Új arculattal lép a világ elé Marseille

Marseille folyton nyüzsgő, lüktető nagyváros a Földközi-tenger partján. Franciaország legnagyobb kikötőhelye hamarosan új arculattal gazdagodik.

Rengeteg itt a turista, emiatt keverednek egymással a nyelvek, hiszen Földünk legkülönbözőbb részeiből érkeznek ide fiatalok és idősebbek. A vendéglátók pedig azon fáradoznak, hogy az külföldiek minél jobban érezzék magukat Franciaország második legnagyobb városában. Tréfásak, segítőkészek és rendkívüli kereskedői érzékkel rendelkeznek.

Új infrastruktúra van készülőben

Ebben a nemzetközi metropoliszban – amelyet valaha a görögök alapítottak – jól megfér egymással a régi és az új. Ahogy ma is emlegetik: ez a város egy hatalmas kulturális olvasztótégely építészeti remekekkel, különböző stílusokkal és modern, XXI. századi értékekkel. Nem véletlen tehát, hogy Marseille 2013-ban elnyerte az Európa Kulturális Fővárosa címet. Sőt, a franciák világszerte ismert forradalmi és nemzeti himnusza is ebből a városból ered.

Az egykori uralkodók mindig számon tartották Marseille-t és segítették a fejlődését. Ennek egyik bizonyítéka, hogy a XIX. században új kikötőt építettek. Amikor pedig 1898-ban megnyitották a Szuezi-csatornát – melynek emlékére példaként Verdi megírta az Aida című operáját –, Marseille kikötőjének a jelentősége tovább nőtt, mivel a korábbinál megnégyszereződött az áruforgalma. Ennek előnyeit ma is élvezi a város.

Marseille-ben a megőrzött múlt mellett egyre inkább feltűnnek a jelen jegyei is a település arculatán. Mindezt annak köszönheti, hogy 2020-ig megújul a város, erre pedig egy jól kidogozott fejlesztési programot valósítanak meg. Teljesen új infrastruktúrát építenek, amely lényegesen javítja az itt lakók és az ide érkező turisták életminőségét. A városban arra törekszenek, hogy Marseille Európa első húsz leglátogatottabb településének egyike lehessen a jövőben.

Új negyedeket emeltek

Ennek a jelei máris jól láthatók. Az utóbbi időben ugyanis régi negyedek tűntek el és a helyükön újak jöttek létre. Több múzeum, szálloda, étterem szolgálja a növekvő idegenforgalmat. Új irodaházak, sportlétesítmények emelkednek már, új felüljárót és modern kórházat is építettek a belvárosban, a kikötőben pedig megteremtették a konténeres hajószállítás feltételeit. Erről a helyről manapság harminc országba juthatnak el az utazók. Ma már a tengerparti részen öt kilométer hosszúságban, modern sétányon közlekedhetnek a látogatók. Rengeteg a park, a zöldfelület, és a gyerekek örömére több korszerű játszóteret is kialakítottak. A homokos partú strandját ilyenkor nyáron különösen sokan látogatják. Érdekességnek számít, hogy a belvárosban egy valamikori görög kikötő feltárt romjait is bemutatják. A maradványok hátterében viszont új, emeletes épületeket emeltek, a modern futballstadion pedig már a város egyik jelképévé vált.

Marseille-ben az új városarculati program megvalósítása tehát jó úton halad. A fejlesztésre szánt pénzt fontos célra fordítják, miután meg akarják mutatni Európának, hogy mennyire fontos hely Marseille. A város központjából gyalogosan is gyorsan elérhetők a fontosabb nevezetességek. Közel van a hatalmas kikötő a látványos rakodódarukkal, illetve a jachtokkal. Nem beszélve a monumentális Szent Miklós erődről, vagy az új tengerparti sétányról, amelyet főleg a családtagokkal érkező turisták kedvelnek igazán.

