Az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának, valamint az ENSZ Turisztikai Világszervezetének tanulmányából az amerikai Forbes szedett ki érdekes megállapításokat, e szerint:
- Az utazások jelentős visszaesése a pandémia következtében 2,4 billió dollár globális veszteséget okozott a turizmusnak és a hozzá közeli szektoroknak 2020-ban.
- Az idei veszteségek – dacára a fejlettebb országokban elért magas oltási arányok mellett fellendülő utazásoknak – is várhatóan 1,7 és 2,4 billió dollár között lesznek.
- A vakcinák egyenlőtlen elosztása a világ országai között fokozza a világjárvány negatív gazdasági hatásait. A beszámoló szerint a globális veszteségek 60 százalékáért a fejlődő országokban kieső turizmus a felelős.
- Amíg a magas átoltottsággal rendelkező országokban, mint az Egyesült Királyság, az Egyesült Államok és Franciaország várhatóan gyorsabban javul majd a helyzet, szakértők szerint a turisztikai szektor egésze nem fog teljesen magára találni legalább 2023-ig.
- A visszarendeződés legfőbb akadályai jelenleg az utazási korlátozások, a vírus gyenge kontrollja és az utazásokkal szembeni általános bizalmatlanság, amin a magas átoltottsági arány és a védettségi igazolványok rendszere javíthatnak.
„A vakcinázás felgyorsítása, és ezáltal a közösségek védelme és a turizmus biztonságos újraindítása elengedhetetlen a munkahelyek helyreállítása és a szükséges erőforrások megteremtése érdekében, különösen a fejlődő országokban” – állítja Zurab Pololikashvili, az ENSZ világturisztikai szervezetének (United Nations World Tourism Organisation) főtitkára.
A legrosszabb forgatókönyv is optimista volt
Az ENSZ most becsült veszteségei sokkal nagyobbak, mint amire egy éve számítottak. Akkor a globális veszteségeket egy 12 hónapos leállás esetén 1,2 és 3,3 billió dollárra becsülték. „Még az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciájának (UNCTAD) tavaly előrejelzett legrosszabb forgatókönyve is optimistának bizonyult – írja a jelentés –, hiszen a nemzetközi utazás mértéke még 15 hónappal a pandémia kezdete után is alacsony.”
Forrás: Forbes