Az első ütem
Összeállításunkban áttekintjük a projekt legfontosabb mérföldköveit és ismertetjük az épületegyüttes új funkcióit is, amelyeket kezdettől fogva kerestek az elődök is, akik birtokolták, vagy használták annak valamely részét, de most valós igényeket szolgálnak majd a létesítmények és a hozzájuk kapcsolódó fejlesztések, beruházások.
1996 óta a világ egyik legveszélyeztetettebb műemlékeként, 1987 óta pedig a Világörökség részeként számon tartott, 1883-ban épült neoreneszánsz épületegyüttes 1984-ig üzemelt. 1961-től a legendás Ifipark látogatóit fogadta, majd teljesen az enyészeté lett. A csipkerózsika álom harminc évig tartott, amelynek a Swietelsky rekonstrukciós megbízatása vetett véget: az eredmény gyönyörű lett! A rekonstrukció keretében megújult a három palotaépület: északon az egykori testőrpalota, délen pedig a korábban nagypolgári lakások helyéül szolgáló két lakóépület. E kettőt köti össze az északi és déli bazársor, középen az oroszlános Gloriettel és a rámpaművekkel, amelyek a 3500 négyzetméteres reneszánsz kerthez vezetnek. A lakásokat kiürítették a már évtizedekkel korábban felszámolt műtermekkel együtt, és érdekes az is, hogy némelyikben félig kész műalkotásokra vagy szerszámokra bukkantak az előkészítő brigádok. Az egykori műtermek nagyméretű, a Dunára nyíló fa ajtóit teljesen újragyártották. Az északon lévő udvaron, amely az Öntőház udvar nevet viseli, faragott kő-, illetve öntött fém ágyúgolyókat találtak, több százas mennyiségben.
Mit hoz a második ütem?
2014. augusztus 28-ig megújul az épületegyüttes előtti Lánchíd utca és a budavári királyi kertek is megszépülnek. Összesen tehát 8988 nm-t rekonstruálnak, 17.722 nm-nyi új területet építenek hozzá, amit 8734 nm-nyi zöldterület díszíti majd, kertek és udvarok formájában. Ha már a számsoroknál tartunk, megemlítjük itt, hogy a kivitelező cég összesen mintegy 150.000 köbméter földet mozgatott meg, vagyis termelt ki, amelyből a vasbeton tartószerkezetek megépítését követően közel 40.000 köbmétert visszatöltöttek. Az engedélyezési és kiviteli terveket a Középülettervező Zrt. készítette Potzner Ferenc és Pottondy Péter vezető tervezők irányításával, Dévényi Tamás belsőépítész közreműködésével. A kivitelező a nyílt közbeszerzési eljárásban kiválasztott Swietelsky Magyarország Kft. és a West Hungária Bau Kft. alkotta konzorcium. A munkák során a régészeti felügyeletet a Budapesti Történeti Múzeum szakemberei biztosították.
A kiállítóterek, amelyek az északi és a déli épülettömbökben kaptak tehát helyet: 2500 négyzetméteren várva az érdeklődőket, nyártól teljes területen, egyelőre csak a déli palotában. Ezzel megvalósul a főváros legnagyobb ilyen jellegű kiállítótere, amely a legmodernebb technikai eszközökkel felszerelve kapja meg végső állapotát ősszel. A kényelmesebb megközelíthetőség érdekében két villamosmegálló is létesül: egy a Casino mellett, egy pedig a Rudasnál. A BKK hajói érintik az új kikötőt is, amely a Várkert Bazárhoz kapcsolódó Duna-parti szakaszon létesül, igazi korzóhangulatot varázsolva a folyópartra. A főváros új kulturális tere egyben pezsgő és élhető közösségi tér is lesz, ahol minden korosztály jól érezheti magát és megtalálja majd a számára legvonzóbb programot.
Az elképzelések szerint, a mostani Vízhordó lépcső melletti mozgólépcsőn és a már megvalósult két liften kívül a várfalakon kívül futó, üvegfalú panorámaliftek is megépítésre kerülnek az északi oldalon, az Anjou-bástyánál, a Lovas utcai parkolónál és az Országház utcánál. A Lánchíd utca forgalomcsillapított lesz és új burkolatot kap, továbbá már nem kell sokáig várni a BKK zéró-emissziós, új midi-várbuszaira sem, amelyek elektromos meghajtásúak lesznek. Mindezeken túl korszerű információs táblarendszer és internet alapú applikációk is segítik majd a Vár és a Várkert Bazár iránt érdeklődő turistákat. Végeredményképpen tehát az épületegyüttes kihasználhatóságának gyakorlati kérdései és a műemlékvédelmi szempontok harmonikus egyensúlyba kerültek, kerülnek.
Már látogatható kiállítások a déli palotában
A modern reneszánsz derült idoma címmel, a Várkert Bazár építésének történetét követhetjük végig az Ybl-művekből készült tárlaton. A rekonstrukciós munkákat megelőző régészeti kutatások önmagukban is érdekesek és érdemesek voltak arra, hogy a Várkert Bazár területének történetét általuk is mindjobban megismerhessük. Ebben segít az Ostromok és hétköznapok elnevezésű kiállítás. Számos fénykép és rekonstrukciós rajz, QR-kódos alkalmazás és az épületrészletekről lézer-szkenneléssel készített háromdimenziós film könnyíti meg az eligazodást az ásatási területen. A Swietelsky saját munkája részeként a felújítás minden mozzanatát fotó-dokumentálta, melynek köszönhetően mi is bepillantást nyerhetünk a legizgalmasabb részletekbe. Ez a kiállítás az Egy építkezés képei címet kapta. A Magyar Nemzeti Bank a kiállítások megnyitója alkalmából 2014. április 3-án emlékérmet bocsátott ki az Ybl-bicentenárium tiszteletére.
Megújuló Várkert Bazár és a főváros új kulturális tere
A világ száz legveszélyeztetettebb műemlék-épületeinek listájáról április 4-én lekerült a Várkert Bazár, amelynek első felújítási üteme az országgyűlési választást megelőző napokban zárult és a nagyszabású Ybl-megemlékezések keretében, bizonyos alapfunkciót tekintve már látogatható is. Ybl Miklóst méltán nevezik a nemzet építészének, és most, születésének 200. évfordulójára, végre elkészült az évtizedek óta hányattatott sorsú Duna-parti komplexum rekonstrukciója.
Egy korty Ázsia reggelire
Kulturális ízkavalkáddal hódít az új belvárosi brunchozó.
Művészet és vendéglátás a Káli-medencében
A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?
A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest
480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra
A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban
A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése
A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten
A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével
A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata
A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
Interjú
Nagybor vagy semmi
A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk
Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban
Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.