24 város szövetsége

A schengeni határok leomlásával hazánk, Szlovénia és Ausztria hármas határvidéke – amely korábban évtizedeken át a világtól elzárt peremterületnek számított – újra Európa közepére került. Ausztria, Magyarország és Szlovénia 24 városa egy uniós projekt segítségével igyekszik a turizmus szempontjából kihasználni az új helyzetet.

A „City Cooperation” (Városok Szövetsége) projektben nyolc osztrák (Bad Radkersburg, Fehring, Feldbach, Friedberg, Fürstenfeld, Gleisdorf, Hartberg, Weiz), kilenc szlovén (Murska Sobota, Gornja Radgona, Ptuj, Lendava, Ljutomer, Radenci, Lenart, Ormož, Beltinci) és hét magyar város (Letenye, Lenti, Zalalövő, Őriszentpéter, Szentgotthárd, Körmend, Vasvár) vesz részt.

A projekt az Európai Unió, az Európai Regionális Fejlesztési Alap, a stájerországi tartomány, a Magyar Köztársaság és a Szlovén Köztársaság társfinanszírozásával valósul meg (2007–2013). A magyar oldalon 2008 októberében indult a program, amely 2013. március 31-ig tart. Minden ország egymillió eurós költséggel számolhatott. A magyar oldalon ebből 85 százalék volt uniós támogatás, a nemzeti hozzájárulás tíz százalék, öt százalékát pedig saját erőből kellett állnia a két magyar, pénzügyileg támogatott szervezetnek, a Zalalövő és Környéke Közéletéért, Kultúrájáért és Környezetéért Alapítványnak, valamint a Lenti és Vidéke Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft.-nek. A programban részt vevő városok vállalták, hogy városnéző sétán mutatják be a települések legérdekesebb látnivalóit és mondják el anekdotáit angolul, németül, magyarul vagy szlovénül. 2012-től mind a 24 városban lesznek bármikor ingyenesen elérhető tájékoztató útikalauzok és audio guide-ok.

Az együttműködés keretében a közelmúltban sajtóutat szerveztek. Első utunk Körmendre vitt, ahol a Batthyány-Strattmannkastélyt és a Batthyány-Strattmann László Múzeumot néztük meg, majd Szentgotthárdon a St. Gotthard Spa és Wellness Thermalpark és Gotth’Art Wellness négycsillagos Conference Hotel****Superior Szentgotthárdot jártuk végig.

A határ jóformán észrevételen átlépése után immár Ausztriában Pataki Éva mutatta be Kelet-Stájerország turisztikai régiót, majd a 18. század elején épült schielleiteni barokk kastélyban szálltunk meg, amely ma a szövetségi sport- és szabadidőközpontnak ad helyet. A szálloda modern sportlétesítményeivel várja a vendégeket. Reggel Weizbe utaztunk, amely az energiarégió központja, és olyan természeti csodákat kínál, mint a Rába-szurdok vagy a cseppkőbarlangok. A sportot kedvelők számtalan túraútvonalon és kerékpárúton élvezhetik a magával ragadó tájat. Weiz az energia-útvonal 12 helyszínének egyike, Szlovéniába vezet, és bemutatja a megújítható energiát az érdeklődőnek. Weiz város megtekintése után várt minket a városka fölé magasodó bazaltsziklán álló, 850 éves riegersburgi vár, amely talán egész Ausztria legszebb, épen maradt vára.

A Parktherme Bad Radkersburgban a régió fejlett fürdőkultúrájával ismerkedtünk meg testközelből, majd – újabb észrevétlen határátkelést követően – immár Szlovéniában Ptuj városát néztük meg. A Dráva partján található, középkori jellegét megőrző, hangulatos kisváros fölötti hegyen hatalmas vár uralkodik. A hegy lábánál található a domonkos és minorita kolostor, az Orpheus-emlékmű, a város tornya, a Szent György-templom, a városháza és a borospince, amely csaknem 800 éves hagyománnyal büszkélkedhet. A rövid szlovéniai látogatást a fehérborairól híres Jeruzsálemben zártuk. Hogy honnan e furcsa elnevezés? A gyönyörű, dimbes-dombos vidék a középkorban állítólag annyira megragadta az éppen a Szentföldre tartó templomos lovagok figyelmét, hogy eszük ágában sem volt továbbmenni, itt telepedtek le. A vacsoránkat újra hazai földön, a Gosztola Völgye Wellness Hotelben költöttük el, ahol Horváth István sajtóreferens bemutatta, mi a különbség a magyar és a szlovén borok között. Az utolsó napra hagyták a szervezők a legérdekesebb programot, megnézhettük a Zalaerdő erdészeti, fűrészipari és vasúttörténeti kiállítását, majd hazánk leghosszabb keskeny nyomtávú erdei kisvasútjával utaztunk Lenti és Zajda között.

Másnap a Lenti Termálfürdőt és a területén található Szent György Energiaparkot Csuka Zoltán marketingvezető segítségével ismerhettük meg. Lentiben, a Don Quijote étteremben búcsúztunk el útikalauzainktól: Kovács Károlytól, a Lenti és Vidéke Fejlesztési Ügynökség ügyvezetőjétől, valamint Róka Bernadettől, a Lenti és Vidéke Fejlesztési Ügynökség Közhasznú Nonprofit Kft. projektmenedzserétől.


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Nagybor vagy semmi

Nagybor vagy semmi 

A Jammertal Borbirok ( JBB ) társtulajdonosa, dr. Szűcs Róbert a vörösbor helyzetéről, kihívásairól.
Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.