Bukarestből hozzák a cívisvárosba Bocskai István erdélyi fejedelem jogarát. A Magyar Nemzeti Múzeum kölcsönzi Báthory István buzogányát, a Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára pedig Bocskai török nyelven írt jogbiztosító iratát, úgynevezett berátját.
Minőségi ötvösmunka
Számos Bocskai ábrázolás létezik szobor, festmény formájában, köztük a debreceni az egyik leghitelesebb – mondta Dani János a múzeum igazgatóhelyettese. – A Nagytemplom mögötti Romkertben álló szobor jobb kezében a hamarosan a Déri Múzeumban látható fejedelmi botról mintázott jogar van. A hatalmi jelvény minőségi ötvösmunka, díszbuzogány. Bocskai uralkodói jelvényei közül a két leghíresebb a fejedelmi bot és a később, a már mint Magyarország királyának küldött Bocskai korona volt.
A korona Bocskai halála után Bécsbe került, a fejedelmi jogart Nagyszebenben, a Brukenthal-palotában megnyílt múzeumban őrizték 1948-ig. Majd a román rendszer államosítását követően Bukarestbe, a Román Nemzeti Történeti Múzeumba került. Azóta nagyon ritkán állították ki, rendkívül kevesen látták. Debreceni bemutatása szenzáció lesz. Bár sokan láthatják a különféle Bocskai szobrokon a jogart, de a valóságban csak kevesen ismerik. Június 24-én bárki megtekintheti a buzogányt a Déri Múzeum kiállításán.
Szultáni adomány
A látogatók elé tárjuk Báthory István erdélyi fejedelem és lengyel király buzogányát is. Mindkét buzogány kb. 80 centiméter hosszú. Báthory buzogányának fejét is ezüstből öntötték, melyet aranyoztak és türkiz drágakövekkel díszítettek. Bocskai fejedelmi pálcája három, a markolatot borító, türkizekkel kirakott, aranyozott ezüst lemezzel díszített. A fegyvert I. Ahmed szultán küldte nagyvezírjével. A szultáni berátban az uralkodó felsorolja milyen ajándékokat küldött: buzogányt, a beiktató iratot, nemes zászlót tollforgóval, két pompás lovat, egy botot, egy markolatnyi kardot a sajátjából és két „örömöt okozó” díszruhát a sajátjából (kaftánt). Mára a Bocskainak küldött szultáni adományokból a Bocskai-korona maradt meg a bécsi Kunsthistoriches Museumban, a jogar pedig Bukarestben. A Múzeumok Éjszakáján méltó körülmények között, a Déri Múzeum kupolatermében speciálisan a tárgyaknak gyártott vitrinben lesz látható a két jogar, a szultáni kinevező okirattal együtt.
A várható nagy érdeklődésre tekintettel a következő héten – június 27-30-ig – is meg lehet tekinteni a tárgyakat, de azt követően visszaszállítják Bukarestbe, illetve Budapestre. A Báthory jogar a Nemzeti Múzeumban látható majd a továbbiakban.
A Bocskai jogar bemutatása egybevág a reformáció 500 éves évfordulójának ünneplésével. Bocskai erős kezű református erdélyi uralkodó volt. Sokat köszönhet az ekkor még üldözött reformáció, az olyan nagyhatalmú uralkodók patronálásának, mint amilyen Bocskai István is volt.
Június 24-én számos egyéb program is lesz a Déri Múzeumban és tagintézményeiben. Többek között japán babakiállítás, kézműves programok, koncertek, Rejtő Jenő-est és rendhagyó tárlatvezetések is várják majd a látogatókat.
Forrás: Turizmus Online