 000 forint közötti díjakon kötötték az utasbiztosítási szerződéseket, idén azonban ez a középérték akár 16 500 forint is lehet.
Az áremelkedés egyfelől az utazások időtartamának növekedésében, másfelől a célországok változásában keresendő, hiszen a legnépszerűbb úti célok idén az Egyesült Államok, a Maldív-szigetek és Thaiföld.
Ugyanakkor az Európán belüli nyaralások időtartamára kötött biztosítások átlagdíja nem változott jelentősen tavalyhoz képest, idén is 5 000 és 8 500 forint közötti összeget kell érte kifizetni.
Az utazási szokások átrendeződésével kiszélesedett a biztosítási paletta is; a három klasszikus kockázati elem (baleset, beteg, poggyász) újabb elemekkel egészült ki: megjelent például Európán belül a sofőrszolgáltatás, valamint a defektes gumiabroncsok cseréje, javítása és az ebből eredő költségek térítése.
Emellett megújultak az egyes díjcsomagok is, az útlemondási biztosításnak köszönhetően egy esetleges betegség miatt a befizetett díjak akár 80%-át is visszafizetheti a biztosító, ezenkívül változtak a műszaki cikkekre vonatkozó extra tárgyankénti limit-, valamint a bankkártya pótlására vonatkozó feltételek is.
„Gondoskodóbbak a magyar turisták, azonban még mindig nem eléggé: habár adataink szerint az Európán kívüli nyaralásoknál az elmúlt öt évben két és félszeresére, 30 százalékról több mint 70 százalékra nőtt a nyaralásuk idejére utasbiztosítást kötő utazók száma, azonban az európai utazásoknál ez a szám még mindig csak 40 százalékra tehető. Ugyan az átlagos kárkifizetés nem jelentős, az előző évihez hasonlóan 40-70 ezer forint között mozog, azonban vannak kirívó esetek is, egy-egy komolyabb külföldi kezelés ára százezrekre, de akár milliókra is rúghat” - mondta Kőrösi Zoltán, a Keszthelyi Holding tulajdonában álló Agenta-Consulting Biztosítás- és Pénzügyi Szolgáltatás Közvetítő Kft. ügyvezető igazgatója és a Keszthelyi Holding Zrt. vezérigazgató-helyettese.
Ma már rendkívül sok biztosítási módozat érhető el a piacon, az egynapos biztosításoktól kezdve az úgynevezett európai bérletekig, amelyek akár 180 napos, egyhuzamban történő kinttartózkodásra is érvényesek.
Kőrösi hozzátette, hogy a biztosítások kötésekor nem csak a célország, a közlekedési eszköz típusa vagy a vagyontárgyak jellege, hanem az utazás célja is nagyban meghatározza a biztosítások díját: nem mindegy, hogy városlátogatással vagy extrém sporttal töltjük utazásunk nagy részét.
A szakember ezenkívül javasolja, hogy előzetesen ne csak online hasonlítsuk össze az ajánlatokat, hanem kérjük ki szakemberek – alkuszok, többes ügynökök – véleményét is, hiszen az utasbiztosítások díjai és szolgáltatásai jelentősen eltérhetnek egymástól.
Forrás: Turizmus Online