Varsói séta - egy hónappal a választások után

Egy hónapja még a heves választási kampány uralta a lengyel közbeszédet. Függetlenségük kikiáltásának ünnepén, november 11-én azonban már nyomát sem láttuk a megosztottságnak. Az élménybeszámoló laptársunk, a Privátbankár oldalán jelent meg.

A magyar történelemmel szorosan összefonódott lengyel história szerves része, hogy Oroszország, Poroszország és Ausztria 1772-ben és 1793-ban diplomáciai egyezményekkel megcsonkította országukat, majd 1795-ben teljesen fel is osztották maguk között. Függetlenségük kikiáltására csak 123 évvel később, az I. világháborút lezáró tűzszünet napján, 1918. november 11-én került sor, mely nap így legnagyobb nemzeti ünnepük.

 

Az idei évben egy meglehetősen heves választási kampány előzte meg ezt az ünnepet, a kormányalakítás azóta is húzódik. A lengyel fővárosban viszont nincs semmi külső jele a politikai megosztottságnak, legalábbis a függetlenség ünnepén ránézésre senkiről nem tudtuk megállapítani, vajon kire voksolt alig egy hónapja.

A Nowy Światon, a lengyel elnöki palotának is helyet adó varsói főutcán sétálva azt láttuk, hogy az emberek túlnyomó többsége, gyakorlatilag nullától kilencvenkilenc éves korig (de lehet, hogy efölött is) viselte a kokárdát, karszalagot, a lányok és a hölgyek pedig a fehér és piros rózsákból összeállított hajráfot, esetleg vitte a vállán a nemzet zászlaját.

Varsó egyébként hordozza a posztszocialista nagyvárosokra jellemző hármasságot: a szocreál építészetet (ide kell sorolni a belvárost korábban egyértelműen uraló, az ’50-es években épített, 230 méter magas Kultúrpalotát), a modernitást, melyet a Kultúrpalota tőszomszédságában az elmúlt években kinőtt felhőkarcolók jelentenek, illetve az archaikus építészetet, mely a városközponttól alig fél óra sétára fekvő Óvárost jellemzi.

Utóbbi városrész legegyszerűbben a Nowy Światon végigsétálva közelíthető meg. Ez az utca főleg klasszicista stílusú építészetével nyűgöz le, így két templom, valamint a Hotel Bristol nevű luxusszálló mellett itt található a Varsói Tudományos Társaság épülete a heliocentrikus világkép megalkotójának, Kopernikusznak a szobrával együtt.

Az utcán számos kávézó, étterem, söröző várja vendégeit, mi a Zapiecek nevű, lengyel specialitásokat kínáló étterembe (mely mára franchise-zá nőtte ki magát) tértünk be. A turisztikailag legfrekventáltabb helyen levő vendéglátóegységben a kilenc pirogból álló főétel 34, a sör 17, míg a vodka 12 złotyba került. Vagyis bőséges ebédet kaptunk nagyjából 5500 forintért.

Innen a Nowy Światon továbbhaladva érkezünk el az Óvároshoz, amely gyakorlatilag az összes ilyen jellegű nagyváros hasonló városrészét idézi. Ami mégis megragadó, egyben megindító, az a hely történelmi háttere. Az Óváros ugyanis – hasonlóan például a budai vagy pesti rakparthoz, valamint a budai Várhoz – a II. világháború végi varsói felkelés során nagyon súlyosan megsérült. A varsói vezetés azonban úgy döntött, hogy nem korszerű épületekkel építi újjá, hanem szinte kőről kőre rekonstruálta a szétbombázott városrészt, így nincsenek ott olyan tájidegen épületek, mint például a pesti szállodasor egynémely barna monstruma.

Az óvárosi Régi Vásártéren megtekinthető a Varsó címerében is feltűnő sellő, Sawa szobra. A lengyel főváros nevének népi etimológiája szerint a Visztulában halászó Wars beleszeretett a folyóban élő Sawa nevű sellőbe, a szobor és a címer ennek a mondának állít emléket.

Természetesen a „dwa bratanki” érzést is megtapasztaltuk: ahol megtudták, hogy Magyarországról érkeztünk, azonnal felhangzott a „Polak, Węgier, dwa bratanki, i do szabli, i do szklanki” (szabadfordításban: „Lengyel, magyar, két jó barát, együtt harcol s issza borát”) mondás.

Forrás: Privátbankár.hu


Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták

Észak-Korea egyik városába már mehetnek turisták 

Észak-Korea bejelentette, hogy Raszon, az orosz és kínai határ közelében fekvő város, újra megnyílik a külföldi turisták előtt.
Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben

Ennyien utaztak Rász el-Haimába 2024-ben 

A Rász el-Haima Turisztikai Hivatal (RAKTDA) friss adatai szerint a vendégéjszakák száma rekordszintet ért a tavalyi évben.
Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben

Fő utazási trendek az elmúlt és az idei évben  

Nagyobb sportesemények, menő zenei programok, inspiráló lassú utak, alternatív úti célok.
Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál

Idén Casanova bűvöletében születik újjá a Velencei Karnevál  

Velence idén még a szokásosnál is különlegesebb karnevált rendez: 18 napos ünnep február 14-től március 4 -ig tart a város csatornáin, hídjain és terein.
Merre indulnak idén az amerikai turisták?

Merre indulnak idén az amerikai turisták? 

Ha ma Amerika szóba kerül, a Los Angeles-i szörnyű tűzvész vagy Trump beiktatása a fő téma.
Újra népszerűek az utazási irodák?

Újra népszerűek az utazási irodák?  

A Z generáció tagjainak 38 százaléka nem online foglal.
Indul a bécsi báli szezon –  fokozott rendőri biztonsági intézkedések

Indul a bécsi báli szezon – fokozott rendőri biztonsági intézkedések 

Az osztrák rendőrség tagjai több mint egy hónapon át fokozottan védik a parketten keringőzőket. A báli szezon csúcseseményét, a bécsi operabált idén február 27-én tartják.
Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB

Megnyílt Közép-Európa legnagyobb turisztikai szakvására, az ATB 

Az esemény idén is különleges élményt kínál a „világ körüli utazás négy nap alatt” mottó jegyében.
Horvátországi adatok  magyar vendégérkezésekről

Horvátországi adatok magyar vendégérkezésekről 

 Az adatokból az is kiderült, hogy nemcsak a nyári hónapokban választják úti célul az országot.
Megvan a földkerülő verseny győztese

Megvan a földkerülő verseny győztese 

A francia Charlie Dalin nyerte meg a tizedik Vendée Globe földkerülő vitorlásversenyt.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.