Az idei ősz is a múzeumokról szól

Hatvanban nagyvadakkal találkoztunk, Gödöllőn múzeumpedagógiai programokba leshettünk be a Múzeumok Őszi Fesztiválját beharangozó tanulmányút során.

Mit remélt Magyarország az EU-tagságtól és mi lett mindebből 20 év alatt?
Devizahitelezés, euróbevezetés, uniós pénzek, kilátások - online Klasszis Klubtalálkozó élőben Medgyessy Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is Magyarország korábbi miniszterelnökétől!

2024. április 22. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A Múzeumok Őszi Fesztiválja programlehetőségeire és a közeledő őszi szünethez kapcsolódó eseményekre egy tanulmányút keretében hívták fel az újságírók figyelmét október 18-án kedden Hatvanban és Gödöllőn.

A Szabadtéri Néprajzi Múzeum Múzeumi Oktatási és Módszertani Központ (MOKK) idén a tizenegyedik Múzeumok Őszi Fesztiválja megszervezésével folytatja a 2006-ban hagyományteremtő céllal elindított, és mára a hazai muzeális intézmények egyik legjelentősebb országos eseményévé vált rendezvénysorozatát. Idén több mint 150 muzeális intézmény szervez programokat az országos múzeumoktól a vidéki tájházakig, és az érdeklődőket országszerte közel 1700 esemény várja a Múzeumok Őszi Fesztiválja hét hete alatt.

A Széchényi Zsigmond Vadászati Múzeum programjai

Utunk első állomása a Hatvanban működő Széchényi Zsigmond Vadászati Múzeum volt. Az uniós forrásból, komplex rehabilitáció eredményeként megvalósult hatvani múzeum az ország, a Kárpát-medence és Közép-Európa egyetlen olyan létesítménye, amely a legmodernebb interaktív eszközökkel mutatja be a 21. századi fenntartható vadászathoz kapcsolódó ismereteket.

A Vadászati Múzeum névadóját, gróf Széchenyi Zsigmondot és munkásságát is bemutatják azokban a szobákban, ahol arra is kaphatnak választ, hogyan élhetett egy főnemes, ha nem csupán vadász, de a természethez közel álló ember, ráadásul író is. Az épületben természetesen helyet kap a Grassalkovich-kastély történetét ismertető kiállítás is.

A 2014 tavaszára felújított Grassalkovich-kastély vadászati múzeumának földszinti Nagy Endre-rendezvényterme játékosan megszerzett információkat kínál a gyerekeknek és a felnőtteknek egyaránt. A téli kertben hazánk nagy testű vadfajainak nyomkeresésére van lehetőség, a forgószínpadon különböző vadfajok találhatók (muflon, kos, mezei nyúl, róka, dámszarvas bika, vaddisznó kan), ezekre a beépített jeladók segítségével a négy magaslesről lehet lőni. Ezen kívül van még lehetőség vadászattal és természettel kapcsolatos családi játékokat játszani az érintőképernyős gépeken is.

Az emeleten, az interaktív vadászfegyver-kiállítótéren a látogatók oktatói segédlettel megismerkedhetnek a legelterjedtebb vadászfegyvertípusokkal és azok szerkezeti felépítésével, majd a vadászati szimulációs játéktérben lézeres vadászatot is gyakorolhatnak.

A park északi végén lévő, élősövényből kialakított labirintust is sokan szívesen látogatják, amelynek teljes bejárható hossza megközelíti a 3 kilométert, valamint népszerű a több mint 15 méter magas kilátó is, aminek a kilátószintjéről egy 33 méter hosszú csúszda vezet le a 3500m² nagyságú sövénylabirintusba.

A gödöllői kastély egykor és most, 3D-ben

Utunk második állomásán, Gödöllőn a királyi kastély építéséről „A Gödöllői kastély egykor és most” 3D-s filmet (Ragályi Elemér) néztük meg, amelyet a Múzeumok Őszi Fesztiváljának programjában is kínálnak.

A barokk színházban a szeptember 26-án indult és november 13-ig tartó Múzeumok Őszi Fesztiválja 2016 félidejéhez érve a rendezvénysorozatot koordináló MOKK, valamint stratégiai partnere, a Magyar Turisztikai Ügynökség Gödöllőn, a Királyi Kastély barokk színháztermében rendezett sajtótájékoztatót.

A házigazda intézmény nevében Gönczi Tibor ügyvezető igazgató mutatta be a Gödöllői Királyi Kastély idei programkínálatát, kapcsolódását a Múzeumok Őszi Fesztiváljához, valamint kitért az eddig már lezajlott fesztiválprogramjaik sikerére is. A programok közt említette a XV. Liszt Ferenc fesztivált (október 21-23.), a november 4-i és 5-i operaházi bemutatót és a november 11-i Természet emberei című pályaorientációs szakmai tájékoztatót, amelyet a hatvani Vadászati Múzeumban rendeznek.

A Magyar Turisztikai Ügynökség képviseletében Mártonné Máthé Kinga felhívta a figyelmet az idei évben újdonságnak számító „Ősz(i)re hangoltuk” tematikához kötődő programok jelentőségére. Remélte, hogy az őszi tanítási szünetben vidékre utazó belföldi turisták élni fognak a fesztiválhoz csatlakozó muzeális intézmények által kínált színes programlehetőségekkel, illetve az itthon.hu oldalán elérhető 80 hazai kedvezményes szállásajánlattal.

