Megújul az ónodi vár

A mintegy 2500 lakosú dél borsodi falu legnépszerűbb látványosságát hamarosan felújítják. Az önkormányzat reményei szerint jövőre elkezdődnek a régészeti feltárások, majd azt követően pedig megvalósulhat a rekonstrukció.

Ónod hírét az is jelzi, hogy idén immár 310 éve, hogy a II. Rákóczi Ferenc fejedelem által ide összehívott országgyűlésen kimondták a Habsburg Ház trónfosztását. Emellett elfogadták az első írott katonai szabályzatot is.

A falu életében ugyancsak kiemelkedő esemény, hogy minden hónap első csütörtökén országos állat- és kirakodóvásárt tartanak. Mindezt 621 éve rendszeresen megtartják, miután Zsigmond király mezővárosi címet és ezzel együtt vásártartási jogot adományozott Ónodnak.

Ez napjainkban hazánk legnagyobb havi rendszerességű vásárának számít. A legutóbbit például csaknem 10 ezren látogatták a különleges hangulatáért és sokszínűségéért. A község déli részén, hét hektáron kialakított elárusító téren, a magyarokon kívül lengyel, szlovák, erdélyi kereskedők is kínálták portékáikat.

Vonzó kirándulóhely a Sajó és a Hernád találkozásánál

Tarnóczi József polgármester a Turizmus Online érdeklődésére elmondta, hogy még ebben az évben 260 millió forintot költenek a vásártér infrastruktúrájának fejlesztésére. Ezt hazai-, illetve európai uniós támogatással valósítják meg. Különösen ilyenkor a nyári főidényben igen sok turista keresi fel az ónodi várat. A közeljövőben a kormány által meghirdetett Nemzeti Várfejlesztési Program keretében felújítják. 

A tervezés elkezdődött és reményeik szerint a régészeti feltárások után helyreállítják a várnak az 1800-as években kidőlt északi falát. Ezzel zárttá teszik az építményt, azt követően pedig a már meglevő bástyában kiállítóhelyet létesítenek. De egy turisztikai központot is terveznek, kávézóval, a helyi termékek bemutatásául szolgáló bolttal, illetve kiszolgáló részekkel együtt.

Az elképzelések szerint a felújítási folyamat két ütemben valósul meg. A vár egyébként a Sajó folyó közelében, rendezett környezetben található, ahol sétálhatnak és kerékpározhatnak is az érdeklődő vendégek. Külön érdekesség, hogy a vártól alig másfél kilométerre folyik össze a Sajó- a Hernád folyóval, amely nemcsak természeti látványosság, hanem vonzó kirándulóhely is.

A vár közvetlen közelében ismerhetik meg a turisták a helyi Tájházat, amely nem más, mint egy 1880-ban épített parasztház a berendezéseivel. Nemrég kapott új tetőt és a belső kiállító teret is felújították.

Íjjászok és mézes kalács készítők parádéja

Arról is értesültünk, hogy nemrég elkészült egy önkormányzati vendégház Ónodon, ahol hét turista kényelmes elhelyezéséről gondoskodnak. Emellett a faluban működő étteremben, - a közétkeztetésen kívül - az érkező vendégeket is kiszolgálják.

Egyébként a jeles vásár mellett, évről évre más vonzó turisztikai rendezvényeket is tartanak településen. Így például a várban rendezik az íjjászok versenyét, a közösségi házban pedig - adventi időszakban - a ma már országos hírűvé vált mézeskalács kiállításra invitálják az érdeklődőket.

Ezt a tárlatot minden évben, más témával, közös alkotómunkával hozzák létre. Tavaly például a gyerekek kedvenceit, a mesevilág figuráit készítették el és mutatták be a közönségnek.

Tarnóczi József polgármester nem titkolta, fontos céljuk, hogy tovább erősítsék a falu közösségi életét. Mindezt azért teszik, hogy az ónodiak és a településre látogatók is jól érezzék magukat. Ezáltal a fiatalok is helyben maradnak és igazi otthonuknak tekintik a települést.


Újabb hazai telepen ütötte fel a fejét a száj-és körömfájás járvány

Újabb hazai telepen ütötte fel a fejét a száj-és körömfájás járvány 

A Győr-Moson-Sopron vármegyei Rábapordányban is találtak ragadós száj- és körömfájásban fertőzött szarvasmarhát.
Májusban jön a Budapest100

Májusban jön a Budapest100 

Rekordmennyiségű ház- és közösségi kert nyitja meg idén a kapuit.
Húsvéti tojáskeresés a DinoParkban

Húsvéti tojáskeresés a DinoParkban 

Izgalmas kalanddal várja a DinoPark KÖKI látogatóit a húsvéti ünnepek alatt.
Vízi, szárazföldi és légi járművek főszerepben: jönnek az Esztergom Napok

Vízi, szárazföldi és légi járművek főszerepben: jönnek az Esztergom Napok 

Két hétvége, négy rendezvény: tavaszi pezsgés Esztergomban.
Új világsztárokat és az E.T. -t is elhozta a húsvéti nyúl a Madame Tussauds-ba

Új világsztárokat és az E.T. -t is elhozta a húsvéti nyúl a Madame Tussauds-ba 

Húsvét a Madame Tussauds Budapestben: programok és új figurák várják a látogatókat.
Nincs húsvét Tojás-kút nélkül

Nincs húsvét Tojás-kút nélkül 

Húsvét és tavaszi szünet Székesfehérváron.
Varázslatos világot idéző produkció a Millenárisban

Varázslatos világot idéző produkció a Millenárisban  

Elkezdődött a mitikus világot megidéző Walk My World immerzív produkció építése a Millenárison
Három nap – nyolc világsztár Paloznakon

Három nap – nyolc világsztár Paloznakon 

Idén nyáron ismét jazzbe borul a Balaton-felvidék.
Pár napig még megnézheti a Munkácsy-kiállítást

Pár napig még megnézheti a Munkácsy-kiállítást 

A nagy érdeklődésre való tekintettel a tervezetthez képest három héttel később, április 21-én, húsvéthétfőn zár a Szépművészeti Múzeum Munkácsy-kiállítása,
Két hétvége, két piknik a Zsolnay-negyedben

Két hétvége, két piknik a Zsolnay-negyedben 

Májusban újra a szabadtéri élményeké a főszerep a Zsolnay Negyedben.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.