Fodor Géza polgármester a Turizmus Online érdeklődésére elmondta, az idei első félévben tovább nőtt az érdeklődés Demjén iránt. Mindez annak köszönhető, hogy tavaly megnyitották az európai színvonalú barlangfürdőt a településen, amely nagy népszerűségnek örvend. A fürdőt várhatóan tovább fogják fejleszteni, sőt, a négycsillagos, 53 szobás Hotel Cascade-et – amelynek a fürdő is része – is száz szobásra kívánják bővíteni.
A kerékpárúttól a káposztás ételekig
Tavaly ősszel készült el a Demjént Egerszalókkal összekötő 4,3 kilométer hosszú kerékpárút is, európai uniós támogatással. Az utat azóta is sokan használják nemcsak kerekezésre, hanem futásra és sétákra is. A pályázat keretében Demjénben fedett kerékpártárolót építettek, emellett az útvonal mentén pihenőhelyeket is kialakítottak szeméttárolókkal. A demjéni szakasz 147 millió forintba került.
Az elmúlt évben a szálláshelyek is bővültek a községben, az önkormányzat kezdeményezésére pedig elkezdődött a település gyógyhellyé nyilvánítása. Erről várhatóan ez év végén születhet döntés. A képviselő testület tagja az Egerszalók-Egerszólát-Demjén TDM-nek, és támogatja a helyi turisztikai egyesületet is. Ennek a tagjai szervezik a szállásokat és azok tulajdonosaival közösen igyekeznek az érdeklődő vendégek kedvében járni, hogy minél több látványosságot mutassanak meg a falu életében. Augusztusban a kaptárköveknél tartják az immár tizedik Hegykő-napot. Szeptemberben a szüreti vigadalmat és a káposztás étkek napját rendezik meg, november végén pedig a demjéni disznótorosra várják az érdeklődőket.
Tófürdő és vadaspark is épül
Fodor Géza azt is kiemelte, hogy Demjén azon ritka hazai települések közé tartozik, amelynek mind a két oldalán fürdőt találni. Ugyanis ősszel – vállalkozói fejlesztéssel – nyitják meg az új tófürdőt is a Kerecsend felőli részen, ahol a felnőttek és a gyerekek csúszdázhatnak is. Ugyanakkor a fürdő közelében már felépítették az egri vár kicsinyített mását, amely különleges játszótérként szolgál a fiataloknak. Demjénben egy másik vállalkozó három minipiramist épített, ezek közül a legnagyobb piramisban ókori egyiptomi motívumokkal díszített fürdőt rendeztek be kiszolgálóegységekkel. Az új létesítmény teljes kikapcsolódást nyújt a nyugalomra vágyóknak. A piramisok mellett szabadtéri medence, illetve mesevár és mézeskalácsház is várja a gyerekeket. Demjén határában várhatóan még az idén átadják az új vadasparkot is, amely szintén vállalkozói beruházással épül meg. Ott a Kárpát-medencében élő állatokból láthatnak majd jó néhányat a látogatók.
Az önkormányzat arra törekszik, hogy a következő időszakban még vonzóbbá tegye Demjént a turisták körében. Ezért a helyi lakosokkal összefogva újabb parkokat létesítenek és virágokat ültetnek. A további tervek szerint a demjéni kerékpárutat a falu szélétől a település központjáig szeretnék meghosszabbítani, később a közeli Kerecsendig építenék meg a bicikliutat, hosszabb távon pedig összekötnék egymással Egerszalókot, Demjént és Kerecsendet.
Sziklamászó-útvonal versenyzőknek
A képviselő testület nemrég vásárolt meg egy kétszáz éve épített tornácos házat a falu központjában. Ezt felújítás után a Hagyományok Házának rendezik be, ahol a régen használt paraszti eszközöket mutatják be. Emellett a demjéni asszonyokból álló kézimunkaszakkör tagjainak az elmúlt négy évtizedben készített alkotásait állandó kiállítás keretében láthatja majd ebben a házban a közönség. A gyűjtemény érdekessége, hogy a kárpát-medencei hímzés mintáit használták fel a munkájuk során a demjéniek. Ebben a házban kap még helyet a helyi turisztikai információs pont is.
A falu határában működött egykor az érseki kőbánya, amely a következő időszakban a turizmust szolgálja majd. Ennek érdekében vették fel a kapcsolatot a Magyarországi Szikla- és Falmászó Szövetséggel. Az együttműködés keretében a szövetség vállalta, hogy sziklamászó-útvonalat alakítanak ki a bányában, ahol versenyeket is rendeznek majd.