Zuma arra utalt, hogy országa most először képviselteti magát az eseményen. Úgy vélte: az immár öt ország által működtetett együttműködési mechanizmus jelentősen hozzájárul különböző nemzetközi és hazai prioritások kezeléséhez, különösen is a békét, a biztonságot, a fejlődést érintő kérdésekben.
Az öt fejlődő ország gazdasága közül egyébként a dél-afrikai a legkisebb: alig egynegyedét teszi ki az oroszországinak, és kicsit nagyobb, mint Kína hatodik leggazdagabb tartományáé. Éves növekedése körülbelül 3 százalékos. Zuma ugyanakkor megállapította, hogy a partnerországok ígéretes piacot jelentenek a dél-afrikai áruknak és szolgáltatásoknak.
Kína és Dél-Afrika 13 éve lépett diplomáciai kapcsolatra egymással, s Kína az ország legnagyobb kereskedelmi partnere, míg Dél-Afrika Kína legnagyobb kereskedelmi partnere a fekete kontinensen. A kétoldalú forgalom 2010-re éves összehasonlításban 60 százalékkal emelkedett, megközelítette a 25,7 milliárd dollárt.
A dél-afrikai elnök szerdán találkozott Hu Csin-tao (hu Jintao) kínai államelnökkel és Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel. Medvegyev ez alkalommal kijelentette: "a líbiai konfliktus megoldása a mi összehangolt lépéseinktől és egyéb intézkedéseinktől függ".
Kiszivárgott értesülések szerint a csúcsértekezlet közleménye várhatóan visszautasítja az erő alkalmazását a Közel-Keleten és Észak-Afrikában, a beavatkozás elkerülésére, a párbeszédre szólít majd fel.
Dél-Afrika jelenleg az ENSZ Biztonsági Tanácsának nem állandó tagja és szemben Oroszországgal, Kínával, Indiával és Brazíliával megszavazta a repüléstilalmi övezetről szóló ENSZ BT határozatot. Jacob Zuma ugyanakkor néhány napja az Afrikai Unió képviseletében Líbiában járt, s azt követően felszólított a NATO-légicsapások leállítására.
Forrás: MTI