Hogyan segíti a turizmus helyi gazdaság fejlődését?

Számos, az önkormányzatok  érdeklődésére is számot tartó kérdés került napirendre „A turizmus helyi gazdaságfejlesztő hatása - turisztikai szervezetek, vállalkozások gazdaságfejlesztő szerepe" című konferencián, amelyet az idei Utazás kiállítás keretében rendeztek 2013. március 1-jén.  

Sajnos az alig érzékelhető előzetes figyelemfelkeltés után kevésszámú hallgatóság gyűlt össze erre a szakmai délutánra. Bizonnyal sokkal szélesebb körű érdeklődésre tarthatott volna számot „A Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal feladatairól”szóló tájékoztatás (Horkay Nándor elnök Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal). Ebben a 2014-2020 közötti ciklus fejlesztési terveiről, számtalan koncepcióról, az Operatív Programok új generációjáról nyertünk fontos értesüléseket. Az általános gazdaság és területfejlesztési elképzelések megyei és nem régiós szintekhez kötődnek, az előkészítés főszereplői a NGM és az NFM. Az öt ágazati és a két területi Operatív Program egyike az emberi erőforrással foglalkozik, hiszen 5 éven belül meg kellene állítani a magyar népesség csökkenését. A turizmus érdekkörébe is tartozik az egészségipar, a zöldipar, a nemzeti antistressz programok, a tranzitszolgáltatások fejlesztése. Az elképzelések között nevesítetten szerepel a TDM rendszer továbbépítése.

Dr. Horváth Viktória, turisztikáért felelős helyettes államtitkár az együttműködés fontosságáról beszélt. Ismertette a lehetséges együttműködési formák nemzetközi példáit, és megerősítette a hazai TDM kiépítésének fontosságát.

„A turizmus helyi gazdaságfejlesztő hatása, idegenforgalmi bevételek tervezett visszaforgatása a helyi gazdaságba” címmel Dr. Horváth Endre turisztikai szakértő, a Kodolányi János Főiskola docense tartott előadást. Elméleti számításokkal alátámasztva részletezte, milyen fontos annak eldöntése, az adott helyen érdemes-e turizmust fejleszteni, s ha igen milyen turizmust, és miért érdemes az IFA bevételeket visszaforgatni. A bevételek elszivárgásának megelőzésére jó receptnek tűnik a helyi pénz bevezetése.

A kormány és oktatás mellett több civil szerveződés és vállalkozás ismertette tevékenységét a konferencián. „Zempléntől az Adriáig Turisztikai Összefogás” (Szirbik István alapító Európa Park Konzorcium) szokatlanul nagy léptékű projektet célzott meg. Mint az előadásból kiderült, Budapest dél-budai területén civilek, vállalkozók és önkormányzatok összefogtak a térség gazdasági, turisztikai és gasztronómiai életének fellendítésére. 48 egyesület (kézművesek, művészek) csatlakozott az elképzeléshez köztük a Hungary Card cég is, talán innen adódott Zemplén bevonása a figyelemkeltő címbe. Az összefogás információs irodája az Auchan áruházban működik, a tagok folyamatos információáramlást és vendégküldést vállaltak, közösen pályáznak, számítva a térségen átvezető autópálya tranzitforgalmából adódó többlet forgalomra. A civil szféra erejét népszerűsítette a Civil Nonprofit Szövetség (Apró Antal Zoltán). Az országban 65 ezer civil szervezetről tudnak, melyekben 150 ezer főfoglalkozású és 500 ezer önkéntes dolgozik. Ugyanebbe a körbe tartozik a Tájak-Korok-Múzeumok, 1977 óta tagdíjból működő civil szervezet. Vezetője Haraszti Gábor beszámolója szerint kiskönyvtáruk már a 833 tételnél tart, ezekben ismertetik Magyarország legrejtettebb, legszebb turisztikai kincseit.

A HORECA marketing klub (Bardóczy Ákos) a gasztronómia vállalkozások szakmai segítségére vállalkozik, a Mimézis Kft. turisztikai portálok számítógépes kiépítését végzi. A Hotel Panda (Kocsy Béla) vállalkozása élen ár a fogyatékkal élő munkatársak alkalmazásában. E célra újabb pályázat jelent meg a napokban. Az előadó felhívta a figyelmet a fogyatékosok növekvő táborában rejlő turisztikai bevételi lehetőségekre. A helyi termékfejlesztésről Reit János tulajdonos, Direct Line Kutató és Fejlesztő Kft. beszélt.


Egy korty Ázsia reggelire

Egy korty Ázsia reggelire 

Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.