A szőlőfajta eredetét tekintve, a legtöbb kutató véleménye szerint a történelmi Magyarország Délvidékéről, a Szerémségből származik. Első említése Tokaj-Hegyaljához kapcsolódik, már 1623-ban keletkezett feljegyzésekben is szerepel. Itt található hazai termőterületének legnagyobb része is, hiszen az ásványi anyagokban gazdag, kötöttebb talajokon hozza legjobb formáját.
A Tokaj Kikelet Pince világlátott borásza, Berecz Stéphanie úgy látja, a furmintban minden olyan tulajdonság ötvöződik, amely a magyar bor zászlóshajójává teheti. Erőteljes savszerkezetű, harmonikus, testes nedű, karakteres aromákkal. Még a laikusok számára is egyértelműen megkülönböztethető más fajtáktól, ráadásul könnyű kiejteni egy külföldi számára is, amely nem elhanyagolható tényező. Édes és száraz borként egyaránt készítik, mindkét változatban kimagasló minőséget érhet el. Könnyen elképzelhető az is, hogy utat törhet más szőlőfajtáknak a nemzetközi piacon – mondta az idén Az év borász felfedezettje díjjal jutalmazott borásznő.
A közel húsz esztendeje Magyarországon élő Berecz Stéphanie véleménye szerint a kézműves borászatok számára rendkívül fontos, hogy a látogatók pozitív élményekkel térjenek haza a történelmi borvidékről, ehhez hozzájárulhat az is, hogy minőségi módon, kellő szakértelemmel összeállított programokat kapjanak kézhez. Ezért a szállodákkal, hotelekkel való együttműködés mindkét fél számára előnyös, kölcsönösen erősítik egymást.