Fitness Kínálat Húzzuk össze a nadrágszíjat!

Fitness Kínálat Húzzuk össze a nadrágszíjat!

'

 

Fitness kínálat – Húzzuk össze a nadrágszíjat!

 

HOGYAN KEZDJÜK HOZZÁ A KÖLTSÉGCSÖKKENTŐ DIÉTÁHOZ? MINDENNEK AZ ALAPJA A PONTOS ÁLLAPOTFELMÉRÉS!

Előző havi SPAgetti különszámunkban a termálfürdők többségére jellemző energiapazarlással foglalkoztunk, kedvcsinálóként felvázolva néhány, viszonylag alacsony költségű és gyorsan megvalósítható elvi lehetőséget a rezsiszámla mérséklésére.

DE HOGYAN FOGJUNK HOZZÁ A DIÉTÁHOZ? Azt, hogy milyen módszer lehet a leghatékonyabb céljainak elérésére, alapvetően meghatározza, hogy honnan, mennyit szeretnénk lefaragni, és milyen adottságaink és lehetőségeinek vannak ehhez? Például azt, hogy adott helyszínen megtérülő beruházás lehet-e az alternatív energiahasznosítás, és ha igen, melyik megújuló energiaforrás lehet a leghatékonyabb adott létesítmény számára, számos tényező befolyásolja: így pl. adott épület meglévő fűtési rendszere (pl. fűtési rendszer jellege, hőleadók nagysága), az épületek műszaki állapota, az energiafelhasználás mértéke, valamint a helyszín adottságai (pl. napsütéses órák száma, széljárás, geotermikus adottságok, stb.).

KEZDJÜK TEHÁT AZ ÁLLAPOTFELMÉRÉSSEL, amely az átalakítás első és egyben nélkülözhetetlen lépcsőfokát jelenti. Az állapotfelmérésnek ki kell térnie az épületek, építmények jelenlegi energetikai, épületgépészeti jellemzőinek felmérésére, továbbá a potenciálisan bevonható alternatív energiaforrások szempontjából adott helyszínen rendelkezésre álló adottságok feltárására és értékelésére.

Bármilyen létesítmény, ezáltal a fürdők esetében is az energia-racionalizáció alapja egy energia audit elkészítése. Gádor Katalin, az EconoConsult energia auditorának tájékoztatása szerint, az energia audit egyrészt az épületek energetikai minőségtanúsítványának kiadására szolgál, ennél azonban lényegesen fontosabb, hogy mindennemű fejlesztés alapdokumentumát kell, hogy jelentse, hiszen magában foglalja:

  • A fűtési, használati melegvíz-termelő, továbbá a világítási rendszerek felmérését,

  • Az épület fajlagos hőveszteség-tényezőjének meghatározását,

  • Az éves nettó hőenergia igény meghatározását,

  • Az épület összesített energetikai jellemzőjének összevetését a referenciaépületek adataival.

[A jogszabályok kedvelőinek: 7/2006. (V.24.) TNM rendelet.]

Ezen adatok nélkül, megalapozott döntés nem hozható az energia-racionalizációról, a lehetséges fejlesztési megoldásokról. A dokumentum fontosságát jelzi, hogy ma már külön szakértői jogosultsághoz kötött ennek elkészítése.

Természetesen, egy előzetes energetikai koncepció kidolgozásakor a jogszabály által előírt tartalmú energia auditot nem feltétlenül kell elkészíttetni, de a létesítmény hőveszteségének, hőigényének kiszámítása, a szükséges épületenergetikai fejlesztések meghatározása ez esetben is elengedhetetlen.

