Adrenalinbomba röpít vissza a dicső múltba

Sátoraljaújhelyen és környékén bármikor érdemes egy hétvégét eltölteni, annyi a látni- és tennivaló. A hegyvidéket kerékpárutak, túraútvonalak és tanösvények szelik át, a hatalmas, érintetlen erdők és a borospincék mellett olyan különlegességek várnak itt, mint a Zempléni Kalandpark vagy a füzéri vár. Szálláshely is bőven akad, minden pénztárcához.

Nyálkás, rosszkedvű időben szervezett tanulmányutat december elején a Sátoraljaújhely -Hegyköz Turizmusáért Egyesület, ennek ellenére a túra kiválóan sikerült, hiszen a vendégszeretet és a látnivalók mindenkit kárpótoltak a rossz idő miatt.

Kezdésnek megnéztük Sátoraljaújhelyen a Kazinczy Ferenc Múzeum új állandó kiállítását, amely a zempléni tájak értékeit vonultatja fel. A tárlat újszerű, interaktív módon mutatja be a környék növény- és állatvilágát, kőzeteit – osztálykiránduló csoportoknak ideális, de felnőttek számára is izgalmas kiállítás.

Egy közkedvelt, közeli kirándulóhelyen, a Smaragdvölgyben elköltött kiadós ebéd után a napunk a környék legjelentősebb turisztikai beruházásánál, a Sátoraljaújhely határában található Zemplén Kalandparkban folytatódott. A létesítmény uniós pályázati forrásokból, több fázisban épült. 2009-ben adták át itt Kelet-Közép-Európa leghosszabb téli-nyári bobpályáját. A több mint két kilométer hosszúságú pályán biztonságos, négy csövön rögzített bobkocsival lehet lecsúszni. A kocsik négy kereken gurulva centrifugális fékkel, 37 km/órás sebességnél lefékeződnek, így korlátozzák a sebesség extrém megnövekedését ott, ahol a pálya lejtése több mint tízszázalékos.

A bobpálya mellett alakították ki az ország leghosszabb és legszélesebb műanyag sípályáját, amelyet egész évben lehet használni. Akiknek ez sem lenne elég, azokat 500 méter hosszú, négy nehézségi fokozatú kalandtúrapálya és négydimenziós mászófal is várja. A kalandparkban éttermet, zuhanyzót, információs pontot és szálláshelyet is kialakítottak.

Igazi különlegesség az ország egyetlen sítörténeti múzeuma. A gyermekeket egy európai uniós norma szerint épült gyermekjátszótér és szánkópálya várja.

A túrázók számára egy tizenöt állomást magába foglaló tanösvényrendszert alakítottak ki, a tanösvény a Zemplén növény- és állatvilágát, földtörténeti és geológiai érdekességeit, történelmi, irodalomtörténeti értékeit mutatja be.

A kalandparkban található Magyarország leghosszabb libegője, amelyet 2001-ben adtak át. A pálya hossza 1332 méter, a tengerszint feletti magasság 250–480 méter, a feljutási idő huszonöt perc. A libegő felső állomásánál egy kilátóból lehet megcsodálni Sátoraljaújhelyt.

SZÁGULDÁS TEJFEHÉR KÖDBEN

Amikor felültünk a hegytetőre haladó libegőre, még láttuk, ki jön velünk szembe, azután egyre sűrűbb lett a tejszerű köd. A csúcson mindenki a testtömegének megfelelő speciális beülőt kapott, majd megkapva a zöld jelzést, hetven kilométeres sebességgel száguldottunk át a szomszédos hegycsúcsra az átcsúszópályán, vagyis zipline-on keresztül. A több mint kétperces utazás során megijedni se volt időm, mivel levegőt is alig kaptam, a jeges szélben még a zúzmara is ráfagyott a bajuszomra. Bár a lábunk alatt százméteres mélységben voltak a fák, ebből semmit nem láttunk, csak a tejfehér ködöt. Fantasztikus élmény volt, és egyértelmű, hogy ide vissza fogok jönni tavasszal vagy nyáron, amikor látni is lehet a tájat.

NEM, NEM, SOHA!

A zipline végállomásánál, a Szár-hegyen találjuk Sátoraljaújhely egyik régi-új látnivalóját, a Magyar Kálvária műemlékegyüttest, amely a trianoni országvesztésnek, az elcsatolt területeknek állít emléket. A hegy tetején 1935-ben felállított országzászlóhoz tizennégy stáción keresztül vezet az út, melynek során harmincnyolc elcsatolt városról és megyéről – Kassától Kolozsvárig, Eperjestől Ungvárig – emlékeznek meg táblákkal, idézetekkel, címerekkel. A hegy tetején található Szent István-kápolna teteje a Szent Koronát formázza meg.

A kálvária felújítására a közelmúltban került sor, az utat friss murvával borították, az állomások megszépültek. A dicső múlt felidézése után, lefelé poroszkálva nemsokára egy újabb érdekes helyi látnivaló kerül utunkba, a Zsólyomkai pincesor (nyitókép). Bort éppen nem kóstolhattunk, mert a barátságtalan időben zárva voltak a pincék, de a látvány miatt mindenképp érdemes volt ide eljönni. Minden év októberében megrendezik ezen a helyszínen a nyitottpince-napot, zenés programokkal, disznótoros ételekkel. A Zsólyomka-patak kacskaringós partján, két oldalon álló pincesor egyszerűen szép, ráadásul ezt a környéket is felújították nemrégiben. Kultúrtörténeti adalék: a szomszédos, kaszárnyaszerű épület volt egykor a közfürdő, mely kuplerájként is működött – az árukapcsolás, úgy látszik, már akkor is működött.

