Az elemzés során az adatok reális értékelésénél figyelemmel kell lennünk több dologra. Egyrészt a fürdők 2014-es évben elért eredményei alulmaradtak az elvártaktól, így alacsonyabb bázisról indult a 2015-ös év. Másrészt az előző év (2015) nyarának átlag feletti hőmérséklete és az 5 hőségriadó a hazai fürdőkben rég nem látott vendégforgalmat eredményezett, mely során a fürdők jelentős része egyidejű kapacitásának felső határát súrolta a nyári forró napok jelentős részében - olvasható a Magyar Fürdőszövetség oldalán.
A Fürdőszövetség szezonális felmérése a nyári időszak június, július és augusztus hónapjaira vonatkozó összesített adatai közel 20%-os árbevétel- és 11%-os fürdővendég-növekedést jelzett 2014 hasonló időszakához viszonyítva. A forgalom növekedése kiemelkedő volt a kisebb kapacitású és főleg a nyári időszakra koncentráló fürdőkben, volt olyan fürdő mely megduplázta nyári időszaki forgalmát.
A kedvező nyári szezon forgalmi koncentrációja kedvezően hatott a 2015-ös év egészére. Az év többi hónapjában tapasztalt folyamatos kereslet, továbbá a hosszú hétvégék és a tanítási szünetek kiemelt vendégforgalma támogatta a fürdőüzemeltetőket a sikeres 2015-ös év elérésében. A Fürdőszövetség 2015-ös évértékelő elemzésében 84 turisztikai jentőséggel bíró fürdő vett részt.
A KSH adatai alapján 2014-ben 37,9 millió fürdőlátogató kereste fel a hazai fürdőket, 2015-re a Fürdőszövetség előzetes adatai alapján a vendégforgalom meg fogja haladni a 40 millió fürdőzőt, tekintettel arra, hogy a 84 fürdő bevonásával zajlott felmérés során a fürdők átlagosan +7%-os belépésszám-növekedést regisztráltak. A legnagyobb forgalmú fürdő vendégszáma meghaladta az 1,6 millió regisztrált belépőt, az 1 milliós belépőszámot 3 fürdő forgalma haladta meg, míg a félmilliós vendégforgalmat 11 fürdő lépte át a felmérésben részt vett 84 fürdő közül 2015-ben.
A fürdők üzemeltetői 2015-re +12,5%-os árbevétel növekedést értek el +5,1%-os átlagár növekedés mellett 2014-hez képest. Az átlagos fürdőbelépőjegy a felmérés alapján bruttó 2.054,- Ft volt, mely a nagy kapacitású élmény- és gyógyfürdőkben 2.582,- Ft-ot ért el, míg a kisebb kapacitású strandfürdők esetében 1.613,- Ft volt az átlagár. A fürdőszolgáltatások árbevétele tekintetében a nettó 1 milliárd forintos árbevételt 7 fürdőegység haladta meg, a 2 milliárd forintos árbevételt 3 fürdőegység.
A Széchenyi Pihenőkártya továbbra is népszerű a fürdőkben, felhasználása 2015-ben +13,8%-kal bővült a vizsgált 84 fürdőben és meghaladta a 3,2 Milliárd Forintot a SZÉP-el fizetett fürdőszolgáltatások összege. A kisebb kapacitású, főként szezonális fürdőkben +16%-kal emelkedett a SZÉP forgalom.
A Széchenyi Pihenőkártyával fizetett szolgáltatások aránya 10,4% volt a vizsgált fürdőkben, igazolva a SZÉP kártya jelentőségét a fürdőszolgáltatások körében. Átlagosan 42 millió Forint értékben fizettek SZÉP kártyával a vizsgált fürdőkben az elmúlt évben, azonban volt több olyan fürdő, ahol a felhasznált SZÉP kártya összege meghaladta a 200 millió Forintot.
A vizsgált fürdőkben +2,1%-al bővült a főállású foglalkoztatottak száma, mely így meghaladta a 7.000 főt. A fürdőkben a főállású munkavállalók az összes fürdőben dolgozó munkatársak 60-70%-át teszik ki a kiszervezett és a külső szolgáltatók által foglalkoztatott munkavállalók mellett.
A fürdőkben végzett gyógyászati szolgáltatások árbevétele átlagosan -2,5%-kal esett vissza, mely mellett az OEP által támogatott kezelések mennyisége -2,4%-kal, 166 ezer kezelésszámmal esett vissza 2015-re. A visszaesés a fürdőszolgáltatók tájékoztatása alapján az önköltségi áron, vagy alatta végzett gyógyászati szolgáltatásokhoz kapcsolódó kiegészítő térítési díjak kényszerű növekedésére vezethető vissza. A kiegészítő térítési díjakat a szolgáltatók a gyógyászati szolgáltatások önköltségi áron történő végzése miatt emelték, mely azonban elért egy olyan szintet, melyet a szolgáltatást igénybe vevő, általában kispénzű nyugdíjas réteg már kisebb mértékben tud igénybe venni. Mindez sajnos már éreztette hatását a 2015-ös évben a forgalom csökkenésével.
Forrás: Magyar Fürdőszövetség