Hogy éltek, kik voltak? – Múzeumpedagógiai bemutató

A MOKK koordinátori referense, Kajári Gabriella a Gödöllőn működő muzeális intézmények korábbi években Múzeumpedagógiai Nívódíjjal is elismert múzeumpedagógiai fejlesztéseire, valamint a programokra hívta fel a figyelmet.

Az újságírók a Gödöllői Királyi Kastély Megérkezett a király elnevezésű múzeumpedagógiai bemutatóján vettek részt, amely főleg az óvodások és iskolások számára ad játékos módon megfelelő ismereteket. Ezt a programot nagyon szeretik, mert korabeli ruhákba is beöltözhetnek a gyerekek, és így járják végig a kastély termeit, közben pedig kitalálhatják, melyik termet mire használták, és hogy éltek az ott lakók.

A Gödöllői Városi Múzeum ajánlatai

A Gödöllői Városi Múzeumban Fábián Balázs igazgatóhelyettessel interaktív tárlatvezetésen vettünk részt, és a Tündérkert című múzeumpedagógiai program bemutatóját néztük meg.

A Gödöllői Városi Múzeum 2016. szeptember 9-én nyitotta meg a látogatók előtt a Kubinyi Ágoston Program keretén belül felújított két állandó kiállítását, amely két kisebb magángyűjteményt is magában foglal.

A felújításokat a programon belül az Emberi Erőforrások Minisztériuma két ütemben 15-15 millió forinttal, Gödöllő város önkormányzata pedig az önrész erejével, 3,5-3,5 millió forinttal támogatta.

Gödöllő, a mi városunk című helytörténeti kiállítás, a Magyar Örökség-díjas (2005) gödöllői művésztelep kiállítás a múzeumbeli gyűjteményből, a Nagy Sándor-ház, valamint a Remsey-család műalkotásaiból készült válogatást mutat be. Az állandó kiállításokon helyet kapott Csupor Zoltán Mihály tordasi plébános kultúrtörténeti jelentőségű gyűjteménye. A Gödöllői Városi Múzeum évek óta nagy gondot fordít az óvodás és iskolás korosztályra, számtalan színes programot kínálva a kisebbeknek.

A fesztiválhoz csatlakozott közel 160 hazai muzeális intézmény fesztiválos programkínálata teljes részletességében továbbra is a fesztivál hivatalos honlapján kereshető tematikák, régiók, települések és programidőpontok szerinti bontásban, valamint az MTA SZTAKI által fejlesztett EVENT@HAND MOF mobil alkalmazás által is elérhető.


Két napig hajnalig tart nyitva a Szentendrei Skanzen

Két napig hajnalig tart nyitva a Szentendrei Skanzen 

Új zenei és művészeti fesztivállal bővül a Szabadtéri Néprajzi Múzeum programkínálata.
Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival

Ismét találkozhatunk a Google Utcakép autóival 

A Google Utcakép autói idén tavasszal újra visszatérnek a magyar utakra.
Különleges túraútvonalon tekinthetők meg a Kékvándor fotógráfiák

Különleges túraútvonalon tekinthetők meg a Kékvándor fotógráfiák 

Túraútvonal-szerű kiállításon tekinthetők meg Burger Barna az Országos Kéktúrán készült fotográfiái a Természettudományi Múzeumban
Már ragaszkodnak az otthoni munkavégzéshez a munkavállalók

Már ragaszkodnak az otthoni munkavégzéshez a munkavállalók 

A nagyobb rugalmasságra már a pandémia idején is volt igény.
Kertek a turizmusban,  turizmus a kertekben

Kertek a turizmusban, turizmus a kertekben 

Kétnapos, "Kertörökség a turizmusban" címmel konferencia vette kezdetét szerdán, a Petőfi Irodalmi Múzeumban.
Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat

Szezonnyitó kedvezmények várják hétvégén a bringásokat 

Több mint 80 kerékpárosbarát szolgáltató készül akcióval hétvégén a Föld napjára. 
Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került

Az Év Tájházvezetője díj Újbarokra került 

Az Év Tájházvezetője elismerést és a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége életműdíjat adták át Szentendrén, a Skanzenben.
Esztergom megnyitotta az idei rendezvényszezont

Esztergom megnyitotta az idei rendezvényszezont 

Esztergom minden korábbinál színesebb rendezvényszezont nyit az idei évben.
Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón

Először született magyar győzelem a brüsszeli díjátadón 

A fesztivál során immár negyedszerre osztották ki a rangos NEB díjakat, amelyek innovatív és fenntartható európai projekteket díjaznak
Megmutatják magukat Gyenesdiás rejtett kincsei

Megmutatják magukat Gyenesdiás rejtett kincsei 

Gyenesdiás, a Nyugat-Balaton családbarát üdülőfaluja méltán híres díjnyertes strandjairól, de igazi élmények a parton túl is felfedezhetők.

Interjú

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni”

Vámos Nóra: „Sokszor minden lépésért meg kellett küzdeni” 

A helyszín a Hardangervidda Nemzeti Park, ahol annak idején Amundsen készült fel az Antarktisz-expedícióra.
Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban

Első az életképesség: fenntartható üzleti modell a vendéglátásban 

A vendéglátóipar fenntarthatósági fordulata elkerülhetetlen az ökológiai lábnyomunk csökkentéséért - de vajon hatékonyan cselekedhet-e a fenntarthatóságért egy olyan vendéglátóhely, amelynek saját jövője sincs biztosítva?
Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.