A Jordántól keletre

A turizmus fejlesztésének sokféle módja van, ám a jordán kormány minden bizonnyal megtalálta a leghatékonyabbat. Azt hiszem, valamennyi hazai idegenforgalmi vállalkozás örömmel venné, ha a magyar kormány követné a példát: adókedvezmények és közvetlen támogatás formájában csaknem ötven százalékát állják a magyar turisták tartózkodási költségeinek. Ennek köszönhető, hogy a városszerte látható reklámok nem hazudnak: az egyhetes jordániai nyaralás alapára százezer forint alatt van. Nem csoda, hogy a szezon közepén már heti három charterrel viszik a magyarokat a Vörös-tenger csodálatos nyaralóhelyére, Akabába, ami ráadásul vámszabad terület.

Játsszunk el a gondolattal, milyen hatása lenne a hazai idegenforgalomra, ha a balatoni szálláshelyeken ötvenszázalékos kedvezménnyel várnák a vendégeket főszezonban, és Siófokot vámszabad területté nyilvánítanák. Valószínűleg már az első héten kitehetnénk a táblát: a tó megtelt. Ám az árkedvezmény nem minden; a magyar rendőrök mentalitása még igencsak különbözik jordán kollégáikétól, akik, ha meglátnak egy turistát, hangosan üdvözlik, a hogyléte felől érdeklődnek, és ha át akar kelni az úttesten, leállítják neki a forgalmat. Az ilyen apróságok is hozzájárulnak ahhoz, hogy Jordánia egyre népszerűbb a magyar utazóközönség körében, és alig akad olyan turista, aki csalódottan térne haza a közelkeleti országból.

A palesztin felkelés, az intifada tragikus hatással volt a jordán idegenforgalomra: az elmúlt évekhez képest a töredékére csökkent a látogatók száma, pedig Jordánia a béke szigete. Noha csaknem 400 kilométeres az Izraellel közös határszakasz, az 1994-es békekötés óta jelentős kereskedelmi forgalom van a két ország között, és a „vizet a békéért” elv alapján az Izraelből érkező vízvezetékek virágzó mezőgazdasági művelést tesznek lehetővé. Ha valaki csak reggelire fizet be, sem kell sokat költenie: egy kiló paradicsom nagyjából 80 forintba kerül, és a gyümölcs sem sokkal drágább. Ettől azonban még nem jön több amerikai turista, így az akabai bazárban lassan minden második eladó beszél kicsit magyarul.

Kevés olyan szálloda van a világon, ahol a szobából kitekintve egyszerre négy országot látunk a horizonton. Akabában azonban a legtöbb part menti hotelből hasonló a panoráma: a Vörös-tenger öblének bal partján Szaúd- Arábia és Jordánia, jobb partján Izrael és Egyiptom terül el. A mindössze 23 kilométeres tengerparton szinte minden tengeri szórakozási lehetőség megtalálható, és a legkényesebbek sem fognak fázni a vízben, hiszen a tenger hőfoka 26-28 Celsius-fok. A csak nyaralni vágyók a banánlovaglástól a búvárkodáson át a jetskizésig bármit kipróbálhatnak, este pedig bevehetik magukat a bazárba, ahol – lévén a város vámmentes övezet – igen jó áron lehet például vízipipát, Akaba feliratú réztevét vagy éppen Aladdin csodalámpáját vásárolni. De kapható eredeti Pierre Cardin cipő 15 dollárért, vagy rézszögekkel kivert győzelmi boncsok bármilyen méretben. Ha viszont boltban vásárolunk, alkudni ugyan nem lehet, ám tényleg minőségi termékeket kapunk a hazainál jóval olcsóbb áron.

Jordánia a csodák országa is, úgyhogy mindenkinek azt javaslom, ne csak a tengerparton pihenjenek, hanem kerekedjenek fel, és akár szervezett formában, akár autót bérelve, de járják be az országot, keressék fel annak legfontosabb nevezetességeit. Nincs mitől tartani: a jordánok rendkívül barátságosak, segítőkészek, becsületesek – ebben az országban nagyon nehéz valamit végleg elveszteni, mert folyton visszahozzák –, és a nevezetességeknél a külföldieknek sok helyen 50 százalékos kedvezményt adnak a belépődíjból.