Látni a román-bizánci stílusban épült bazilikát, a Notre Dame de la Garde-t, amely lenyűgöző méreteivel messziről felfedezhető és a város egyik meghatározó ékessége. 1893-ban szentelték fel, azóta zarándokhely. A templom különleges és gazdagon díszített belsejében a falakon hajómodellek, zászlók és fogadalmi táblák találhatók. Emellett szintén nevezetes a gótikus nagy székesegyház, a Chatedrale de la Major is, amely az olaszországi genovaira hasonlít. A régi városrész utcái azért érdekesek, mert szűkek és kanyargósak.

Pazar panoráma a városdombról

Ha felsétálunk a város feletti dombra – ahol padok nyújtanak pihenést az érdeklődőknek –, pazar panoráma tárul elénk a régi épületekre, az új üvegpalotákra, amelyek már a jelen századunk építményei Marseille-ben. Így az itteniek példaként emlegetik a világ harmadik legnagyobb hajótársaságának égbe nyúló székházát, amely nemrég készült el. Ebben a városban ugyanis értelemszerűen sok minden szól a tengerről, a hajózásról, a kikötőről.

A többek között kézműves manufaktúrák által készített szappanjairól, az olajáról, a hatalmas kikötőjéről és bazilikájáról híres Marseille tehát nap mint nap lüktető életet él. Hihetetlen a forgalom az utcákon, ahol az autók végtelen sorával találkozhatunk, miközben a járdákon is nagyon sokan járnak.


Jön a berlini fal leomlásának 35. évfordulója

Jön a berlini fal leomlásának 35. évfordulója 

Berlin, mint a megosztott város több helyen állít emléket fájdalmas múltjának.
Kétszáz éves titkokra derült fény a Szent Péter-bazilikában

Kétszáz éves titkokra derült fény a Szent Péter-bazilikában 

Az ünnepélyes megnyitóra október 27-én kerül sor.
Százéves a britek ikonikus piros telefonfülkéje

Százéves a britek ikonikus piros telefonfülkéje 

Jelenleg körülbelül 20 000 működő telefonfülke található az Egyesült Királyságban.
Mi lesz veled Jordánia?

Mi lesz veled Jordánia? 

Megkérdeztünk Jordániába kiutaztató hazai irodákat, mennyire befolyásolja a jelenlegi közel-keleti háborús helyzet Jordánia idegenforgalmát, és érezhető-e visszaesés a foglalásaik számában?
Teljesen autómentessé válhat a londoni Oxford Street

Teljesen autómentessé válhat a londoni Oxford Street 

Az utca autómentessé tételének új terveit London polgármestere, Sadiq Khan jelentette be.
Épül a világ legexkluzívabb magánszigete

Épül a világ legexkluzívabb magánszigete  

A tervek szerint Kudahithi Sands-t a szupergazdagok álomnyaralója lehet.
Így építették az első egyiptomi piramist

Így építették az első egyiptomi piramist 

Egy új tanulmány szerint az ókori egyiptomiak a világ első piramisát sokkal fejlettebb technológiával építették meg, mint azt egyes egyiptológusok hiszik.
A slow turizmus szigete - Szardínia, ahol a 100 éves életkor sem ritkaság

A slow turizmus szigete - Szardínia, ahol a 100 éves életkor sem ritkaság 

Méretre a második legnagyobb sziget a Földközi-tengeren. Igazából autóval lehet legjobban bejárni, de ha jól szervezzük, felfedezésére kiváló a vonat és a távolsági busz is.
Nyári vendégérkezések számai - elégedettek lehetnek az osztrákok

Nyári vendégérkezések számai - elégedettek lehetnek az osztrákok 

Ígéretesen alakul az idei turisztikai év Ausztriában, a nyári statisztika is ezt támasztja alá.
Hivatalos tájékoztatás Kongóról és Algériáról

Hivatalos tájékoztatás Kongóról és Algériáról 

Módosítás történt Kongó Demokratikus Köztársaság utazásra nem javasolt területeiben, Algéria is új biztonsági kategóriába került át.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.