A versenyre mintegy 50 birtokot jelöltek hat kategóriában, majd egy 18 fős szakmai zsűri választotta ki kategóriánként a három versenyzőt a továbbjutásra.
Ezt követően a Facebookon lehetett megismerkedni a jelöltekkel, és szavazni rájuk, végül a legtöbb szavazatot begyűjtő gazdaság kapta a közönségdíjat. A szakmai zsűri felkereste mind a 18 jelöltet, és szigorú kritériumrendszer alapján döntött a helyezésekről.
A borotai Koch Borászat, megnyerve a kategóriáját, a szabályzat értelmében időkorlát nélkül viselheti a Magyarország Legszebb Borászata címet. Koch Csaba tulajdonos, az idén negyedszázados munkásságát ünneplő borász, az Év Pincészete (2014) kitüntetettje szerint kiemelten fontos a környezettudatos gazdálkodás, s mint mondja: „ezért is folytatunk előremutató kísérleteket a rezisztens szőlőfajtákkal, minimálisra csökkentve így a vegyszeres beavatkozás igényét a szőlőben”.
Az abszolút győztest titkos szavazással választották ki a díjátadó gálán. A zsűri szavazatai alapján Magyarország Legszebb Birtokát Somodi Ferenc építi a jövőnek, méghozzá ugyanúgy az Alföldön, mint Koch Csaba, igaz nem szőlőtőkék, hanem gyümölcsfák segítségével.
A Gyümölcs- és szőlőtermesztő kategória döntősei közé is bekerült – egyedüliként – egy szőlőbirtok. A hegymagasi Szászi Birtok szintén egészségtudatosan közelít a szőlőhöz, hiszen már a kezdetektől, vagyis mintegy húsz éve biogazdálkodást folytatnak.
A Magyarország Legszebb Birtoka-díj átadásával egy időben kapta Szászi Endre a hírt, hogy a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság több 2016-os borukat (a Szent-György-hegyi Olaszrizlinget, a Badacsonyi Rózsakőt és Kéknyelűt, Cabernet Sauvignont valamint a 2015-ös Szigligeti Kabócás Olaszrizlinget) Nemzeti Parki Termék Védjegyre méltatta.
A mostani sikereikkel ezek a borászatok egyszerre bizonyították be, hogy ami egészséges, az lehet gyönyörű is, és fordítva: a szép borok lehetnek környezetbarát módon is finomak!
Forrás: Turizmus Online