Abban egységes az álláspont, hogy egy hatalmas ősi vulkánkitörés hozta létre az álomszép görög szigetet, hatalmas krátert és lópatkó alakú peremet hagyva maga után.
Most a tudósok azt vizsgálják, mennyire lehet veszélyes a következő nagy kitörés.
Fotó: Depositphotos
A BBC News egy napot töltött a brit királyi kutatóhajó, a Discovery fedélzetén, akik nyomok után kutattak.
Alig néhány héttel korábban Szantorini 11 ezer lakosának közel fele menekült biztonságba, amikor a szigetet földrengéssorozat zrázta meg.
Ez ismét emlékeztetette arra a tudósokat, hogy a gyrosos éttermekkel, Airbnb bérleményekben található pezsgőfürdőkkel és szőlőültetvényekkel tarkított
idilli fehér falvak alatt a gazdag vulkanikus talajon két tektonikus lemez őrlődik a földkéregben.
A szakmai küldetést Isobel Yeo professzor, a brit Nemzeti Oceanográfiai Központ rendkívül veszélyes tenger alatti vulkánok szakértője vezeti. A világ vulkánjainak mintegy kétharmada víz alatt van, de alig figyelik őket.
Kicsit olyan, mintha nem látjuk őket, akkor nincs is veszély
- mondja a fedélzeten, miközben két mérnököt figyelünk, akik egy autó méretű robotot csörlőznek le a hajó oldaláról. Ez a munka, amely ilyen röviddel a földrengések után kezdődött, segít a tudósoknak megérteni, hogy milyen típusú szeizmikus nyugtalanság jelezheti egy vulkánkitörés közeledtét.
Szantorini utolsó kitörése 1950-ben volt, azonban még 2012-ben is volt egy „nyugtalan időszak” – mondja Isobel. Magma áramlott a vulkánok kamráiba, és a szigetek „felduzzadtak”.
Azonban a víz alatti vulkánok képesek igazán nagy és pusztító erejű kitörésekre
- mondja a tudós.
A hajón, a lábunk alatt, 300 méter mélyen forró, bugyborékoló szellőzőnyílások bugyognak. Ezek a repedések a földben a tengerfeneket a kiálló sziklák és gázfelhők élénk narancssárga világává változtatják.
Néhány bolygó felszínéről többet tudunk, mint arról sajnos, hogy mi történik odalent
- véli Isobel.
A robot leereszkedik a tengerfenékre, hogy folyadékokat, gázokat gyűjtsön, és szikladarabokat pattintson le.
Most Isobel és mellette még 22 tudós a világ minden tájáról egy hónapig ezen a hajón. Eddig még senki sem tudta kideríteni, hogy egy vulkán robbanékonyabb vagy kevésbé robbanékony lesz-e, ha a tengeri víz nyílásokban keveredik a magmával.
Megpróbáljuk feltérképezni a hidrotermális rendszert
- magyarázza a tudós, aki társaival így próbálja meghatározni, mit rejt a mély, és várható-e a közeljövőben kitörés avagy sem?