Bírósági eljárásban kért jogorvoslatot a Lánchíd felújításának beruházója (BKK Budapesti Közlekedési Központ Zrt.) és kivitelezője (A-Híd Építő Zrt.), miután 2022 májusában a Közbeszerzési Döntőbizottság (KDB) határozatában elmarasztalta és 15-15 millió forintos pénzbírsággal sújtotta a két társaságot.
A KDB azzal indokolta a döntését, hogy az A-Híd Zrt. néhány, a teljesítésbe vont alvállalkozót nem előzetesen, hanem az alvállalkozási szerződés megkötése után – bár minimális időkülönbséggel – jelentett be a megrendelő BKK-nak, amely nem ellenőrizte megfelelően a felújítást végző kivitelező egyes alvállalkozóit.
A Hatóság kifogásait sem a BKK, sem az A-Híd Zrt. nem tartotta megalapozottnak, ezért a bírósághoz fordultak jogorvoslatért. A Fővárosi Törvényszék ítélete – a Kúria által korábban megfogalmazott jogorvoslati irányelvet követve – kimondta, hogy a KDB jogszerűtlenül marasztalta el mindkét társaságot.
Ezért megváltoztatta a KDB jogorvoslattal érintett határozatát, az eljárást megszüntette, a korábbi megállapításokat és azok jogkövetkezményeit – beleértve a KDB által a BKK-ra, valamint az A-Híd Zrt.-re kiszabott bírságot is – törölte, közölte a BKK weboldalán közzétett nyilatkozatában.
Frissítés: A Közbeszerzési Hatóság szerint a jogsértés ettől megtörtént
Cikkünk megjenése után a Közbeszerzési Hatóság úgy reagált a BKK oldalán megjelent hírre: a Fővárosi Törvényszék ítélete a per érdemében nem döntött. "Az ítélet nem tett olyan megállapítást, mely szerint a beruházó és a kivitelező nem valósított meg jogsértést. Az ítélet a jogorvoslati határidő elkésettségét állapította meg, azaz eljárásjogi oka van annak, hogy a Fővárosi Törvényszék megszüntette az eljárást és törölte a bírságot. A Közbeszerzési Döntőbizottság a Lánchíd felújításának ajánlatkérőjét/beruházóját (BKK Zrt.) és kivitelezőjét/nyertes ajánlattevőjét (A-Híd Építő Zrt.) májusban azért marasztalta el, mert jogellenesen, késedelmesen jelentették be az alvállalkozókat. Az A-Híd Építő Zrt. a 19 alvállalkozóból 12-t úgy vont be a szerződés teljesítésébe, hogy azokat – a jogszabályi előírásokkal szemben – nem előzetesen, vagyis az alvállalkozó teljesítésbe történő bevonását megelőzően, hanem azt követően jelentette be a BKK Zrt. (ajánlatkérő/beruházó) felé, a BKK Zrt. pedig nem tett eleget az alvállalkozói bejelentések ellenőrzésére vonatkozó kötelezettségének. A jogsértés tehát megtörtént" - írja a Közbeszerzési Hatóság.
Forrás: BKK