Ahogy arról a Turizmus Online-on is beszámoltunk, június 7-én elfogadta az Országgyűlés az új cafeteriaszabályokat. Ennek értelmében megmarad a SZÉP-kártya turisztikai ösztönző hatása: az alkalmazottak kedvezményes adózás mellett évente 100 ezer forintot kaphatnak készpénzben, ezen felül a közszféra alkalmazottjainak 100 ezer forintot, a magánszféra dolgozóinak 350 ezer forintot utalhat SZÉP-kártyára a munkáltató.
Az RSM Hungary Adótanácsadó és Pénzügyi Szolgáltató Zrt. blogján Hegedűs Sándor adóüzletág-vezető kifejti azokat a kedvezőtlen és kedvező változásokat, amelyek az új cafeteria-szabályozással járnak. Eszerint a béren kívüli juttatásokra vonatkozó kedvező adózási forma – azaz 100 forint nettójuttatáshoz kapcsolódóan 34,51 forint adóteher – összesen csak a 450 000 forintos ún. rekreációs keretösszeg erejéig adózik e kedvező formában. Amennyiben a két juttatási forma összesen meghaladja a rekreációs keretösszeget, az már egyes meghatározott juttatásnak minősül 49,98 forintos adóteherrel.
Kikerül a béren kívüli juttatások közül és csak egyes meghatározott juttatásként adható a későbbiekben – már ha valakinek az ilyen formában megéri:
- a munkahelyi étkeztetés
- az iskolakezdési támogatás
- helyi utazásra szolgáló bérlet
- iskolarendszerű képzés költsége
- önkéntes kölcsönös nyugdíj-, egészség-, és önsegélyező pénztárba befizetett munkáltatói, foglakoztatói havi hozzájárulás
Az Erzsébet-utalvány megszüntetése
Szintén kikerül a béren kívüli juttatások köréből az Erzsébet utalvány is, tekintettel az Európai Bíróság februári döntésére. A korábban is szinte készpénzzel felérő juttatásként számon tartott Erzsébet utalvány helyére kerül kissé megemelt összegben a készpénzjuttatás lehetősége.
A szakértő meglátásai
Hegedűs Sándor úgy véli: az EB Erzsébet utalványra vonatkozó kedvezőtlen döntését sikerült ellensúlyozni a készpénzjuttatás lehetőségével. Igaz szintén, ha nem is ennyire rugalmas és a munkavállalók számára kedvező megoldást jelenthetett volna az utalványforgalmazás liberalizálása is.
A korábban többször bejelentett járulékmentes készpénzjuttatás lényegében sajnos nem új elemként, hanem az Erzsébet utalvány lecserélésére szolgál, ezáltal nem éri el a korábban várt célt, hogy bizonyos összeghatárig csökkentse az adóék mértékét, így ösztönözve a vállalkozásokat egy jelentősebb nettó értéket eredményező fizetésemelésre.
A béren kívüli juttatások körének és értékhatárainak módosítása a munkavállalók számára kedvezőtlen következményekkel járhat. Például az a munkavállaló, aki eddig egyszerre vett igénybe Erzsébet utalványt és helyi közlekedésre jogosító bérletet, összesen éves szinten akár több mint 200 000 forint értékben, az eztán már csak a 100 000 forint készpénzjuttatásra számíthat, hogy az eddigi bérlet és Erzsébet utalványból fedezett beszerzéseit finanszírozza.
Pozitívum, hogy az adómentes juttatások köre bővül és a többi eleme fennmarad így továbbra is cafeteria rendszerek kedvelt elemei maradhatnak a lakáscélú juttatások.
Bővebben ide kattintva olvashat a témáról.
Forrás: RSM DTM Blog