Felmérés: miképp használják a mesterséges intelligenciát a munkához a magyarok?

A magyar munkavállalók a globális átlagnál ritkábban használják a mesterséges intelligenciát munkahelyi vagy magáncélokra. A leggyakrabban tények felkutatásában, fordításban és készségfejlesztésben támaszkodnak ezen a technológián alapuló szoftverekre, de az ezekkel kapcsolatos ismereteik elmaradnak a nemzetközi átlagtól – derül ki a Boston Consulting Group (BCG), a Stepstone Group, valamint a The Network és magyar partnere, a Profession.hu közös kutatásából.

A mesterséges intelligencia és az erre épülő szoftverek, szolgáltatások egyre nagyobb mértékben épülnek be a hétköznapjainkba, egyre gyakrabban használjuk ezeket tudatosan akár munkához, akár magáncélokra. Az ismereteink róla viszont még hiányosak, illetve a külföldi átlagnál nagyobb fenntartással kezeljük ezeket a megoldásokat.

Mennyire ismerjük az MI-t és mire használjuk?

A magyarországi dolgozók ritkábban használnak mesterséges intelligencia-alapú szoftvereket, mint a nemzetközi átlag: a válaszadók 10 százaléka heti, 14 százaléka havi rendszerességgel, az átlagos globális arány ehhez képest 18 és 21 százaléka. A megkérdezettek 42 százaléka bár hallott ezekről a szolgáltatásokról, de még sosem próbálta ki, tízből kettő pedig még csak hallomásból sem ismeri.

A mesterséges intelligenciát használók hazánkban a munkán kívül leginkább információk felkutatásához (47 százalék), idegen nyelvű szövegek fordításához (46 száazlék), valamint új készségek elsajátításához és a meglévők fejlesztéséhez (42 százalék) veszik igénybe. A mindennapi munkavégzés terén jellemzően adminisztratív feladatok ellátására (42 százalék), kreatív folyamatok segítésére (30 százalék), valamint szövegírásra (30 százalék) használják.

Nem hiszünk vakon az MI-nek

A mesterséges intelligencia legnagyobb hiányosságai között a magyarországi válaszadók a sokszor nem világos forráshasználatot és hivatkozásokat, a parancsírás nehézségeit és az időnként kifogásolható minőségű végeredményt említették a leginkább. Utóbbi eshetőséggel számol is a legtöbb MI-használó hazánkban, ezen a téren tudatosabbak vagyunk, mint a legtöbb külföldi ország munkavállalói: a hazai megkérdezettek mindössze 1 százaléka szokott bármilyen ellenőrzés vagy kiegészítés nélkül használni olyan adatokat, amelyeket mesterséges intelligencia gyűjtött vagy generált, globális szinten ez az arány átlagosan magasabb, a válaszadók 10 százaléka vakon bízik ezekben a tartalmakban.


Fotó: Depositphotos

„A munkavégzéshez használt MI-eszközök felé kevésbé nyitottak a magyar munkavállalók, mint a globális átlag. A kutatásban megkérdezett magyarországi alkalmazottak 49 százaléka jelezte, hogy teljes mértékben nyitott lenne új ismeretek elsajátítására, hogy az MI okozta munkaerőpiaci változásokhoz alkalmazkodjon, 43 százaléka pedig csak akkor, ha muszáj lenne. Ez az arány a globális átlagot vizsgálva 57, illetve 35 százalék. A mesterséges intelligencia terjedése a munkafolyamatok jelentős részének változását fogja eredményezni – sőt már jelenleg is érezhető a hatása –, emiatt bizonyos területeken feltétlenül szükséges lesz új ismeretek elsajátítása” – magyarázza Kotsis Ádám, a BCG partnere

„A magyar munkavállalók visszajelzései alapján a legnagyobb szükségük a továbbképzéshez átgondolt vállalati programokra, információra és időre lenne szükségük – tízből négy munkavállaló jelölte meg ezeket a szempontokat. Az új képességek elsajátítása idővel elkerülhetetlen lesz bizonyos területeken, így a cégeknek fontos átgondolniuk a munkafolyamataikat, illetve, hogy ezeket hogyan segítheti az MI. Jelentős előnyt szerezhetnek azok a munkaadók, akik tudatosan készítik fel munkavállalóikat a lehetséges változásokra” – hangsúlyozza Tüzes Imre, a Profession.hu üzletfejlesztési igazgatója.

