1. Mikor lehet műteni a szürkehályogot?
Sajnos sokan élnek abban a tévhitben, hogy meg kell várni, hogy “megérjen” a szürkehályog, ez azonban hatalmas tévedés! Mivel ez a szembetegség nem visszafordítható folyamat, abban is kár reménykedni, hogy majd idővel megjavul a szemünk, és arra sem szabad várni, hogy annyira megnehezítse a mindennapokat, hogy muszáj legyen orvoshoz fordulni, hisz a kezeletlen szürkehályog akár látásvesztést is okozhat. A kérdés tehát nem is az, hogy mikor lehet műteni a szürkehályogot, hanem hogy mikor is jelentkezünk be a Focus Medicalhoz egy alkalmassági vizsgálatra, hogy mielőbb megszabadulhassunk a szürkehályogtól.
2. Altatásban végzik a szürkehályog kezelést?
Különösen az idősebb korosztály képviselőit aggasztják az altatásban végzett beavatkozások, mert túl kockázatosnak tartják őket. A jó hír azonban az, hogy a szürkehályog műtéthez nincs szükség sem altatásra, sem injekcióra, hisz a kezelés a tökéletesen hatékony érzéstelenítő szemcseppekkel történik.
3. Vajon fájdalmas a szürkehályog műtét?
A már említett érzéstelenítő szemcseppeknek köszönhetően a szürkehályog műtét teljesen fájdalommentes, legfeljebb enyhe nyomást érezhetünk a szemünk körül. A beavatkozást követő egy-két napban előfordulhat könnyezés és fényérzékenység, de ezt a kis kellemetlenséget talán megéri vállalni az éles látásunkért és a világ színeiért, amelyeket elvett tőlünk a szürkehályog.
4. Hogyan zajlik a szürkehályog kezelés?
A szürkehályog kezelés alapvetően a régi, beszürkült szemlencse modern műlencsére cserélését jelenti. A műtét során egy aprócska bemetszés segítségével szabadítanak meg minket a régi lencsétől, majd összehajtva behelyezik a műlencsét, amely a helyére kerülve szépen felveszi az alakját. Aki aggódna a bemetszés miatt, az ne tegye, ugyanis annyira kicsi, hogy nincs szükség semmiféle varrásra, mert a bemetszés magától, külső segítség nélkül visszazáródik.
5. Mikor tapasztalható meg a szürkehályog műtét eredménye?
A kezelés legjobb része az első, másnapi kontrollvizsgálat, amikor az orvos leveszi a szemünkről a kötést, és mi egyből megtapasztalhatjuk a látásjavulást. Nem elképesztő? A látás teljes stabilizálódásához körülbelül egy hónapra van szükség, de tény, hogy már másnap élesebben, kontúrosabban láthatjuk a világot, méghozzá nem a régi fakó, hanem a valódi, élénk színekben!
6. Mikor emelhetünk újra nehezet?
Aki már tájékozódott a témában, az biztosan tudja, hogy a szürkehályog műtét után egy ideig nem szabad nehezet emelni. Nos, általános szabályként azt fogalmazhatjuk meg, hogy egy hónapig nem ajánlott 5 kg-nál nagyobb súlyokat emelgetni, ezért ha mégis nehezet kellene emelnünk, akkor érdemes inkább segítséget kérni.
7. Visszatérhet a szürkehályog?
Az igazság az, hogy a szemlencsével együtt eltávolított szürkehályog már nem térhet vissza, azonban a szemlencse tokzsákja esetében (amelybe az új lencse lett ültetve) újra megjelenhet a probléma akár hónapokkal vagy évekkel később is. Aggodalomra azonban semmi ok, hisz ez gyorsan, egyszerűen és fájdalommentesen kezelhető lézeres eljárással!
8. Megúszható a szürkehályog kialakulása?
A szürkehályog egy olyannyira gyakori szembetegség, hogy a 65 év felettieknek hozzávetőleg a felét, a 75 év felettieknek pedig körülbelül 70%-át érinti. Ebből az következik, hogy nem könnyű megúszni, és a többség bizony áldozatául esik a szürkehályognak. Viszont - ahogy ez a fentiekből kiderült - a szürkehályog remekül kezelhető, különösen ha egy olyan magánklinika gondjaira bízzuk magunkat, mint a Focus Medical. Szóval aki szeretne megszabadulni a szürkehályogtól, az ne féljen, inkább keresse fel a Focus Medicalt, és kérjen időpontot egy alkalmassági vizsgálatra!