Világtrend lett az ingyenes idegenvezetés

Idegenvezetés ingyen? Világszerte egyre népszerűbb ez a városnézési forma. Utánajártunk, hogy mi is ez, kik vesznek részt rajta, és miért éri meg annak, aki nem kér pénzt a városban való kalauzolásért.

Az ingyenes, borravaló-alapú városnéző túrák az egész világon egyre elterjedtebbé válnak, főként a nagyvárosokban. Ezek lényege, hogy a gyalogos túra során az utazókat hagyományos vagy épp rendhagyó módon elviszik a város látványosságaihoz, vagy megmutatják nekik a legtrendibb helyeket, és ha a résztvevőknek tetszett a vezetés, akkor borravalóval köszönik meg a túrát. Nem kötelező pénzt adni tehát, és természetesen az sincs meghatározva, hogyha fizetünk, akkor mennyit adunk.

A borravalós idegenvezetés olyan népszerű kezd lenni, hogy a brit Robert Rosenthall nemrég létrehozott egy gyűjtőoldalt, ami – a teljesség igénye nélkül – a világ ingyenes túráit tömöríti. Rosenthall egy interjúban elmondta, hogy jelenleg 114 város 143 túrája található az oldalon – mindez 6 kontinens 57 országából. Elmesélte, hogy egy éve jött a weboldal ötlete, amikor egy zadari nyaralás során feleségével és 3 gyerekükkel meg akarták látogatni a Plitvicei-tavakat, azonban ez a család számára 280 euróba (mintegy 86.000 forintba) került volna.

Az első ötlete ezután az volt, hogy a világ minden részén felkutat vállalkozó szellemű helyieket, akik viszonzásos alapon vállalnának ingyenes idegenvezetést, azonban a kutatásai során annyi, szervezett keretek között működő ilyen túrát talált, hogy inkább ezeket kezdte összeszedni egy oldalra – aminek az egyes túrák szervezői kimondottan örültek, hiszen így ingyen reklámhoz jutottak.

A weboldalon két magyar túrát találtunk: a Free Budapest Tours-t és a Free Budapest Walking Tours-t. A Free Budapest Tours tavaly TripAdvisor kiválósági elismerést (Certificate of Excellence) is kapott, és a csoportos túrákat angolul, illetve spanyolul vezetik. A Free Budapest Walking Tours pedig a United Europe Free Tours európai egyesülés része – ide tartoznak Szófiában, Prágában, Berlinben, Lisszabonban, Bukarestben, Pozsonyban, Ljubljanában, Barcelonában és Kijevben vezetett túrák is.

Hostel és free tour, mint utazási stílus

Botta Ádám, a Free Budapest Tours idegenvezetője kérdésünkre elmondta, hogy külföldi mintára 2008-ban indították el az ingyenes városnézéseket, és jelenleg két nagyobb hasonló tömörülésről tud a fővárosban. Elmondása szerint ezeken a városnézéseken legtöbbször a hostelekben megszálló, huszonéves, értelmiségi, tanulni vágyó külföldiek szoktak részt venni, akik jellemzően hosszabb ideig utaznak, egymás után több országot is bejárnak, és mindenhol megpróbálják minimalizálni a költségeiket. Az ingyenes túrákon való részvétel mára divattá nőtte ki magát, és nem csupán a spórolás miatt választják a városnézésnek ezt a fajtáját az utazók, hanem – ugyanúgy, mint ahogy az ifjúsági szállások esetében – a személyesség, a hasonló emberekkel való interakció lehetősége mozgatja őket. Éppen ezért a hostelek is gyakran partnerek a free tourok népszerűsítésében.

