Robot cica, nyuszisimogatás, szerzetes-specialitások

A Mátra az egyik legnépszerűbb kirándulóhely Magyarországon, de annak környékét is érdemes felfedezni. Nógrád-megye apró falvaiban vagy kivételes fekvésű városaiban igazi gasztrokincsekre bukkanhatunk. Íme néhány tipp, hová érdemes betérni egy finom ebédre a Palócföldön túrázóknak.     

                                 

Mindössze egy-másfél órányi autóútra a fővárostól, a Cserhát és a Mátra lankái között káprázatos természeti kincsekre lehet bukkanni, sőt már nemcsak kirándulni, hanem enni is jókat lehet a környéken. Annak köszönhetően, hogy egyre több a turista, a külföldről és a fővárosból ideköltöző fiatal, megnőtt az igény a szélesebb gasztronómia kínálatra, így már nemcsak a helyi nevezetes ételeket, magyaros ízeket, csárdákat lehet megtalálni, a legeldugottabb apró falukban, utcákban is fellelhető egy-egy színvonalas, minőségi alapanyagokkal dolgozó étterem, bisztró.

 

Ilyen például az alig több mint 150 főt számláló, hangulatos kis kelet-cserháti községben, Kozárdon található, hatalmas területen elterülő, nemrégen nyílt Kozárdi Kamra. A bolt, kávézó és étterem egyben nyuszisimogatás mellett kínál finom kávét, házi tésztából sütött aprósüteményeket és helyi alapanyagokból, helyi munkaerő bevonásával készített hagyományos ízeket. Kenyér helyett friss bodak sül, de kapható pitypang szörp, ganca, tócsni, vagy Kozárdi menyecske névre keresztelt csirkés fogás is. 

A salgótarjáni Sole Mio étterem
A salgótarjáni Sole Mio étterem
Fotó: Salgótarján Sole Mio

Szintén a Cserhát és a Mátra völgyében, az erdő mélyén található a festői szépségű zarándokhely, Mátraverebély-Szentkút, ahová a turistáknak is érdemes betérni. A családbarát turisztikai központtá vált nemzeti kegyhely Szent Jakab Étterme az erdőn átvezető kék túraútvonalon kirándulók számára is nyitva áll. Vadspecialitásai, vegetáriánus fogásai és tradicionális palóc ételei mellett időnként felkerül az étlapra a helyi ferencesek kedvenc étele is, amely mindig különleges fogás az ínyenceknek.


Fotó: Szent Jakab Étterem

Salgótarjánról nem feltétlenül az olasz életérzés jut eszébe a megyébe kirándulóknak, de hatalmas meglepetés érheti őket, ha betérnek a Sole Mio nevű, eldugott utcában található olasz étterembe. Noha a városra jellemző beton épületek veszik körbe, bent már teljesen átszellemülve, olasz zenére és ízekre hangolódva rendelhetnek a vendégek kifogástalan nápolyi alapanyagú pizzát, és olasz ételkülönlegességeket. Ráadásul a gyerekek garantáltan élvezni fogják, hogy egy beszélő robot cica hozza ki a fogásokat, desszerteket.


Gyógyvizek birodalma – Hogyan újulhat meg a magyar termálturizmus?

Gyógyvizek birodalma – Hogyan újulhat meg a magyar termálturizmus? 

A gyógy- és termálturizmus egyre fontosabb szerepet tölt be, ugyanakkor számos kihívással is szembesül, mint a fenntarthatóság, a piaci elvárások, az orvosi validáció, a vendégigények és a nemzetközi versenyhelyzet.
Jön a VéNégy Fesztivál

Jön a VéNégy Fesztivál 

Július első napjaiban, Nagymarosnál.
Javult a természetes fürdővizeink minősége

Javult a természetes fürdővizeink minősége 

A 2024-ben 288 természetes fürdővizet tartottak nyilván Magyarországon. Ezek közül 193 kiváló, 58 jó és 4 tűrhető minősítést kapott.
Itt a friss TKI index

Itt a friss TKI index 

2025. májusban a turisztikai cégek 70 százalék szolgáltatási árainak növekedéséről számolt be az elmúlt 3 hónapra vonatkozóan az előző év azonos időszakához mérten.
Határon átívelő turisztikai egyesület született

Határon átívelő turisztikai egyesület született 

Megalakult a Fernenet – új határon átnyúló turisztikai egyesület a Fertő-tó térségében.
Életműkiállítás a belvárosi galériában

Életműkiállítás a belvárosi galériában 

Grandiózus életműkiállítással indítja útjára a nyarat a Virág Judit Galéria.
Megújult a legendás gemenci kőkereszt

Megújult a legendás gemenci kőkereszt 

A település központi részén, az árvízvédelmi töltés mellett, az egykori keselyűsi csárda előtt álló emlékművet bárki megcsodálhatja.
Indul a Muslinca Bringakör

Indul a Muslinca Bringakör 

A Muslinca Bringakör egy ingyenes, játékos, felfedező jellegű kerékpáros kihívás.
 Érdekes belföldi úti célok a hosszú hétvégén

Érdekes belföldi úti célok a hosszú hétvégén 

Siófok a legnépszerűbb pünkösdi úti cél belföldön az egyik szállásfoglaló portál friss foglalási adatai szerint a közelgő hosszú hétvégén.
Közel félezer pályázat az idei Virágos Magyarország versenyen

Közel félezer pályázat az idei Virágos Magyarország versenyen 

Az országos környezetszépítő verseny legnépszerűbb kategóriái 2025-ben az Év főtere és az Év fasora.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.