A hazai dolgozókról a válaszok alapján tehát elmondható, hogy még jórészt csak ismerkednek az MI nyújtotta eszközökkel mind a munka világában, mind a munkán kívüli életünk terén, de a nemzetközi trendekhez hasonlóan egyre többen és az életünk egyre nagyobb területén vesszük igénybe a technológia biztosította lehetőségeket.

A témáról itt többet olvashat:


Konferencia  a hazai világörökségi helyszínek turisztikai hasznosításáról és helyzetéről

Konferencia a hazai világörökségi helyszínek turisztikai hasznosításáról és helyzetéről 

A z UNESCO Világörökség Magyar Nemzeti Bizottsága és a Budapesti Metropolitan Egyetem Turizmus Intézete közös tudományos konferenciát szervez 2024. november 15-én pénteken.
Budapest adott otthont a turizmus legmagasabb szintű európai rendezvényének

Budapest adott otthont a turizmus legmagasabb szintű európai rendezvényének 

A 23. Európai Turizmus Fórum záróeseményén a fenntarthatóság, a munkaerőhiány és a mesterséges intelligencia szerepe is kiemelt téma volt.
Levelet írt a miniszternek az Airbnb

Levelet írt a miniszternek az Airbnb 

Az Airbnb levelében felhívta a figyelmet, hogy a rövid távú bérbeadás jelentős gazdasági hasznot hoz az országnak.
Közel harminc millió forintért kelt el egy gyümölcstál

Közel harminc millió forintért kelt el egy gyümölcstál 

Zajos sikert és rengeteg nemzetközi licitet hozott a Virág Judit Galéria negyedik Zsolnay aukciója, ahol egy tökéletes remekműnek tartott gyümölcstál a tavalyi aukción beállított világrekorddal megegyező 28 millió forintért kelt el.
Kortárs kiállítás a különleges megjelenésű design hotelben

Kortárs kiállítás a különleges megjelenésű design hotelben 

A kortárs művészet és a modern design találkozása a IX. kerületi TRIBE Budapest Stadiumban.
Adventi vásár a Dunakanyarban: csak egy kicsit más, mint a többi

Adventi vásár a Dunakanyarban: csak egy kicsit más, mint a többi 

December 8-án különleges adventi vásárral várja látogatóit a gödi Búzaszem Iskola.
 Adventi készülődés Vácott is

Adventi készülődés Vácott is 

Az ország egyik legbájosabb kisvárosa, karnyújtásnyira Budapesttől közvetlenül a Duna partján november végétől mesés karácsonyi hangulattal várja a város apraja-nagyját és az idelátogató turistákat 2024. november 27 – december 31-ig.
Adventre készül a Budavári Palotanegyed

Adventre készül a Budavári Palotanegyed 

Nagyszabású koncertek, adventi vásárok és családi nap is szerepel a Várkert Bazár és a Budavári Palotanegyed ünnepi, kulturális programkínálatában.
Jövőre felújítják a strandot a Tisza-tónál

Jövőre felújítják a strandot a Tisza-tónál 

Megújul 300 millió forintból a Tiszafüredi Szabadvízi Strand és környezete, valamint a Halas tér és környéke.
Svédország élővilága a magyar mozikban

Svédország élővilága a magyar mozikban 

Csütörtöktől látható Török Zoltán Svédország élővilágát bemutató új filmje a mozikban.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.