A horvát kormány a közelmúltban több társaság számára adott ki fúrási engedélyt, a környezetvédők ezeknek az engedélyeknek a visszavonását követelik.
A Greenpeace vezérigazgatója, Kumi Naidoo egy Opatijában rendezett sajtótájékoztatón arra figyelmeztette a horvátokat, hogy „Ne vezessék félre őket a hamis ígéretek, és készüljenek fel arra, hogy ha beindulnak a kőolajfúrások, búcsút inthetnek a turizmusnak.
„Afrikában, amikor hasonló projektek indultak, a helyi lakosságnak megígértek mindenféle juttatást, végül csak néhány magas rangú állami vezető, illetve az olajkitermelő vállalatok igazgatója járt jól, miközben a helyi lakosságnak kellett elviselnie a fúrások utóhatásait.” Naiddo szerint az adriai tengerparton inkább napenergiát kellene előállítani, ezzel új munkahelyeket lehetne teremteni a környezet veszélyeztetése nélkül.
Az amerikai Marathonoil, az osztrák OMV, az olasz ENI, a londoni Medoilgas és a magyar-horvát tulajdonú INA kapott koncessziót kutatásra és kitermelésre az Adria 29 területén, ezek közül 8 északon, a többi Közép- és Dél-Dalmáciában található.
A szerződések a kutatást illetően öt évre, a kitermelésre vonatkozóan pedig 25 éves időtartamra vonatkoznak. Ivan Vrdoljak gazdasági miniszter szerint az olajtársaságoktól 100 millió kuna folyik be azonnal, amint aláírják a szerződéseket, a beruházások összértéke pedig eléri a négymilliárd kunát.