Istentisztelet online, tojáskeresés FFP2-es maszkban

Ilyen idén a húsvét a bécsieknek.

Mivel a súlyosbodó járványhelyzet miatt április 1-től ismét szigorú kijárási korlátozást vezettek be az osztrák fővárosban, ezért meglehetősen visszafogott húsvéti ünnepek várnak a bécsiekre. Egy felmérés szerint a megkérdezettek 44 százaléka feldíszíti ugyan a lakását, 32 százalékuk tojáskeresést is rendez a gyerekeknek, az egyházi ünnepségeket azonban leegyszerűsítve tartják meg. Bécs frekventált közterületein pedig kötelezővé tették az FFP2-es maszk viselését.

 

A Bécsi Gazdasági Kamara megbízásából készített felmérés szerint a bécsiek a koronavírus-járvány és az újabb szigorítások ellenére sem mondanak le a húsvéti hagyományaikról. Átlagosan 50 eurót költenek ajándékokra, ahol gyerekek is vannak a családban, ott pedig még többet, átlagban 70 eurót. Így a bécsi kereskedelem mintegy 78 millió eurós forgalomra számíthat. A bevásárlólisták élén édesség, tojás és játék szerepel, amit virág és könyv követ.

Noha a szigorú kijárási korlátozások miatt a bécsieknek le kell mondaniuk a közös családi ünneplésről, a lakását azért a megkérdezettek 44 százaléka húsvéti díszbe öltözteti. Tojásfestésre a megkérdezettek 33 százaléka készül, 32 százalék pedig a kertben rejti el a gyerekeknek a húsvéti csokitojásokat.

A nagyhét istentiszteletei is teljesen a kijárási tilalom jegyében zajlanak: leegyszerűsítik és lerövidítik a miséket, és nem énekelhetnek a kórusok sem. Az istentiszteleteken maximum négy szólista énekelhet. A járványveszély miatt le kell mondani azokról a szertartásokról is, amelyeknél túl nagy a fertőzésveszély – ilyen például a nagycsütörtöki lábmosás. Az istentisztelet teljes időtartama alatt pedig két méter távolságot kell tartaniuk egymás között a nem egy háztartásban élő hívőknek valamint kül- és beltéren egyaránt FFP2-es maszkot kell viselniük.

Cserébe az osztrák köztévé, az ORF a szokásosnál sokkal gazdagabb ünnepi műsort kínál és például a Triduum Sacrum – a húsvéti szent háromnap – mindhárom istentiszteletét közvetíti a St. Pölteni dómból. Bemutatják Robert Neumüller „Mein Stephansdom” című filmjét és természetesen közvetítik a húsvéti szentmisét Rómából és a pápa húsvétvasárnapi üzenetét is.

Újdonság, hogy az egyelőre 2021. április 11-ig tartó kijárási korlátozás idejére Bécs öt kedvelt közterületén – a Donaukanal mentén, a Schwedenplatzon, a MuseumsQuartier környékén, a Karlsplatzon és a Stephansplatzon – kötelezővé tették az FFP2-es maszk viselését. Erre azért volt szükség, mert délutánonként és esténként szívesen verődtek itt össze csoportokba a fiatalok. „Nem azért vezettük be ezt az intézkedést, hogy szekáljuk a lakosságot, hanem, hogy tovább szigorítsuk a meglévő szabályokat és így csökkentsük az új fertőzések számát. Mert a bécsi kórházak kapacitása sem végtelen. Ezért mindenkit arra kérek, hogy vegye komolyan a helyzetet – a saját és embertársaink egészségéről és életéről van szó!” – mondta Michael Ludwig, Bécs polgármestere az intézkedés kapcsán.

Az április 1-től 11-ig tartó időszak alatt a rendőrség egyébként fokozottan ellenőrzni a Bécsből kiutazókat: a Tirolban élő testvért vagy a Karintiában élő szülőket meg lehet látogatni, de Felső-Ausztriába például már nem lehet átugrani shoppingolni.

 

 

 


A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat

A Maldív-szigeteken nem várják tárt karokkal az izraeli turistákat 

Április közepétől hivatalosan megtiltották az izraeli útlevéllel rendelkezők beutazását „válaszul az Izrael által a palesztin nép ellen elkövetett folyamatos atrocitásokra és népirtásra”, közölte a kormány.
Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara

Vár Temesvár – bemutatkozott Budapesten a Visit Timișoara 

Mindössze három óra autópályán, és máris egy másik világ várja az utazót.
Horvátország könnyít a határátlépésen

Horvátország könnyít a határátlépésen 

Horvátország feloldja a ragadós száj- és körömfájás betegség miatt bevezetett intézkedések egy részét, de további rendelkezéseket vezet be a kockázatok megelőzése érdekében.
Zagorje – Horvátország zöld szíve

Zagorje – Horvátország zöld szíve 

Természeti szépségek, történelmi látnivalók és gasztronómiai élvezetek karnyújtásnyira.
Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország

Török öröm: ütős vendégszámokkal indította 2025-öt a mediterrán ország 

Eddig soha nem látott eredményekkel indították az idei turisztikai szezont.
Jelentősen szigorítják a határellenőrzést a németek

Jelentősen szigorítják a határellenőrzést a németek 

Ezúttal nem a száj- és körömfájásjárvány terjedésének megfékezése az ok – másról van szó.
Elege van a turistákból sok helybélinek a Kanári-szigeteken

Elege van a turistákból sok helybélinek a Kanári-szigeteken  

A helyi hatóságok adatai szerint az idén rekordszámú látogató árasztotta el a Kanári-szigeteket.
Szlovák határellenőrzés: továbbra is érvényben a szigorítás

Szlovák határellenőrzés: továbbra is érvényben a szigorítás 

Még egy hónapig azok a szabályok érvényesek, amelyek április 7-én kerültek bevezetésre.
Interaktív kalandtúrák indulnak Bécsben

Interaktív kalandtúrák indulnak Bécsben 

A fiatalokat megcélzó túra fő célja, hogy a résztvevők jobban megismerjék az osztrák fővárost.
Görögország: szigorúbb szabályok a lakóautósoknak

Görögország: szigorúbb szabályok a lakóautósoknak 

Görögország szigorította a lakóautókra vonatkozó szabályozásokat, ami felháborodást váltott ki a lakóautós közösség körében.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.