A Széchenyi 2020 program keretében elindult a Magyar Turisztikai Ügynökség Turisztikai Innovációs Marketing Együttműködési Alapprogram (TIMEA) elnevezésű projektje. A projekt 2,4 milliárd forint hazai költségvetési forrásból és az Európai Unió 8,350 milliárd forint összegű vissza nem térítendő támogatásából valósul meg - közölte a Magyar Turisztikai Ügynökség.
A projekt fő célja Magyarország turisztikai kínálatának népszerűsítése és a turizmus területén működő vállalkozások piacra jutásának elősegítése, a korábbi marketingkommunikációs gyakorlat megújításával. A Magyar Turisztikai Ügynökség által végzett, a szolgáltató kis- és középvállalkozások piaci pozícióját javító marketingkommunikációs tevékenység hosszú távú stratégiai módszertani alapozással, összehangoltan, hatékonyan, újszerű eszközök bevonásával, minden korábbinál nagyobb volumenben valósul meg.
A projekt várható eredményei: új piacok elérése, a területi koncentráció oldása, továbbá szemléletformálás a vállalkozások körében, szakmai hozzájárulás a szolgáltatások minőségének emeléséhez. A projekt célja mindezekkel hozzájárulni a magyarországi vendégforgalom, illetve az abból származó bevételek növekedéséhez, a külföldi turisták magyarországi tartózkodásának meghosszabbításához, ezáltal itteni fogyasztásuk, a költésük növeléséhez.
A Magyar Turisztikai Ügynökség a GINOP-1.3.5-15 „Nemzeti turisztikai marketing és keresletösztönző program” felhívására nyújtotta be pályázatát, melynek fő tartalmi elemei 85%-ban nemzetközi és 15%-ban belföldi marketingtevékenységet foglalnak magukban. A marketingtevékenység megalapozása szakmai kutatásokkal történik, melyek között általános országmárka kutatás és termékkutatások is szerepelnek, széles nemzetközi piacelemzéssel.
A nemzetközi marketingtevékenység három szintű kommunikációs keretrendszerben valósul meg, melynek alapját az országmárka ismertségének növelését célzó imázskampány adja. Ennek segítségével az MTÜ a kreatív tartalmak és üzenetek kialakítása során alkalmazott újszerű, figyelemfelkeltő megoldásokkal erősíteni kívánja az innovatív külföldi marketingkommunikációt.
Az országmárkához specifikus termékkampányok kapcsolódnak. Hazánk stratégiai turisztikai termékeinek innovatív eszközökkel történő bemutatása mellett, a projekt kiemelt figyelmet fordít három rétegtermék (orvosi turizmus, szenior turizmus, akadálymentes turizmus) fejlesztésére és népszerűsítésére, bevonva a releváns turisztikai régiókat. A küldőpiacokon mindez döntően a lakosságot közvetlenül elérő médiakommunikáció formájában jelenik meg.
A kampányok kiegészülnek helyi akciókkal, Magyarország turisztikai kínálatát a küldő országokban attraktív módon bemutató szakmai rendezvényekkel, workshopokkal, melyek a magyar turisztikai vállalkozások számára biztosítják a nemzetközi bemutatkozás lehetőségét és szolgáltatásaik piacra juttatásának elősegítését.
A marketing akciók eredményességének folyamatos mérése is megvalósul, a pályázatban meghatározott indikátorok (min. 10 célország, min. 5 millió megjelenés, min. 20 millió kampányelérés, weboldal látogatottságának min. 10%-os növekedése, rendezvények min. 850 fős látogatószáma) biztosítása érdekében.
A tíz célpiac a következő:
- szomszédos és közeli országok – ezen belül kiemelt Lengyelország és Románia,
-német nyelvterület – ezen belül kiemelt Ausztria és Németország,
- Észak-Európa és Egyesült Királyság – ezen belül kiemelt Egyesült Királyság, Oroszország és a FÁK országok,
- Perzsa-öböl menti országok,
- latin nyelvű és BENELUX országok – ezen belül kiemelt Franciaország és Hollandia,
- távoli és új piacok – ezen belül kiemelt USA, Kanada és Kína.
A belföldi piaci beavatkozások fókuszában álló három rétegtermékre vonatkozóan kutatások zajlanak, illetve minőségbiztosítás erősítése érdekében a kapcsolódó védjegyrendszerek fejlesztése is megtörténik. Emellett a hazai turisztikai vállalkozások számára szemléletformáló, fejlesztő, tudásmegosztó tevékenységet tervez az MTÜ, Turizmus Akadémia rendezvényei keretében.
A projektnek része továbbá több olyan információtechnológiai, informatikai fejlesztés, melyekkel az utazási és az ehhez kapcsolódó információszerzési szokások rendkívül gyors változására reagál az MTÜ.
A fejlesztések a mintegy 32 ezer turisztikai szolgáltatást magában foglaló Nemzeti Turisztikai Adatbázis minél szélesebb körű hozzáférhetővé tételét, szolgáltatásainak, felhasználói funkcióinak bővítését, különösen a külföldről beutazó turisták tájékozódását, eligazodását, döntését támogató web-es megoldások, interaktív alkalmazások bővítését, valamint ezen alkalmazások akadálymentesítését célozzák.
Az MTÜ-től megtudtuk, hogy az arculati, a fogyasztói kampányok kreatív megjelenései külsős ügynökségi partner együttműködésében kerülnek kialakításra. Emellett a médiastratégia-alkotási, -tervezési és -vásárlási feladatokat is külsős ügynökségi partnerrel együttműködve látják el, mindkét esetben az érvényes szabályozások szerint járnak el. Az ügynökség(ek) kiválasztási folyamata még nem zárult le.
Együttműködés a TIMEA programban
Az MTÜ a projekt keretében a 2017-2018 közötti időszakban a célországok területén Magyarországot népszerűsítő szakmai rendezvények megvalósítását tervezi döntően utazásszervezők, illetve a média képviselői számára. Ezeken a rendezvényeken a magyar turisztikai szektorban tevékenykedő szolgáltatók (döntően kkv-k) is képviseltetik majd magukat.
Az együttműködés és a projektben való részvétel érdekében továbbá a hazai turisztikai vállalkozások számára fejlesztő, tudásmegosztó, szemléletformáló rendezvénysorozatot valósítanak meg Turizmus Akadémia elnevezéssel, melynek keretében a piac- és termékkutatások eredményei mellett kiemelten szerepel a szolgáltatók körében a látogatóbarát szemlélet elterjesztése és fejlesztése nemzetközi és hazai jó példák bemutatásával.
Az eljárás lefolytatása nagyban befolyásolja a kampány kezdését, de a tervek szerint 2017 második negyedévében kezdődnek el kampányok.