A város, ahol az Amerikába kivándorolt magyaroknak állítottak emléket

Az Aggteleki-karszt és a Cserhát között, ahol a Bódva folyó völgye terül el, számos bakancsos turista megfordul. Egyik célpontjuk a több mint négyezer lakosú Szendrő, amely idén húsz éve, hogy visszakapta városi rangját.

Szendrő régi település, erre utalnak azok az 1300-as évek első feléből fennmaradt írások, amelyek először említik a nevét. A dombokkal és erdőkkel körülvett kisvárosra napjainkban az átmenő turizmus jellemző - tudtuk meg Jósvay István helyi önkormányzati képviselőtől, a Szendrői Várbarátok Egyesületének elnökétől. Innen indulva több célpontja lehet a vendégeknek. A legtöbben az Aggteleki Nemzeti Parkot és annak barlangjait választják. Ugyanakkor Szendrőtől mindössze hét kilométerre találják a rakacai-víztárolót, amely Észak-Magyarországon a legnagyobb ilyen létesítmény. Ezt főleg a vizet kedvelő, a kenuzni vágyó turisták keresik fel szívesen.

Tornakápolna, Varbóc és Teresztenye példája

A Szendrőre érkezők egyébként több vendégházból válogathatnak. Ezek családi, önkormányzati és a református egyház által működtetett szálláshelyek. A város közelében viszont olyan apró településeket találhatnak, amelyek az utóbbi években üdülőfalvakként újultak meg. Ilyen például Tornakápolna, Varbóc vagy Teresztenye, ahol megőrizték a régi hagyományokat, és rendbehozták a hagyományos épületeket.

Jósvay István azt is elmondta, hogy ezek mellett Szendrő nevezetességeit is szívesen meglátogatják a vendégek, különösen a város centrumában levő műemlék református templomot és a tornyos haranglábat keresik fel. Ez egykor őrtoronyként szolgált, ma viszont a település legrégibb épületeként tartják nyilván. Emellett a barokk stílusú, műemlék katolikus templom szintén a látványosságok közé tartozik. Ennek az altemplomát évtizedekkel ezelőtt temetkezési helyként használták. A közelben találni a Kékfestő Házat, amely ma múzeumként funkcionál. Ebben az egykor Szendrőn dolgozott mesterek életét és a kékfestő munka folyamatát kísérhetik végig az érdeklődők.

Az alsó vár romjai megmaradtak

Az idegenvezetők érdekességként említik, hogy a katolikus templom környékén az 1570-es években vízi vár emelkedett. Ennek mai egyetlen fennmaradt része a Kékfestő Ház. Egyébként ez a vár a felvidék védelmét látta el egykoron. Tíz évvel később építették fel az úgynevezett felső várat, amelynek egyetlen, napjainkra megmaradt bástyáját felújították. Ez is műemlék, és évente sokan látogatják a gyalogtúrák során, miután a város központjából kiépített út vezet oda. A várban, a valamikori központi torony helyén egy faszerkezetes kilátótornyot építettek, ahonnan szép panoráma tárul a látogatók elé. Tiszta időben Szendrő és környéke, továbbá a Bükk és a Gömör-Szepesi Érchegység vonulatai is láthatók.

A városban egy évtizeddel ezelőtt alakult meg a Szendrői Várbarátok Egyesülete, amely a helyi épített örökséget vette a védőszárnyai alá. Emellett a település múltjának történetét is folyamatosan kutatják. Időközben tagjai lettek a Felső-Magyarországi Várak Egyesületének is, együttműködésük eredményeként közös túrákat szerveznek. Egyébként Szendrő központjához kapcsolódik az úgynevezett alsó vár, ennek romjai kívülről láthatók. Az egykori Fő utcán pedig a híres Csáky-kastélyt látni, amelyet felújítottak. Ma ebben az épületegyüttesben találni Szendrő közművelődési központját és könyvtárát is.

