Persze nem mindenütt: a szubtrópusi vizek, amelyek jelenleg a legtöbb fitoplanktont tartalmazzák, lassacskán élhetetlenné válnak majd a legtöbb faj számára, így ezek az óceánok egy kékebbé válnak, miközben a hidegebb éghajlatok vizei kizöldülnek, mondják a szakértők.
{youtube|id=wAsNzQ2RDqM}
A kutatók az elmúlt évtizedek műholdas képei alapján hozták létre modelljüket: a felvételeket olyan programokkal analizálták, amelyek felmérték a klorofill mennyiségének változásait a vizekben, mégpedig olyan módon, hogy sikerült kizárniuk az éves időjárási ciklus okozta varianciákat a fitoplanktonok mennyiségében. Az új modell révén, amely a fitoplanktonok táplálékforrásaitól kezdve növekedési ütemükön keresztül az óceáni áramlatok viselkedéséig számtalan faktort számításba vesz, így minden eddiginél pontosabban előre jelezhető, hogy fog kinézni a földi óceánok felszíne az elkövetkező időkben. És egyúttal az is, hogyan fogják látni a műholdak vagy a távolabbi űreszközök bolygónkat.
A szakértők szerint, ha minden úgy folytatódik, ahogy eddig, 2100-ra az óceánok felszíni hőmérséklete átlagosan 3 °C-kal növekszik, ami a világ óceánjainak legalább fele esetében komplex színváltással jár együtt. A bolygó színének változása valószínűleg olyan mértékű lesz az évszázad végére, hogy az emberi szemmel is érzékelhető lesz, a földfigyelő műholdak pedig egészen bizonyosan észlelni fogják a változást. Sőt, az új modell szerint a színváltás akár már a 2050-es években olyan mértékűvé válhat, hogy bolygónk inkább zöldnek tűnik majd, mint kéknek. A fitoplanktonokkal együtt pedig a teljes óceáni ökoszisztéma is átalakul majd, hiszen ezek az apró élőlények jelentik a tengeri tápláléklánc alapját.
Forrás: iPon