Annál is inkább, mivel a tó körüli strandok belépődíjai is jelentősen emelkedtek - a tavalyihoz képest is – és elég hektikus mértékben. Van ahol csak 200 forinttal, másutt a duplájára. De még mindig olcsóbbak, mint a budapesti fürdők, amelyek egyébként sem pótolják a Balaton varázsát.
Újabban hétköznap is kivesznek egy-egy nap szabadságot a budapestiek, beülnek a kocsiba, és irány a tó fővároshoz közeli csücske. Este pedig, fürdés után, hazajönnek. Igaz, a benzin sem olcsó, de még mindig jobban megéri, mint ott éjszakázni valamelyik szállodában, mondják a megkérdezett strandolók.. Mindebbe belejátszik a home office is, talán még szabadságot sem kell ahhoz mindig kivenni, hogy a család a magyar tengert élvezze.
A hétvégi araszolás is számít
Balogh Zoltán, a Magyar Fürdőszövetség főtitkára egyetért azzal, hogy az árak meghatározók, de szerinte a hétközben élénkülő belföldi turizmus fő oka az is lehet, hogy a hétvégi autópálya forgalom már elriasztja a csobbanni vágyókat. Az épített fürdők üzemeltetői azt érzékelik, hogy a jelentős infláció következtében még inkább árérzékenyek lettek a vendégek, kétszer is meggondolják, mikor, mire és mennyit költenek, tette hozzá a főtitkár.
Aki igazán takarékoskodni akar, az megnézi az interneten a szabad strandok jegyzékét. Talán nem mindenki tudja, hogy Siófokon, Zamárdiban, Tihanyban és több más helyen is található ilyen. Ha négyen odautaznak, már megspórolták a benzin árát.
Kenese, a titkos befutó
Főleg, ha a titkos aduászt, a Budapesthez közeli Balatonkenesét veszik célba, ahol nagyon népszerű a Gumirádli nevű retro szabadstrand. Érdekesség, hogy az őszödi kormányüdülő területén is található ilyen, de állítólag csupán 300 méter hosszú, és csak a helybéliek, illetve a környéken lakók vehetik igénybe.
Az ingyenes strandokat keresőknek ajánlatos napra készen figyelni a friss infókat, mert az évek folyamán számos ilyen lehetőség már megszűnt.
A budapestiek sokszor nem gondolnak arra, hogy a vidéki nagyvárosokban is működnek kiváló strandok, az Alföldnek ott a Tisza-tó, és persze számos nyílt víz és folyópart várja a kissé nomádabb körülményeket kedvelő fiatalokat.
Az persze nyilvánvaló, hogy a strandolásra nem annyit kell szánni, amennyi a belépő, hanem számítsuk bele az étel-ital árát is. Elvégre mindent nem lehet bepakolni az otthonról hozott hűtőtáskába.
Akciózás, infláció idején?
Ez a tendencia egyben jelzés a turisztikai szakmának, a szállodai és vendéglátás szegmensben dolgozók számára: van az az ár, amelyet már csak kevesen tudnak megfizetni. De ha ők mégsem az adott hazai szállodát választják, akkor bizony sok lesz az üres szoba, még főszezonban is.
A hírek szerint, a közelmúltban nyílt luxusszállodák nem panaszkodnak vendéghiányról. Inkább a középáras, de sok százezer embernek ma mégis megfizethetetlen hotelek azok, amelyek esetében el kellene gondolkodni a hogyan tovább-on.
Forrás: Turizmus Online