A szervezet továbbra is úgy véli, hogy a természetbeni juttatások kedvezményrendszerének átalakításához a kormányzatnak az érintett ágazatokra gyakorolt hatásokat és a várható munkáltatói reakciókat vizsgáló hatástanulmányt kellene készítenie.
A szervezet álláspontja szerint a kormány meleg étkezési utalványokra vonatkozó 32 százalékos adókulcs javaslata – a korábbi elképzelésekhez hasonlóan – nagyon magas adóterhelést jelent, amely nehéz helyzetbe hozza a munkaadókat, és a munkavállalókat is. Az intézkedések következtében a munkaadók az általuk fizetendő új adónem bevezetése miatt várhatóan jelentős arányban megszüntetnék az étkezési utalványok adását a munkavállalóknak.
Az Étkezési Utalvány Forgalmazói Egyesülés (EUFE) azt javasolja, hogy a meleg étkezési utalványokat a kormány legfeljebb 10 százalék adóval terhelje. Az egyesület szerint ez a kompromisszum kisebb mértékben vetné csak vissza a forgalmat a vendéglátóiparban, több munkáltató biztosítaná továbbra is ezt a juttatást, emellett a kormányzat is számottevő adóbevételhez jutna.
Jelenleg mintegy 2,5 millió munkavállaló részesül hideg- vagy melegétel utalványban. Az étkezési utalványok rendszere serkenti a fogyasztást, az utalványok után mindig megfizetik az ÁFÁ-t, a foglalkoztatottak után pedig a közterheket. Az EUFE becslése szerint a meleg étkezési utalványokat minden negyedik étteremben elfogadják.
Az utalványok rendszere hozzájárul a gazdaság kifehérítéséhez, a rendszer tehát teljesen átlátható és kontrollálható, így a résztvevők nem kerülhetik el az adófizetést. A fel nem használt utalványok aránya minimális, 2008-ban a három magyarországi forgalmazó vállalatnál – hiteles nemzetközi könyvvizsgálók közlése szerint – 0,3 százalékot, vagyis kevesebb, mint 400 millió forintot tett ki.
A tegnap a Világgazdaság birtokába jutott kormányzati tervek szerint 32 százalékos adó terheli 2010-től a legnépszerűbb cafeteria-elemeket. Ezek közé tartozik többek között az üdülési csekk, a helyi utazási bérlet, a meleg étkezési utalvány, az iskolakezdési támogatás, valamint a képzések – derül ki a lap birtokában lévő, a 2010-es adómódosításokról szóló kormányzati tervekből. (VG Online)