Sokan úgy mondják, hogy Tiszaszőlős a nyugalom szigete. Az Árpád kori település vélhetően a nagy folyómenti vadszőlőkről kapta a nevét. Itt találni hazánk legnagyobb, 32 hektárnyi területen elhelyezkedő mesterséges tiszai szigetét, az Aranyosi-szigetet. Nem véletlenül alakult ez így, mert valamikor itt aranyat mostak a Tiszából. A sziget ketté ágazik, megközelíthető és a horgászok kedvelt paradicsoma. A falu központjától mindössze két kilométerre található.
Ez a település arról is nevezetes, hogy 1839 nyarán egy nagy esőzést követően megtalálták a híres tiszaszőlősi aranykincset. Ennek egy részét a budapesti Nemzeti Múzeumban, a másik felét pedig Bécsben állították ki.
Több száz éves tölgyfák is díszlenek
A ház közelében volt egykor a Csabai-kastély, amelyet a II. világháború előtt lebontottak. Ehhez tartozott az a víztorony is, amely ma helyi oltalom alatt áll. Ezt az építményt eredeti állapotában állítják vissza és turisztikai attrakcióként mutatják majd be. A református templom mögött zöld környezetben - ahogy a helyiek mondják -, a Nóbordán több száz éves kocsányos tölgyfák látványa nyújt élményt. Ezeket valamikor Erzsébet királyné tiszteletére telepítették. A fák árnyékában építették a szabadtéri színpadot, ahol minden évben megtartják a falunapot.
A következő évekre vonatkozó elképzelések szerint újjávarázsolják az Aranyosi-kikötőt, ahol turisztikai látványosságok fogadják majd a látogatókat. Ott új parkolóhelyeket és szálláshelyet is létesítenek. Ezek megvalósítására 90 millió forintot terveztek költeni. A faluban jelenleg is találnak látványosságokat a vendégek. Ezek közé tartozik a műemlék református templom, amelyet tavaly 58 millió forintért újítottak fel. De a katolikus iskola és kápolna is érdekesség.
Országos rablóhalas versenyt tartanak
Kerekes András kiemelte: az önkormányzat arra törekszik, hogy a közeljövőben újabb falusi szálláshelyeket alakítsanak ki Tiszaszőlősön. Tavaly másfél millió forint volt az adóbevételük. A településen tevékenykedik a Barenta Hagyományőrző Egyesület, melynek a tagjai régi íjakat, dárdákat készítenek és bemutatókat is tartanak.
Idén is még a tél beállta előtt - várhatóan novemberben - az Aranyosi-szigeten rendezik meg az országos rablóhalas versenyt, ennek keretében csukát, süllőt és harcsát lehet fogni. Erre az eseményre tavaly közel százan voltak kíváncsiak. Ezt megelőzően augusztus első szombatján tartják a hagyományos falunapot, amelyen főzőversenyre várják a csapatokat. Emellett kulturális műsorokkal is szórakoztatják majd az érdeklődőket.
Azt is fontos feladatuknak tartják, hogy a falut pályázati támogatással mielőbb aszfaltozott út kösse össze az EuroVelo nemzetközi kerékpárúttal. Ennek a tervei is elkészültek már, a beruházás mintegy 160 millió forintba kerül. Az elképzelések között az is szerepel, hogy Tiszaszőlősön háromszáz adagos konyhát létesítenek. Ez az érkező turistákat is kiszolgálja majd. Bíznak abban, hogy a tervezett fejlesztésekkel még több érdeklődő vendéget fogadhatnak majd a Tisza menti faluban és növelhetik a vendégéjszakák számát is.