HELYSZÍN-SPECIFIKUSAN EMELLETT SZÁMOS MÁS ADOTTSÁG ÉS LEHETŐSÉG IS VIZSGÁLANDÓ, amelyek meghatározóak lehetnek az energia-racionalizáció módszereinek megválasztásában. Rövid check-list, azaz néhány vizsgálandó terület:

  • Épületek elhelyezkedése, egymástól és a primer energiaellátó rendszertől való távolságuk. Például, a termálvíz hőenergiájának hasznosítása esetén nem elhanyagolható szempont az energiaellátásba bevonni tervezett létesítmények egymástól és a kúttól mért távolsága – a távvezeték-hálózat kiépítése ugyanis költséges (méterenként kb. 20-40 ezer Ft), emellett a víz szállítása során a hőmérséklet, így a rendszer hatékonysága csökken.

  • Használói igények felmérése: az energiaellátás megtervezéséhez át kell gondolnunk a hosszabb távú igényeket, azaz például kizárólag fűtésre, vagy a fűtés és a hűtés együttes kialakítására lesz-e szükségünk?

  • Energiaigény meghatározása: az ellátandó épületek hőenergia-igénye alapvetően meghatározza az energiaracionalizálás lehetőségeit. Könnyen belátható, hogy ha az éves gázszámlánk például 5 millió Ft, akkor egy kb. 200-300 millió Ft költségű termálkutas beruházás csak igen lassan – 40-50 év alatt – térül meg. Ebben az esetben tehát vizsgálandó, hogy bevonhatók-e más, külső fogyasztók a gazdaságosság javítása érdekében, vagy egyéb megoldást kell választanunk az energiaracionalizálásra.

  • Terület adottságai az alternatív energiaforrások vonatkozásában (pl. napsütéses órák száma, szélenergia-sűrűség, geotermikus adottságok): például, problémát jelent, amennyiben csak 60°C-os vizünk van, de a fűtési rendszerünk 80/60°C-os. További fontos adottságot jelent a meglévő, vagy tervezett kút vízhozama.

  • Épületek meglévő fűtési rendszere, hőleadó felülete: általános alapelv, hogy az alacsony hőmérsékletű fűtési rendszerek (felületfűtések, pl. padló- vagy falfűtés) esetén kedvező megoldás lehet a hőszivattyú alkalmazása is, radiátoros fűtésnél viszont ez a módszer kevéssé hatékony.

  • Alternatív energiaforrások kombinálása: az egyes alternatív energiaforrások természetesen kombinálhatók, például geotermikus fűtés és használati melegvíz-ellátás mellett, a kitermelt termálvíz hasznosított energiája hőszivattyúval fokozható, az elektromos áramigény egy része napelemek telepítésével elégíthető ki.

Ezek a kiragadott példák tehát jelzik, hogy az egyedi adottságok határozzák meg egyes módszerek hatékonyságát, így feltárásuk nélkülözhetetlen a gazdaságos megoldás kiválasztásában. Ennek ellenére, sajnálatos módon gyakorta előfordul, hogy elmarad a helyzetfeltáró fázis, így kvázi kivizsgálás nélkül választanak gyógymódot a projektgazdák. Célszerű tehát alapos állapotfelméréssel kezdeni a kúrát, ellenkező esetben egy nem megfelelően megválasztott, megalapozatlan beruházás esetleges negatív következményeivel kell számolnunk.

A „Hogyan tovább”-hoz kövesse figyelemmel SPAgetti különszámunk következő megjelenését is! Ebben arról kaphat információkat, hogy az állapotfelmérést követően hogyan választhatja ki azt a fogyókúrás módszert, amely céljainak az elérését a leghatékonyabb módon biztosítja. Kérdése esetén forduljon hozzánk bizalommal, az econoconsult@econoconsult.hu e-mail címre várjuk érdeklődő leveleit.

SPAgetti. Fürdők sikeréhségére.

'


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.
Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén

Ariana Grüll: Az építészeknek túl kell lépniük a nemzetközi trendek puszta követésén 

A Klasszis TopDesign 2024 verseny egyik zsűritagja, Ariana Grüll a tavalyi versennyel kapcsolatos tapasztalatairól mesélt, és arról, hogy mit vár az idei pályaművektől.