Két bécsi lakótelepen különleges telefonfülkék jelentek meg, amelyek nem hívásokat fogadnak, hanem történeteket mesélnek. A „Stille Post” (magyarul: „Szájról szájra” vagy „Suttogó játék”) című új hanginstalláció célja, hogy a helyi közösségek személyes emlékein és elbeszélésein keresztül erősítse a szomszédsági összetartozást és a párbeszédet.
Fotó: Stadt Wien/Markus Wach
A projekt két helyszínen, a Favoriten kerület Per-Albin-Hansson-lakótelepén, valamint a döblingi Kopenhagen-házban látogatható.
A telefonfülkékbe bárki beülhet, és meghallgathatja a környékbeli lakók által megosztott történeteket, amelyek a közösségi életről, a barátságokról, a családi kapcsolatokról és a távolságon átívelő emberi kötelékekről szólnak.
A felvételek rögzítését megelőzően a projekt művészeti vezetője, Laura Andreß és munkatársai több héten át beszélgettek a helyiekkel, akik önként vállalták, hogy megosztják saját élményeiket.
Ezekből az interjúkból állt össze az a sokszínű hangarchívum, amelyet az installáció részeként a fülkékben bárki meghallgathat.
A megnyitón Veronica Kaup-Hasler, Bécs kulturért felelős városi tanácsnoka elmondta, a köztéri művészet olyan helyeket teremt, ahol az emberek találkozhatnak egymással. A „Stille Post ” remekül megmutatja, milyen fontosak a közösség történetei és élményei a város életében, hiszen így újra köztudatba kerülve összekapcsolja az embereket.
„A hallott történetek nagyon különbözőek, de megmutatják, hogy milyen sokszínű egy közösség. A telefonfülkékben hallható visszaemlékezések arra ösztönzik az embereket, hogy figyeljenek egymásra és legyenek nyitottak a mások történeteire.” – fogalmazott a projekt megálmodója és művészeti vezetője, Laura Andreß.
A program 2025. november végéig ingyenesen látogatható.