Fenti adatokat Hoppál Péter, az Emberi Erőforrások Minisztériuma kultúráért felelős államtitkára sorolta a mai sajtótájékoztatón Debrecenben, a Déri Múzeumban. A budapesti kulturális intézményekbe a rendezvény ideje alatt 142 000 személy regisztrált, a vidékiekbe 252 800. A legtöbben a Magyar Nemzeti Galériára voltak kíváncsiak, különösen a Picasso tárlatra. 15 000 látogató kereste fel a Galériát. A Múzeumok Éjszakája a legsikeresebb kulturális kampány az évben.
Az értékőrzés a jövő évi üzenet
Az idei évtől központi tematikát jelöltek ki a Múzeumok Éjszakájára: Hősök, felfedezők, újítók címmel. A 2017-es múzeumi ünnep június 24-re, Szent Iván éjre esik, központi tematikája az értékőrzés lesz. Központi helyszíne Debrecen – jelentette be. – Az elmúlt évek értékközvetítő munkája vezetett oda, hogy a reformáció 500 éves évfordulóján Debrecen legyen a kiemelt város. Majd a Bartók Béla Kórusversenyről beszélt, melynek megnyitó ünnepségére sietett a sajtótájékoztató után. Európa 5 rangos kórusversenyének egyikét 1961 óta rendezik meg, s számon tartják a világon. A verseny idén is szolgál meglepetésekkel, mint ősbemutatóvaI. A kormány egymilliárd forintot fordít ebben az évben Bartók születésének 15. évfordulójára. Debrecennek 36 millió forintos támogatást adott az év kiemelt eseménye, a kórusverseny megrendezésére.
Felújítják a Csokonai színházat
A múzeumi szakma Kubinyi Ágoston programjáról a kultúráért felelős államtitkár elmondta, 560 millió forintos forrást hirdettek meg. A Modern Városok Programról szólva izgatottságát és örömét fejezte ki, hogy számos megyei jogú város fontosnak tartja a gazdasági infrastruktúra mellett a kulturális megújulást is. Ha az Európai Uniós források kevésbé támogatják a kultúrát, akkor a magyar nemzeti források segítsék. Az idei évad nyitányaként bejelentette, hogy felújítják a 145 éves Csokonai Nemzeti Színház épületét. 6 milliárd 340 millió forintot irányoztak elő erre a célra. Először 200 millió forint érkezik, majd a munka dandárjára, 2018-2019-re 5 milliárd áramlik ide. A gazdag hagyományokat, kulturális értékeket megőrzi a város és elementáris erővel tolmácsolja, ami felemelte Debrecent a vidéki kulturális élet fellegvárává. Majd gratulált az eredményhez, és kijelentette, hogy a kormány minden ilyen törekvést támogatni fog. Az augusztus 20-i vidéki kulturális fesztiválokra idén már külön költségvetési támogatás van, 250 millió forinttal, s jövőre dupla ennyi, 500 millió forint lesz.
A kárpát-medencei színjátszást szolgálja
Fontos megmérettetés a jövő évi Múzeumok Éjszakáján kiemelt városként megfelelni, és bizonyítani, hogy alkalmas a város a 2023-as Európa Kulturális Fővárosa címre – vette át a szót Papp László polgármester. – Mindnet megtesz a város, hogy túlszárnyalja az idei Múzeumok Éjszakáját. Ady halotti maszkja volt a legérdekesebb darab a rendezvényen. Közel 10 000 látogatója volt a különböző városi helyszíneknek, mint pl. a Déri Múzeumnak, a Modemnek (Modern és Kortárs Művészeti Központ), a Nagytemplomnak. Tavaly teljesen átalakult a Déri Múzeum, közel 1 milliárd forintos Európai Uniós és kormányzati támogatásból több mint 200 négyzetméteren23 új állandó kiállítást mutat be. A jövőben újrapozicionált intézményként működik a Modem, az Antal – Lusztig gyűjtemény mellett nemzetközi kiállítások is láthatók. A következő években nagy fejlődés előtt áll Debrecen. Az Új Főnix Terv keretében a Csokonai Nemzeti Színház felújítása mellett a Latinovits Színházat is befejezik a Magyarország-Románia Határon Átnyúló Együttműködési Program keretében. Az épület nem önmagában a debreceni színjátszást szolgálja, hanem a kárpát-medencei színjátszást, a város regionális szerepét segítve, az ország kulturális hírneve öregbítésére.