A lakópark tulajdonosainak képviselője ismertette az egyik lehetőséget: ingatlankénti egy „csomagban” való értékesítés érdeklődő befektetőnek, aki a meglévő ingatlanok fejlesztése mellett saját hatáskörében és elgondolásai szerint fejleszt, vagy tovább értékesíti az egyes blokkokat. Egy másik hasznosítási változat szerint a tulajdonosok megbízottja – az ingatlankezelő – a jelenlegi állapot szerint értékesíti a felépített ingatlanokat és ingatlantelkeket.
Szirbik István, a ötletbörze szervezője és a Turismo-Tour Immo képviselőjének előterjesztése szerint a terület elhelyezkedése és vonzásköre alkalmassá teszi helyi vállalkozók és civilek által benépesítendő kreatív ipari parkként vagy nemzetközi faluvá történő alakítását. Mindkettőnek vannak külföldön megvalósult analógiái, mintái, például Kínában vagy az Egyesült Államokban, Magyarországon azonban még nem létesült ilyen projekt.
A 12,5 hektáros terület tovább bővíthetősége Velence és Kápolnásnyék között az M7-es autópálya mellett adott. A Kreatívipar az országos területfejlesztési koncepcióban a 3.2.4.3 alatt szerepel és itt "Magyarország a kreatívipar központjává válhat" cél is meg van fogalmazva.
Helyi – turisztikai, borász és más – vállalkozók és kézművesek, művészek egyhangúlag támogatták az ötletet, ami a tulajdonosoknak is rokonszenves. A résztvevők értékelték, hogy előzetes megbeszélések folytak kormányzati és önkormányzati körben, ahonnan elvi támogatás fogadta az elgondolást. A jelenlévők fontosnak tartották, hogy a további folyamatban is érezhető legyen ez a támogatás, és számítanak arra, hogy a jövőben ezek az intézmények is lehetőségeik szerint képviseltetik magukat Velence város, a Velencei-tó és a Vértes régió, valamint a magyar turizmus számára is vonzó fejlesztési irány kialakításán munkálkodó közös találkozókon.
Németh László pályázati és projekttanácsadó az elhangzottakra is reflektálva jó alapnak ítélte a kreatív és innovatív felvetéseket, és azt javasolta, hogy ezen a bázison a továbbiakban dolgozzanak egy projektcsapatként, alakítsanak ki írásbeli projektkoncepciót, amihez szerezzék meg az érdekelt hazai és esetleg külföld szervezetek, intézmények, vállalkozások, befektetők, mecénások támogatását, valamint a szükséges pénzforrásokat, amelyek egy ilyen kreatív és innovatív projekthez nélkülözhetetlenek. Ezzel lehet elérni, hogy a kívánt turisztikai vonzerőt képviselő fejlesztés kezdetét vegye, és lépésről lépésre, sajtóban, rendezvényeken és személyesen folyó hírverésre és multiplikációs hatásra is alapulva megteljen a művésztelep. Fontos, hogy magyar, ezen belül helyi projekt legyen, de ajánlatos igénybe venni sikeres külföldi példák jó tapasztalatait, ezeket adaptálva, módszerként felhasználva. A források megszerzéséért pályázatokon érdemes indulni konzorciumként vagy klaszterként.
A hazai fejlesztési forrásokon kívül szóba jöhetnek külföldi kapcsolatok, így például brüsszeli pályázatok – Horizont2020, COSME, Európa a polgárokért, testvérvárosi projektépítő tevékenységek, pályázat- és ötletbörzék, Duna-program, valamint kétoldalú kapcsolatok is igénybe vehetők. Minden esetben nélkülözhetetlen a témakör szerint érintett – kulturális, nemzetgazdasági, külgazdasági – kormányzati szervek elvi egyetértése és támogatása, valamint természetesen a helyi önkormányzat tulajdonosi szemléletű közreműködése.
A még nagyobb turisztikai vonzerő fontos előrelendítője lehet az M7-es autópálya velencei pihenőnél a velencei lejárat megépítése, melyhez a helyi önkormányzat és további érintett önkormányzatok – Lovasberény, Nadap, Pázmánd, Sukoró, Csákvár stb. – lobbitevékenységére is szükség lesz. Ez utóbbi akkor lehet a leghatékonyabb, ha még a jelenlegi EU-s pénzügyi időszakban megszerezhető, részben vissza nem térítendő támogatásokért pályázik a település, illetve a régió. 2020 után ugyanis a jelenlegi tudásuk szerint csak hitelek, kedvezményes kölcsönök lesznek elérhetők.
Forrás: Turizmus Online