Legyen Magyarországon egészség-központi turizmus!

A Magyar Egészségügyi Turisztikai Tudományos Társaság (METTT) szerint az egészség-központi turizmus pozícionálhatja újra turizmusunkat.

A METTT szerkesztőségünk rendelkezésére bocsátott véleményében kifejti: a Turizmusfejlesztési Stratégia üdvözlendő, különösen, az Új Széchenyi Tervben is szerepelő Gyógyító Magyarország-Egészségipari Program. Ezt azonban megtoldaná a társaság néhány konstruktív javaslattal.

A METTT úgy látja, hogy az egészség-központi turizmus, mely igazodik a korszerű nemzetközi trendekhez, biztosítja a hosszú távú fenntarthatóságot azáltal, hogy konjunkturális és szezonális hatásokkal szemben véd és még a hagyományokra is épít, jelenthet új hajtóerőt az ágazat számára.

Eddig elzárt területek

A METTT meghatározása tágabb fogalom, mint az egészségturizmus. Jóllehet, középpontjában az egészségturizmusra épülő gyógyfürdők, gyógy- és wellness szállodák állnak, eddig elzárt területek is bevonhatóvá válnak - fogyatékkal élők, idősek, szabadidő- és tömegsport-turizmus, hivatásturizmusban az egészséggel, gyógyítással, egészséges táplálkozással, életmóddal kapcsolatos képzések, konferenciák. De általánosságban az egészséget, mint értékválasztást elsődleges szempontnak tekintő turisták érkezhetnek nagyszámban és lehet alapja az elérni kívánt célállapotnak: „Magyarország az egészséges választás!” Az elzárt területek megnyílása által új piaci lehetőségek is megnyílnak. Illeszkedve az elképzelésbe, a kereskedelmi szálláshelyek és éttermek az ún. „egészséges választás” védjeggyel különböztethetnék meg magukat.

Nem lábtörés céljából

Az orvosi szolgáltatásokra alapozott egészségügyi turizmusról szólva a METTT kifogásolja az OEP adataiból történő kiindulást, melyek „globális egészségügyi turisztikai következetés levonására teljességgel alkalmatlanok” - fogalmaz a METTT. Indoklásában megemlíti, hogy az egészségügyi intézmények alapvetően csak azokat az ellátásokat jelentik, amelyeknek a megtérítését az OEP-en keresztül várják, így a jelentett esetek között számtalan, nem az egészségügyi turizmus területére tartozó ellátás van, pl. baleset esetén. Ugyanakkor a turista nem lábtörés céljából utazik Magyarországra - olvasható. Hozzáteszik: „Az egészségügyi turizmus alapvetően a nem a közfinanszírozás keretében a más országban igénybevett ellátásokat jelenti, ahol a beteg saját döntése, és zömmel saját (vagy önkéntes biztosítója) terhére veszi igénybe piaci körülmények között az ellátást az olcsóbb ár, vagy jobb minőség reményében. Magyarországon – sajnos – a kormányzat, illetve a statisztikák általában nem tudnak semmit a nem a közfinanszírozás terhére nyújtott ellátásokról, így az egészségügyi turizmusról sincs semmilyen érdemi információnk. Végképp igaz ez a magánszolgáltaknál igénybevett ellátásokra, holott az egészségügyi turisztikai szolgáltatások zömét ez a szektor nyújtja.”

Mit tehetnénk?

A terület fejlesztését meghatározza a METTT szerint, hogy arról nincs megfelelő információ, hiányzik a hiteles kínálat és kereslet-analízis. A fogászattól és a gyógyszállóktól eltekintve az egészségügyi nincs megfelelő tömegű, kiajánlható, minőségi kapacitás, amire egy marketing kampány ráépíthető lenne, továbbá a magyar egészségügyi szolgáltatások nem elég ismertek a világban, minőségük nem megfelelően hitelesített. Mindezek konzekvens munka és kormányzati támogatással orvosolhatók, melyet követően megfelelő piacanalízis után ki kell jelölni a kiemelt fejlesztési területeket, hármat a javaslat szerint. Ezek a következők lennének:  fogászat, mozgásszervi betegségek terápiája, rehabilitáció. De fontos terület lehet még plasztikai sebészet, a ritka betegségek gyógyítása, a meddőség kezelése.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.