A városnak három újkori múzeuma van. Az egyik a Torna Múzeum, amelyben sportrelikviákat helyeztek el. Ezeket dr. Urváry Sándor, Szendrő díszpolgára, egykori diplomata ajándékozta a településnek. A másik az úgynevezett Amerikás Ház, amely egy régi, újjávarázsolt tornácos parasztház. Az ebben kiállított tárgyakkal a XX. század elején az Egyesült Államokba kivándorolt Bódva-völgyi embereknek állítanak emléket. A harmadik pedig egy XX. századi Bódva-völgyi iskolatörténeti gyűjtemény, amely egyedülálló a berendezéseivel.

Különleges látványt nyújtanak

A szendrőiek arra is büszkék, hogy immár több mint egy évtizede eredményesen működik a helyi sportegyesület természetjáró szakosztálya. Ennek a tagjai rendszeresen szerveznek túrákat. Az utóbbi években például kétszáz kilométer hosszú, a városból kiinduló, illetve a várost érintő túraútvonalakat festettek fel, tavaly pedig újabbakat is kijelöltek. Így például ma már könnyen elérhető a Telekes-patak szurdokvölgye, benne az Ördög-gáttal, amely különleges, vízesésszerű természeti látványt nyújt. Ezt hat és fél kilométeres túrát megtéve láthatják az érdeklődők. Emellett Szendrőről eljuthatnak a Martonyi mellett található, hazánk legrégebbről fennmaradt Pálos-kolostorához is, melynek felújítását az Aggteleki Nemzeti Park illetékesei megkezdték.


 Közel kétezer résztvevő a Tisza-tó körüli kerékpárversenyen

Közel kétezer résztvevő a Tisza-tó körüli kerékpárversenyen 

Új távokkal és felejthetetlen hangulattal ünnepelte 18. születésnapját a BSI kerékpáros eseménye.
Változás a száj- és körömfájásjárvány korlátozása miatt hozott intézkedések  esetében

Változás a száj- és körömfájásjárvány korlátozása miatt hozott intézkedések esetében 

Enyhített a korlátozáson kívüli területeken a ragadós száj- és körömfájás miatt hozott intézkedéseken az állategészségügyi hatóság.
Ismét ellepték világszerte ismert influenszerek hazánkat

Ismét ellepték világszerte ismert influenszerek hazánkat 

Látogatásuk három napja alatt 22 helyszínen, 30 hazai szolgáltató segítségével mutatják meg hazánk élményeit.
A közlekedés napját szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum

A közlekedés napját szimulátorral és élménykamionnal ünnepli a szentendrei múzeum 

A BKV – a Magyar Autóklubbal együttműködve – az idén is csatlakozik a közlekedési kultúra napja programsorozathoz.
Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál

Új feladatkörök és bővülő csapat a Kartago Tours-nál 

Új értékesítési vezető érkezett a német hátterű utazásszervezőhöz.
Új vizuális megoldások a Szabadság Szigetén

Új vizuális megoldások a Szabadság Szigetén 

Új fejezet nyílik a Sziget életében, megőrizve a különleges atmoszférát és a változatos programokat, miközben látványos újításokkal is várják a látogatókat.
Befutóékszer és kávés pezsgés – izgalmas párosítás a 30. ALDI Női Futógálán

Befutóékszer és kávés pezsgés – izgalmas párosítás a 30. ALDI Női Futógálán 

„Ez Magyarország legszebb szabadidősport-rendezvénye”, hallhattuk az ALDI Futógála beharangozó eseményén május 8-án, a Cafe Frei BudaParton lévő egységében.
75 helyszín, 300 program, világsztárokkal – jön a SopronFest

75 helyszín, 300 program, világsztárokkal – jön a SopronFest 

Idén Sopronban indul a fesztiválszezon.
Különleges ereklyék a veszprémi Gizella-napokon

Különleges ereklyék a veszprémi Gizella-napokon  

Az idei Gizella Napok keretében, május 10-én és 11-én vezetett sétákon fedezhetjük fel a Szent Mihály Főszékesegyházat, ahol Szent István király hitvesének két ereklyéjét is őrzik.
Szipál 101: programsorozat a fotóslegenda nyomában

Szipál 101: programsorozat a fotóslegenda nyomában 

Hamarosan az ország több pontján is megtekinthető a Szipál-univerzum.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.