A szerző saját tapasztalata, hogy egy londoni free tour körülbelül 15 résztvevője közül kivétel nélkül mindenki adott borravalót az idegenvezetőnek, és a beszélgetések során az is kiderült, hogy résztvevőnként akár több ezer forintnak megfelelő összegeket is kapott a vezető. Botta Ádám elmondása szerint azonban a legtöbb, ingyen városnézést ajánló társaságnak fizetős túráik is vannak, és az ingyenes túravezetés inkább marketingcélokat szolgál, hiszen csak a borravalókból nem lehet megélni. Legalábbis Magyarországon nem, a turisták szemében ugyanis ez egy megfizethető ország alacsony árakkal, és ennek fényében az ingyenes városnézésekért is fele- vagy harmadannyi borravalót adnak az idegenvezetőnek, mint amennyit például Franciaországban, Angliában vagy Németországban adnának. A Free Budapest Tours ilyen fizetős szolgáltatása például a Ghost Tour, ami Budapest sötét oldalát, titkait meséli el az érdeklődőknek, vagy a privát túrák, amik a csoportos angol és spanyol nyelvű ingyenes városnézéseknél még több – összesen nyolc – nyelven elérhetők. Jellemző, hogy az ingyenes túrákon a fizetős opciókat is népszerűsítik, de olyan is van, aki az interneten ingyenes budapesti városnézést keres, de a weboldalra bukkanva végül inkább a fizetős, tematikus lehetőséget választja.

Botta Ádám – aki amúgy a Magyarországi Idegenvezetők Szövetségének is tagja – elmondta, hogy a „hagyományos” idegenvezetők közül sokan nem nézik jó szemmel az ingyenes túrák elterjedését. Ezzel kapcsolatban hozzátette, hogy tiszteli és elismeri az idősebb, régóta a szakmában dolgozó generációt, ám ki kell emelnie, hogy ezen a téren is fel kell zárkózni a nyugati országokhoz, hiszen az innovatív, népszerű szolgáltatások terjedését nem lehet megállítani: vagy elé megy az ember, vagy megcsinálja más helyette. Azonban Botta Ádám kifejtette, hogy az ő céljuk nem az volt az ingyenes városnézéssel, hogy elhalásszák a turistákat a hagyományos idegenvezetők elől, hanem az, hogy betöltsék azt a piaci rést, amelyet az eddig ki nem szolgált hátizsákos turisták jelentenek – ők ugyanis ritkán költenek arra pénzt – nagyobb összegeket pedig még ritkábban –, hogy egy idegenvezető végigkalauzolja őket a városon.


Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél

Már a horvátok is nehezítettek a határátkelésnél 

Szlovákia és Ausztria után április 15-től Horvátország is ideiglenes határellenőrzést rendelt el.
Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak

Lezuhant egy drótkötélpálya kabinja – többen meghaltak 

Az olaszországi Nápoly közelében történt a tragédia, a Faito-hegyre vezető drótkötélpályán.
Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét

Felújítják a világ egyik leghíresebb épületét 

Már hozzá is láttak.
World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit

World Tourism Film Awards: idén is díjazzák a világ legjobb turisztikai kisfilmjeit  

Főszerkesztőnk is a nemzetközi zsűri tagja.
Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok

Ingyenes és pénztárcabarát dubaji programok 

Sokan azt gondolják, hogy Dubajban csak költséges szórakozás várja a látogatókat. Szerencsére ez nem így van, hiszen számos ingyenes látnivalót is találunk, ha Dubajba látogatunk.
Magyar kortársművészet Milánóban

Magyar kortársművészet Milánóban 

A Magyar Divat & Design Ügynökség szervezésében megvalósult Budapest Select – A VVoven View kiállítás több mint 8000 érdeklődőt fogadott a Milan Design Week során, az 5VIE designnegyed egyik kiemelt helyszíneként.
Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója

Bizonyítékot találtak arra, mi volt valójában a Stonehenge funkciója 

Ez az a hely, amiről már mindenki hallott, és látta fotókon, de kevesen tudják, miért is épült valójában?
Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson

Felmérés: a fiatal generáció lemond a luxuscikkekről, csakhogy utazhasson 

Idén inkább utaznak a fiatalok, minthogy megvegyék a legújabb okostelefont.
A világ legnagyobb vizicsatája

A világ legnagyobb vizicsatája 

A hatalmas vízipisztolyos csata a Fehér Lótusz (White Lotus) filmsorozat egyik legfrissebb epizódjában is szerepet kapott.
Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon

Oszakai Világkiállítás: nyitva a Magyar Pavilon 

Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter nyitotta meg a 2025-ös Oszakai Világkiállítás Magyar Pavilonját.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.