A falut körülölelő erdős dombok a havas teleken nem olyan szolidak, mint amilyeneknek látszanak, csúsznak és nehezen megközelíthetők – mondta lapunknak Válóci István polgármester. De a szépségük akkor is sok vendéget elvarázsol. Nyáron aztán még inkább benépesülnek a környékbeli bükkösök, gyertyánosok és fenyvesek, ahol naponta sok bakancsos turista gyalogol.
Papírkészítés régi technikával
Az alig több mint háromszáz lakosú kis település az idén márciusban ünnepli fennállásának 755. évfordulóját. Az első írásos emlék, amely Fedémesre utal, ugyanis 1261-ből származik. Ez a dátum a falu címerében is fellelhető. A község nevének históriája szintén érdekes, amely arra vezethető vissza, hogy egykor méhészek laktak itt, akik a földesúrnak adót fizettek. Ezért valószínűleg a méhek, a méz és a viasz tized kivételét biztosító úgynevezett fedemezésből származik a falu neve.
A község hosszú főutcáján folyik végig a Fedémesi-patak, melynek partjait hidak kötik össze. A lakók gondozott portákon élnek, itt várják a vendégeket. Jelenleg több mint harminc szálláshelyet tartanak nyilván. Az érdeklődők azonban általában csak egy napra jönnek Fedémesre, ahol túráznak, kerékpároznak és bebarangolják a környéket. Ősszel pedig hazai, német és osztrák vadászok is birtokba veszik a falut, akik nagyvadakat igyekeznek elejteni a települést határoló erdőkben.
Válóci István azt is elmondta, hogy az utóbbi időszakban Budapestről, Debrecenből, sőt Németországból is letelepültek olyan érdeklődők, akik házat vásároltak Fedémesen. Szívesen töltik a szabadidejük jelentős részét ezen a csendes, nyugalmas településen. A helybeliek pedig szívesen megmutatják értékeiket, a látnivalókat. Így a falu házaival szemben emelkedő dombon épült barokk katolikus templomot, amelyet nemrég belülről újítottak fel. Most arra készülnek, hogy külsőleg is tatarozzák a műemléképületet. Országos hírre tett szert a papírmerítő ház, amely egy Fedémesről elszármazott vállalkozó, Vincze László papíripari mérnök tulajdona. A műhelyben ma is régi technikával, kézi erővel, valamint korábbi korokból származó speciális gépekkel dolgoznak és készítenek különleges papírokat. Egy felújított kőtornácos házban pedig reprezentatív kiállítás várja az érdeklődő turistákat a gyártás eszközeit bemutatva.
Jelmezes siklóernyősök szórakoztatnak
Emellett nevezetes bemutató- és oktatóhely a falu határában található siklóernyős domb. Itt az időjárástól függően tavasztól őszig egy helybeli szakember olyan kezdőknek tart oktatást, akik szép természeti környezetben ismerhetik meg a repülés örömeit. Ez a különlegesség főleg nyáron vonz sok látogatót, akik részesei lehetnek országos és nemzetközi versenyeknek is. Külön érdekességnek számít, amikor különböző jelmezekbe öltözött ernyősök tartanak látványos bemutatót a vendégeknek. A versenyekre, a bemutatókra 2016-ban is sok érdeklődőt várnak Soprontól Budapestig, Debrecentől, Nyíregyházáig.
A falu vezetője arról is beszámolt, hogy az elmúlt év nyarán ötödik alkalommal rendezték meg Fedémesen az ifjúsági kézműves tábort fiataloknak az egykori iskola épületében. Ezt a tábort az Egri Családsegítő Központ támogatta jelentős sikerrel. A gyerekek ugyanis sok mindent tanultak a gyöngyfűzéstől a különböző ügyességi játékokig, szakemberek irányításával. Ezek mellett több helyre is kirándulhattak. A tábort az idén nyáron is megrendezik.
Közel van Bükkszék és a Szalajka-völgy is
A közművesített Fedémesen aszfaltozott úthálózat várja a vendégeket. A tömegközlekedés is jól szervezett, hiszen 2016-ban naponta 17 pár autóbusz szállítja az induló és az érdekező vendégeket a községbe. Emellett Fedémesről a turisták gyorsan elérhetik a közelben levő és gyógyvizéről híres Bükkszéket, a szilvásváradi Szalajka-völgyet vagy Egert is.