A tavaly átadott Középkori Egyetem mindeddig csak új környezetével és rekonstruált épületével csalogatta a turistákat és a pécsieket, mostantól azonban a tablókiállítás mellett időkerékkel, makettekkel, valamint két teljesen egyedi kialakítású, multimédiás fakioszkkal gazdagodott.
A több mint négyszázmillió forintos projekt a Zsolnay Örökségkezelő Kft., a Budai Szerb Ortodox Egyházmegyével, a Pécsi Zsidó Hitközséggel, a Pécs-Belvárosi és a Pécs-Kertvárosi Református Egyházközségekkel alkotott konzorcium és a Pécsi Városfejlesztési Zrt. menedzselésével valósult meg részben uniós támogatás felhasználásával. Az eltelt másfél évben a város olyan értékei újultak meg, mint a világörökségi helyszínek, a zsinagóga, a szerb és református templomok.
A zárórendezvényen elhangzott: az Értékes Pécs projekt egyedülállósága abban rejlik, hogy turisztikai élménylánccá fűzi össze a városban található ókeresztény emlékeket, a pécsi és baranyai református értékeket, a helyi zsidó közösség történetét feldolgozó kiállítást, valamint a szerb ortodoxok kápolnáját.
A belvárosi református templom melletti Sztárai-teremben látogatóközpont létesült, ahol reformációtörténeti kiállítást rendeztek be, a kertvárosi református templomba új orgona került, és befejeződött az épület belső terének fakazettás díszítése. A Zrínyi utcában új szerb ortodox kápolna és harangtorony épült, a régi utcafronti épületet átalakították, amely lehetőséget teremtett arra, benne szerb egyházművészetet bemutató állandó kiállítás kapjon helyet.
A komplex turisztikai projekt keretében került sor az 1869-ben emelt és 1958 óta műemléki védettséget élvező zsinagógában a tető beázásának megszüntetésére, a tóraszekrény és orgona megtisztítására, restaurálására. Emellett a falak festési hibáit is kijavították. Az oldalerkélyen a szlavón tölgyből készült padokat áthelyezték, a felszabaduló helyen a Pécsi Zsidó Hitközség történetét bemutató kiállítást rendeztek be. Hazánkban ez az egyetlen olyan zsidóságtörténeti kiállítás, amely egy város hitközségének történetét, a benne élők sorsfordulóit a 18. századi letelepedésüktől napjainkig bemutatja azt a tágabb magyarországi gazdaság-, társadalom- és politikatörténeti folyamatokba helyezve, és egyben emléket állít a vészkorszak áldozatainak. A kiállítás a zsidók és nem zsidók együttélésének gazdasági, társadalmi, kulturális vonatkozásait, a zsidó hitélet és intézmények működését közérthetően, a szélesebb közönség és diákok számára is befogadhatóvá téve ismerteti meg. A tablók és tabletek tematikus felépítésűek, ugyanakkor időrendben két jól elkülöníthető részre válnak.
A Pécs-Belvárosi Református Egyházközség a projekt segítségével, a pályázat során elnyert támogatásból a Szabadság úti templom mögött található, Sztárai Mihály nevét viselő gyülekezeti termet fejleszthette, megoldva annak akadálymentes megközelítését is. Emellett a Sztárai-teremben reformációtörténeti kiállítást hoztak létre, ami a reformáció kezdetétől egészen napjainkig mutatja be a vallás elterjedését, valamint a pécsi és baranyai történetét. A kiállítást a 21. századi igények szerint alakították ki, ugyanis a hagyományos tárlók mellett – amelyekben Baranya gazdag református öröksége: bibliák, énekeskönyvek, egyéb vallási emlékek kaptak helyet – interaktív tablók, egyedi kialakítású kioszkok segítik megismertetni a látogatókat a reformtus vallás és azon belül a baranyai reformáció történetével, jelenével, értékeivel.
A kertvárosi református közösségnek pedig közel 20 éves álma valósult meg azzal, hogy a Közelítés Művészeti Egyesület által készített 159 darab, ornamentikás díszítésű festett fakazetta felkerült a templom mennyezetére, ami egyben egyediségével hozzájárul Pécs turisztikai kínálatának bővüléséhez is.
A projekt keretében épülhetett fel a szerb ortodox kápolna és harangtorony, valamint a régi imaházban a regionális egyházmegyei gyűjtemény kaphatott helyet. Az állandó kamarakiállítás negyven, baranyai templomokból származó, főként 18–19. századi ikonosztázt, azaz az ortodox liturgiában használt képfalat és néhány kegytárgyat vonultat fel.
Az ókeresztény emlékhelyek átfogó bemutatásának kiindulópontjaként létrehozott Cella Septichora Látogató Központ is megújult. A Cella Septichora, valamint az Ókeresztény Mauzóleum fejlesztésénél új maketteket készítettek, bővítették a tárlók kapacitását, két interaktív táblát üzemeltek be. Emellett öt LED-tévé, három multimédiás kioszk, két projektor segítségével tekinthetik meg az érdeklődők látványvideókon és képeken, miként is néztek ki a sírkápolnák, sírkamrák az i. sz. 3-4. évszázadban
Új marketingeszközöket is bevezettek annak érdekében, hogy minél több fiatalt érjenek el, QR-kódok segítségével okostelefonokkal is elérhetővé tették a látnivalókhoz kapcsolódó információkat, emellett komoly kedvezményrendszert is kialakítottak, hogy a városba érkező turisták minél több helyet felkereshessenek.