Bort mi mindenesetre a város másik pincesorán, az Ungvárin ittunk. Itt négyhektáros területen huszonkét pincét találunk négy szinten. A pincesor környezete szépen felújítva várja a turistákat, akik a tokaji borvidék jellegzetes fehérborait, szamorodnit, aszút kóstolhatnak a riolittufába vágott, egyes feljegyzések szerint már az 1200-as évek óta használt pincékben.

KINCSES TELKIBÁNYA

A borkóstoló után a Zemplén lankáin át, kanyargós hegyi utakon a kincses Telkibányára indultunk, ahol a középkortól évszázadokon keresztül aranyat és ezüstöt bányásztak. Az alig 550 lakosú település igazi turisztikai nagyhatalom: több mint 500 ággyal várják a turistákat, akik évente 30 ezer éjszakát töltenek el a szálláshelyeken. Telkibányán a tucatnyi falusi vendégház mellett modern üdülőközpontok is épültek az utóbbi időben, ezek egyikében, az Aranygombos Fogadóban töltöttük el „szerény” vacsoránkat. Az ételek a legkifinomultabb ízlésű kritikust is levették volna a lábáról, csakúgy mint a fogások mellé kínált gönci Bestillo pálinkák. Mint megtudtuk, a fogadó egész évben közel telt házzal üzemel, elsősorban a belföldi, másrészt a közeli kassai és környékbeli forgalomnak köszönhetően. Hasonlóképp nem panaszkodhat a keresletre az

Aranybánya Üdülőpark, ahol másnap délelőtt néztünk körül. Míg hétközben a céges rendezvények biztosítják a forgalmat, hétvégén a családok veszik birtokukba a wellnessrészleggel és saját kalandparkkal is rendelkező üdülőközpontot. Szállásunk a visszafogottan elegáns, nemrégiben felújított Ezüstfenyő Hotelben volt, amelyben hét–nyolc férőhelyes óriáslakosztályok és jakuzzis szobák is helyet kaptak. A hotelt többhektáros erdő veszi körül, amely ősszel valóságos paradicsom a gombászok számára, a mozgás szerelmeseit óriási szánkó- és lesiklópálya várja.

ÚJJÁÉLED A FÜZÉRI VÁR

A régen nemesfémben, manapság ellenben turistában gazdag településről rövid kitérőt tettünk Füzér vára felé. Az idő szűkössége miatt csak a településről csodáltuk meg a sziklaszirten magasodó erődítményt, amelynek felújítása hamarosan véget ér. Közel kétmilliárd forintból újul meg és új attrakciókkal gazdagodik a vár, amely várhatóan 2016. március végén nyitja meg kapuit újra a látogatók előtt. A beruházás során a vár visszanyeri középkori fényét, megújul a palotaszárny és a várkápolna, valamint az alsóbástya. Az átadást követően interaktív kiállításon keresztül ismerkedhetnek meg a látogatók a kincstárral, a várlakók 16–17. századi hétköznapjaival, a vár építéstörténetével, az 1526-os év Szent Korona-őrzésének történetével.

DISZNÓTOROS A PINCESORON

Zempléni road-movie-nk a vár alatti csodálatos régi gyümölcsöskertben tett séta után mikóházi fesztiválozással folytatódott. A Sátoraljaújhely közelében fekvő településen immár évek óta nagy sikerrel rendezik meg a zempléni disznótoros- és adventi vásárt, illetve vadkolbásztöltő fesztivált, ahol minket jóféle székelykáposztával és sült kolbásszal vártak, de árultak itt helyi bort, szörpöt, házi sajtot, szalonnát, a vadászok pedig az aznapi zsákmányukkal díszített lovas kocsival parádéztak. Ebéd előtt étvágygerjesztőnek végigsétáltunk a népi jellegű pincesoron: a domboldalba vájt pincék jellegzetessége a különleges, háromszög alakú bejárat. A pincesoron található pálinkaházban megismerhetjük a környékbeli sétaútvonalakat éppúgy, mint a pálinkafőzés fortélyait.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk

Magyar konyha, magas minőségben – a VIRTU étterem séfjével beszélgettünk 

Lendvai Levente az Arany Kaviárból érkezett a MOL torony tetején található VIRTU étterem konyhafőnöki pozíciójába.
„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet”

„Egy B2B vásárt részesítenénk előnyben, ahol a szakmai tapasztalatcsere venné át a főszerepet” 

 Molnár Judittal, a Magyar Utazási Irodák Szövetsége (MUISZ) elnökével beszélgettünk.
Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról

Történetek a Várból: végre nem hajtott végrehajtásról, kitiltott turistabuszok behajtásáról 

Sokak előtt ismert a Ruszwurm Cukrászda tulajdonosa, Szamos Miklós és a Budavári Önkormányzat jelenlegi vezetője, Váradiné Naszályi Márta polgármester között zajló vita. Erről és a turistabuszok ügyéről is beszélgettünk.