Jordánia fővárosa, Amman idegenforgalmi szempontból ugyan kevésbé fontos, mégis az ország szíve: a lakosság harminc százaléka él itt. A huszonötmillió dolláros paloták és a szegénynegyedek egyaránt megtalálhatók az ötezer éves múltra viszszatekintő városban, a palesztin menekülteknek pedig saját negyedük van. Ami természetesen nem zárt, ám jól elkülönül, hiszen az ENSZ a mai napig jelentős támogatást nyújt az ott élő palesztinoknak, így eszük ágában sincs elköltözni. Ammanban sok az idegen: a palesztinokon kívül, akiket jellegzetes kendőjükről lehet felismerni, rengeteg iraki és szaúd-arábiai is megfordul. A férfiakat nehéz megkülönböztetni, ám a nőkkel más a helyzet: a jordán nők európai stílusban öltöznek, az irakiak fekete csadorban és kendőben vannak, de az arcuk szabadon van, a szaúdi nők arcát viszont fekete háló borítja, sőt kesztyűvel fedik a karjukat. Különösen esténként az európai nőknek ajánlatos kendőt viselniük, mert arab asszony olyankor már szinte nincs az utcákon, s egy meztelen váll, a miniszoknya vagy a forrónadrág pornográf élményt jelent a helyi férfilakosság számára.

Amman igen gazdag római emlékekben, akárcsak az ország északi része; csodálatos élmény ellátogatni Jerashba, a kitűnő állapotban megmaradt római városba. A várost háborúk és földrengések emésztették fel, mégis elképesztően gazdag római kori emlékekben, és egyes vélemények szerint a város 90 százaléka még mindig a homok alatt rejlik. Ha egyszer nekikezdenek, évtizedekre szóló munkát jelent a régészeti feltárás.

Az ország egyik legfontosabb turisztikai centruma a Holt-tenger, amely gyógyhatásáról közismert: a holt-tengeri sót és az iszapot egyaránt felhasználják gyógyászati célokra. Az elképesztően magas sókoncentráció (több mint 30 százalék) miatt a Holt-tengerben nem lehet elsüllyedni, viszont érdemes vigyázni rá, hogy a víz ne kerüljön a szemünkbe, mert felejthetetlen, bár nem kívánt élményt tud okozni. A Holt-tengeri nyaralóhelyeket korábban mind az izraeli, mind a jordán oldalon ezrével keresték fel a turisták, mára viszont a számuk jelentősen csökkent. A sors tragikus fintora, hogy az izraeli luxusszállodák ma turisták híján szanatóriumként működnek: a harcban vagy a robbantásokban végtagjaikat vesztett izraeli fiatalok rehabilitációját végzik ott. A jordán oldalon viszont a recesszió ellenére is folynak a beruházások, épülnek a szállodák.

A Holt-tenger és környéke igazi bibliai vidék; az Ó- és az Újszövetségben leírt fontos események jó része itt játszódott. A feltételezések szerint például erre lehetett Szodoma és Gomorra is; a bizonyíték Lót felesége, aki sóbálványként magasodik a Holt-tenger fölé.

Korábban a Szentföldre tett látogatás egyet jelentett Izrael felkeresésével, mára azonban a helyzet változott. A két ország közötti különbéke megkötésével egy időben a határról visszavonták a katonaságot, s ekkor fedezték fel, hogy a Jordán folyó keleti partján, a jordán oldalon keresztény templomok maradványai találhatók. A kutatók feltárták a romokat, így annak a templomnak a maradványait is, amelyet Jézus megkeresztelése helyén emeltek. Itt mondott misét és keresztelt II. János Pál pápa 2000-ben, a Szent Évben tett szentföldi zarándoklata alkalmából. Innen nincs messze a Nebo hegy sem, ahonnan Mózes meglátta a Kánaánt, s ahol vélhetően eltemették. Sírja fölé egy ferences-templomot emeltek, amelyben a világ egyik legnagyobb, épségben maradt mozaikja található.

Aki Jordániába látogat, annak természetesen el kell mennie Petrába, a sziklába vájt sírvárosba. A sziklákkal határolt, kizárólag a másfél kilométer hosszú szurdokon keresztül megközelíthető város annyira rejtett volt, hogy másfél ezer éven át csak a beduinok tudtak a létezéséről. Ma az ország egyik legfontosabb turisztikai látnivalója, annak minden kellékével. Míg 1994-ben csak négy hotel volt az újvárosban, ma már 64 szálloda fogadja a turistákat itt és a környéken, akik naponta ezrével keresik fel a rózsaszínes-vöröses, a színét a nap állásától függően változtató, mészkőbe vájt várost. Az eredetileg temetkezési helynek szánt Petra a Nabateus birodalom központja volt az i. e. III. században, és fontosságát jól mutatja például a 8000 férőhelyes amfiteátrum is. A petrai látnivalók közt szerepel a kincstár, a monostor és persze az egész völgy megtekintése, aki elfárad, az pedig szamár-, teveháton, esetleg lovas kocsin folytathatja a terület bejárását. Érdemes legalább két napot adni magunknak Petra megtekintésére, már amennyiben időnk, módunk és pénzünk van rá, ugyanis az Indiana Jones-film miatt híressé lett városban az árak jóval meghaladják a megszokottat. Persze kár csodálkozni: nálunk is többe kerül egy Matrjoska-baba a Gellérthegyen, mint a kínai piacon.

