Kitörési pont: a magyar egészségturizmus fejlesztése

Az Európai Egészségturisztikai Szövetség (European Medical Travel Alliance, EuMTA) kezdeményezésére egy nemzetközi és magyar szakértőkből álló csoport megvizsgálta Magyarországnak az egészségturizmusban elfoglalt jelenlegi helyzetét, jövőbeni lehetőségeit és javaslatokat dolgozott ki az ezen a területen kínálkozó évi 100 milliárd forintos nagyságrendű bevétel feltételeinek megteremtésére.

Az EuMTA ügyvezetője, Stumpf‐Biró Balázs által koordinált szakértői team azt javasolja az illetékes állami szerveknek, hogy hozzanak létre egy széleskörű jogosítványokkal rendelkező nemzeti egészségturisztikai ügynökséget. Hasonló szervezetek sikerrel működnek már Belgiumban, Spanyolországban, Törökországban és Szingapúrban is. Az egészségturizmus fejlesztésére szakosodott ügynökség koordinálhatná a piaci alapokon nyugvó egészségügyi szolgáltatások turizmushoz kapcsolódó fejlesztését, valamint az ezzel összefüggő logisztikai, adminisztratív és egyéb tevékenységeket is.

Az EuMTA szerint az egészségügyi turizmus szegmensének fejlesztése révén javulhat a magyar általános egészségügyi infrastruktúra és kialakulhat egy betegbarát szolgáltatói szemlélet is.

A népes szakértői team munkájában részt vett többek között Bogsch Erik, a Magyar Gyógyszergyártók Országos Szövetségének elnöke, Dr. Kincses Gyula, az Egészségügyi Stratégiai Kutatóintézet főigazgatója, Dr. Probáld Ákos, a Központi Statisztikai Hivatal főosztályvezetője, Dr. Dorotovics Szabolcs, az egyesült államokbeli Johns Hopkins Medicine International’s Global Collaborations Division igazgatója, Jerome Mee, az USA‐beli Atlantic Health International vezérigazgatója és Dr. Fausto Felli, az olasz Institute for Quality of Life elnöke. A szakértők alapos mérlegelés után a healthCarecybernetics "health tourism 8 (ht8) ‐ Segmentation, Integration, Administration, Development and Promotion" nevű programját választották. A program a lehető legszélesebb körű fejlesztést teszi lehetővé az egészségturisztika területén, további kapcsolódó fejlesztéseket indukálva ez által. Az EuMTA által az egészségturizmus fejlesztésére szánt modell alkalmas új munkahelyek közvetlen teremtésére, és a kapcsolódó beszállítói területeken további munkalehetőségeket generál. A nyolc terület, amelyet a program segítségével Magyarországon fejleszteni kell és érdemes: az egészségügyi‐, a fogászati‐ és a gyógyászati turizmus (gyógyfürdők). Ezeket egészítené ki a wellness‐, a gasztronómiai‐, a sportturizmus. A javaslat kiterjed az akadálymentes turizmus (a speciális igényűek számára) és a hosszabb távú tartózkodással járó, segítőket igénybevevő turizmus fejlesztésére is.

Az EuMTA olyan komplex egészségturisztikai iparág‐fejlesztési koncepciót ajánl a következő kormányzatnak, amely Magyarország számára az egészségturizmus piacán való kimagasló szereplés lehetőségét ígéri.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.