Ez a fejlesztés jelentősen erősíti a település turizmusát – mondta érdeklődésünkre dr. Joó Csaba alpolgármester, aki immár több mint két évtizede folyamatosan gyűjti a kárpát-medencei magyarság néprajzi emlékeit: bútorokat, cserépedényeket, lakástextileket és a népviseleteket. A Szihalomra vonatkozó anyagokból 2000-ben helytörténeti kiállítást rendezett a helyi tájházban, amely azóta is látogatható. A többi összegyűjtött anyagát viszont a most megnyitott helyiségben helyezték el.
Két év alatt háromszáz milliós fejlesztés
Az új turisztikai attrakció fejlesztésre a Tarna-mente Tisza-tó ÖKO 2000 Alapítvány nyújtott be pályázatot, melyhez támogatást nyertek el. Ennek keretében vásárolták meg a műemlék jellegű, valamikori káptalani magtár épületét, amelyet felújítottak, majd néprajzi anyaggal rendeztek be. A több mint 300 millió forintos fejlesztést két év alatt valósították meg.
Az épület földszintjén látogatóteret alakítottak ki, ahol büfé is működik és március 1-jén konyhát, valamint éttermet is nyitnak. Ott gasztronómiai bemutatókat, illetve – igény szerint – konferenciákat, családi összejöveteleket, esküvőket, baráti összejöveteleket, felolvasó irodalmi esteket, koncerteket is tartanak majd. A ház hatalmas udvarán pedig már elkészült a szabadtéri színpad, emellett lovasversenyeket is terveznek a tágas téren. A gazdag programokból választva akár egy teljes napot is eltölthetnek a faluba érkező turisták.
A tárház első emeletén a nagyobb tájegységek népviseleteit, továbbá a kismesterségek műhelyeit, egy valamikori szatócsboltot, illetve egy matyó szobát is láthatnak az érdeklődők. A harmadik szinten pedig interaktív élményeket szerezhetnek a vendégek. Többek között megismerhetik és ki is próbálhatják, milyen szerszámokat használtak egykor az asztalosműhelyben, milyen eszközökkel szüreteltek és érlelték a borokat korábban, de megtudhatják, hogyan darálták régen a kukoricát az állatoknak. Itt a harmadik szinten egyébként az erdélyi, Hargita megyei Oklánd község népviseletét és korondi díszes tányérokat, cserépedényeket is láthatnak az érdeklődők.
Nyolc új munkahelyet teremtettek
Az alapítvány munkájával létrehozott és a különböző felajánlásokból, magángyűjteményekből összeállított kiállítás népi mesterségeket, viseleteket, bútorokat, használati tárgyakat mutat be és a modern digitális technika eszközeit is felhasználja. A látogatók nemcsak ezt a kiállítást tekinthetik meg, hanem a kezükbe is foghatják a tárgyakat, hagyományos ételeket kóstolhatnak és különböző feladatokat is megoldhatnak. A tárházban négy részre – az Alföldre, a Dunántúlra, a Felvidékre és Erdélyre – osztva mutatják be a Kárpát-medence magyarságának kulturális és néprajzi értékeit.
Maszlag Imre, a Tarna-mente Tisza-tó ÖKO 2000 Alapítvány munkatársa, tárlatvezető lapunknak elmondta, hogy a létesítménnyel nyolc új munkahelyet teremtettek. A kisgyermekes családokra gondolva baba-mama szobát is kialakítottak, valamint az akadálymentesítéssel a mozgáskorlátozottak is látogathatják a tár-házat. A pályázati feltételek alapján arra törekszenek, hogy már az idén 15 ezer látogatót fogadjanak. Ezért minden hónapban szeretnének nagyobb rendezvényeket tartani és élettel megtölteni a házat. Ez az interaktív élményközpont ugyanis nemcsak Szihalom, hanem a környező térség legkiemelkedőbb turisztikai látványossága is.
Rendhagyó órák, táborok, szakkörök
Azt is fontos feladatuknak tartják, hogy a tárház mellett Szihalom más nevezetességeit is jobban megismerhessék a turisták. Így az Árpád-kori falu római katolikus templomát, a műemlék kálváriát, a földvárat, valamint a kemencés udvart. Sőt, a környéken felfedezhető turisztikai látványosságok fenntartóival is folyamatos együttműködésre törekszenek. Várják az iskolai osztályokat, akiknek rendhagyó órákat, illetve táborokat rendeznek. A tárház udvarán pedig a népi mesterségeket bemutató eseményeket, továbbá kézműves vásárokat is tartanak. Néptánc-, illetve népdalkört is szerveznek, szakköröket indítanak például a népi ételek receptjeinek megőrzésére vagy a kézimunkázás, a szövés, a horgolás elemeinek megismertetésére.