Az UNESCO Szellemi Kulturális Örökség Kormányközi Bizottsága hétfő óta ülésezik a szervezet párizsi székhelyén, hogy megvizsgálja a szellemi kulturális örökségvédelem különböző listáira - a szellemi kulturális örökség reprezentatív listájára, a sürgős védelemre szoruló szellemi kulturális örökség listájára, illetve a legjobb megőrzési gyakorlatok regiszterébe - érkezett több mint 50 jelölést.
A bizottság úgy ítélte meg, hogy a kenyai, az ugandai és a venezuelai hagyomány sebezhetősége és a túlélését fenyegető veszélyek miatt kerüljön fel a sürgős védelemre szoruló szellemi kulturális örökség listájára, amelyen így már 38 hagyomány szerepel szerte a világból - olvasható az UNESCO honlapján (unesco.org).
Az isukuti tánc egy gyors ütemű, energikus tánc, dobokkal és énekkel kísérik. A táncot, amelyet a nyugat-kenyai közösségek, családok tagjai örökítnek át az utódokra, egyre kevesebben ismerik, egyre ritkábban adják elő a közösségekben. A táncosok többsége idős ember, és nincsenek olyan hagyományőrzők, akik továbbvinnék ismeretét.
Az észak ugandai lango közösségben hagyomány a fiúgyermek megtisztulási ceremóniája, ez egy olyan rituálé, amelyben a gyermek elveszti férfiasságát. A fiú és anyja három napig a házban marad és egy sor szertartást végeznek a család többi tagjának részvételével, hogy megtisztítsák a gyermeket, hirdessék a megbékélést és helyreállítsák társadalmi státusát.
A mapoyók szájhagyományai és szimbólumai a venezuelai őslakos törzs kollektív emlékezetét jelentik, az Orinoco folyó menti helyekhez kapcsolódnak szimbolikusan. Továbbadását veszélyezteti az elvándorlás, a közösség élőhelyének a bányászat terjedése miatti pusztulása, valamint a mapoyo nyelv használatának zsugorodása.
A szellemi kulturális örökség megőrzéséről szóló UNESCO-egyezményt 2003-ban fogadták el. A szellemi világörökség az ősöktől örökölt hagyományokat, kifejezésmódokat - szóbeli hagyományokat, előadóművészeteket, társadalmi gyakorlatokat, ünnepi rítusokat, eseményeket, régi iparágak tudásanyagát tartalmazza.
Forrás: MTI