Duan Jielong, a Kínai Népköztársaság magyarországi nagykövete a Pesti Vigadóban tartott megnyitó ünnepségen elmondta: egyre több kínai érdeklődik Magyarország és a kelet-közép-európai országok iránt, és Kínában is várják a régióból érkező turistákat. Az együttműködést hangsúlyozva emlékeztetett arra is, hogy 2014-ben Budapesten nyitotta meg kapuit a Kína-Kelet-Közép-Európa Turisztikai Regionális Koordinációs Központ, 2015-öt a Kína és közép-kelet-európai országok turisztikai promóciós évének szentelték, a legújabb lépcsőfok pedig a Budapesten most megnyílt kínai turisztikai képviselet. Az ázsiai ország és régiónk jó kapcsolatát egy kínai közmondással jellemezte: "A rokonok minél többször járnak egymáshoz, annál közelebb kerülnek a másikhoz, a barátok minél többször találkoznak, annál erősebb lesz a barátságuk." A nagykövet hozzátette: fontos - többek között - a Kína és a kelet-közép-európai országok közötti kapcsolatban egymás megértése, a politikai párbeszéd, valamint a pénzforgalom élénkítése is.
Lepsényi István gazdaságszabályozásért felelős államtitkár beszédében a nemzetközi turizmusban rejlő potenciálról szólva elmondta, 2010 és 2030 között a nemzetközi turistaforgalom évente átlagosan 3,3%-kal növekszik. Ennek lényeges elemévé kell tenni, hogy a 21. századi Selyemút mindkét irányban forgalmas legyen, amely csak együttműködéssel valósítható meg - ehhez jelent segítséget a Kínai Nemzeti Turisztikai Hivatal is, amelynek regionális irodája közelebb hozhatja az ázsiai országot a kelet-közép-európai országokhoz.
A Kínai Nemzeti Turisztikai Hivatal főosztályvezetője elmondta, hogy a budapesti a Kelet-Közép-Európában elsőként megalakított iroda, melynek egyik oka az, hogy a magyarok nyitottak voltak és szívesen fogadták őket. A korábban is említett turisztikai koordinációs központ és a tavalyi promóciós év mellett szót ejtett az Air China közvetlen Budapest-Peking járatáról is, amely tavaly óta közlekedik, magas kihasználtság mellett. Kiemelte: Magyarország sokat tett azért, hogy Kína terjeszkedni tudjon a régióban, az együttműködés pedig most magasabb lépcsőfokra lép.
A megnyitót követően kínai-magyar gálavacsora várta a résztvevőket, majd egy nagyszabású tűzijátékkal és fényshow-val ünnepelték tovább az irodanyitást.
A Kínai Nemzeti Turisztikai Hivatal budapesti irodája a Roosevelt 7/8 irodaházban működik, és Magyarország mellett a másik 15 kelet- és közép-európai ország aktuális ügyeit is innen intézik. A képviseletet Liu Cheng úr vezeti, aki korábban a CNTA több külföldi képviseletén dolgozott, most a római irodából került Budapestre. Munkáját a magyar fővárosban 5 fős csapat segíti. Liu Chenggel készült interjúnkat ide kattintva olvashatja el.