A Debrecen és Berettyóújfalu közötti, feltárás alatti területen 13 régész irányításával 13 feltáró csapat dolgozik – sorolta Angi János a múzeum igazgatója. A teljes körű feltárást három hete kezdték, és avar településrészletre számítottak. Avar kori sírt találtak egy hetedik században élt kislány csontjaival. A 6 centiméter mélyen a földben fekvő koponyával 34, úgynevezett három karélyos préselt aranylemez párta került elő, ebből 26 a koponyán volt, a többit pedig széthordták a rágcsálók. Gyöngyszemek, mint pl. ezüst lemezgyöngy, és gombok is voltak a sírban, de azokat majd restaurálás után értékelik a szakemberek. Mint ahogy az is a feltárás folytatásával derül ki, hogy magányos sírt, vagy temetőt találtak.
Röntgen alatt a koponya
A leletet orvosi vizsgálatra, és konzíliumra vitték a debreceni Kenézy Gyula Kórház és Rendelőintézetbe. 3D-s röntgenfelvétel készült róla, és a képen láthatóvá váltak a koponya alatti csontok, és még 19 lelet, mint pl. 7 három karélyos préselt arany pártaveret. A koponyát további vizsgálatoknak vetik alá, majd a Medgyessy Ferenc Emlékmúzeumba, a restaurátor műhelybe viszik helyreállításra.
Elszíneződött talaj
Mint Szabó László régész elmondta, egyméteres mélységig leszedik a talaj felső rétegét, és az alatta lévő eredeti altalajon már jól kivehetők azok az elszíneződött területek, ahol korábban megbolygatták a talajt: pl. gödröt, árkot ástak; ott folytatják a részletes kutatást. A területen két sírt találtak, az egyikben a kislány földi maradványaival, és az említett régészeti leletekkel, a másikban egy felnőtt ember csontváza volt. A nagyon ritka, és értékes ékszer azt jelzi, hogy rendkívül gazdag, és előkelő családból származik a kislány. – Danutának neveztük el a kislányt, az olimpián az előző nap is aranyérmet szerzett Kozák Danutáról. A pártaveretet avar mesterek készítették. A préselő mintára aranylemezt, majd bronzlemezt tettek, és a kettőt összepréselték, majd a szegélyt visszahajtották, hogy kellően rögzítsék a lemezeket– tudtuk meg Deák Rita ásatásvezetőtől.
Tejfogak, fémyvizsgálat
A legteljesebb aranyveretes párta került elő a Kárpát-medencében. Eddig csak ezüst, vagy aranyozott bronzból készült pártát találtak – hangsúlyozta Dani János, a múzeum régészeti igazgatóhelyettese. Hozzátette: természettudományos vizsgálati módszerekkel szeretnének mindent megtudni viselőjéről, és a pártáról. Vizsgálható például a kislány táplálkozása, születési helye. A pártaveretek fémvizsgálatát is tervezik, hogy megismerjék például az arany pontos összetételét. A kutató munkával közelebb jutnak a vizsgált személyhez, a korszakhoz, az ötvöshöz, a fémműves műhelyhez, annak hagyományaihoz. A leletet restaurálást követően még az idén szeretnék bemutatni kamara kiállítás keretében a közönségnek.