Mivel Jordánia területének jelentős része sivatag, mindenképpen ajánlott részt venni egy sivatagi dzsipes szafarin. Senki ne gondoljon mondjuk a tunéziai, háromnapos túrákra: az egyórás sivatagi krosszozás után oda lyukadunk ki, ahonnan Arábiai Lawrence, a leghíresebb jordán – életéről mozifilm is készült – megszervezte a török elnyomók elleni, sikeres felkelést. Itt egy különleges szikláról, Lawrence hídjáról nézhetjük végig a naplementét, majd a dzsipek visszavisznek bennünket a kiindulási pontra, ahonnan buszokkal jutunk el a sivatagi folklórest helyszínére. Ez utóbbit inkább csak erős idegzetűeknek ajánlom, hiszen itt megjelenik Leila, a Rejtő-könyvekből ismert arab démon hastáncosnő képében, fél tucat beduin táncol és énekel kissé monoton stílusban a tűz körül, s ha szerencsénk van, még egy beduin esküvőnek is tanúi lehetünk a sivatagban.

Mégis, Jordánia csodálatos ország, lakosai kedvesek és vendégszeretők, a turista pedig szent: ha valaki egy ujjal is bántaná, azt helyben felkoncolnák. De most befejezem; mi egyebet írhatnék még egy olyan országról, ahol az útleveleket érkezéskor zacskóba gyűjti a telepített idegenvezető, s a szállodában lepecsételve visszakapjuk, ahol a rendőr mosolyogva üdvözöl, és megkérdi, miben segíthet, ráadásul komolyan is gondolja, s ahol a nyaralás költségeinek csaknem felét a jordán kormány állja…?


Művészet és vendéglátás a Káli-medencében

Művészet és vendéglátás a Káli-medencében 

A Káli Art Inn lett 2023-ban az Art is Business Díj Vállalati kategóriájának győztese. Tulajdonosai, a Molnár Júlia–Héjja Róbert házaspár, szívvel-lélekkel elkötelezett amellett, hogy ötvözze a vendéglátást a művészetek szenvedélyes támogatásával. A Káli Art Park kialakításával pedig olyan egyedülálló kiállítóhelyet hoztak létre, ahol a kortárs szobrászművészek bemutathatják és értékesíthetik alkotásaikat.
Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen?

Hamis hotelértékelések - mit tehetünk a csalók ellen? 

A tanulmányok szerint a fogyasztók több mint 90%-át befolyásolják az utazástervezésben az online platformokon posztolt értékelések, így nem meglepő, hogy az ágazat nagy harcot vív a hamis értékelésekkel, beleértve az indokolatlan rágalmazást és az érdemtelen túlértékelést egyaránt.
Szállodatörténelmet ír a Hunguest

Szállodatörténelmet ír a Hunguest 

480 teniszpálya területével egyenlő fejlesztést tudhat maga mögött a Hunguest, ami történelmi léptékű, hiszen Magyarországon ilyen volumenű szállodaipari felújítás és szállodaépítés még nem zajlott
Ráborították az asztalt a Bookingra

Ráborították az asztalt a Bookingra 

A beérkezett észrevételek értékelése után immár végleges a Gazdasági Versenyhivatal jelentése a hazai online szálláshely-közvetítési és szálláspiacon elvégzett gyorsított ágazati vizsgálatról. A Booking-botrányként elhíresült ügyben a hatóság több javaslatot is megfogalmazott a magyar fogyasztók és a hazai szállásadók védelme érdekében.
Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban

Kiemelkedő vendégforgalom a vidéki fürdővárosokban 

A téli időszakban is az egyik legfontosabb turisztikai motiváció az egészségturizmus, amely így Magyarország egyik legjelentősebb, négyévszakos turisztikai terméke. Azon vidéki települések, ahol a gyógy- és élményfürdő mellett magas színvonalú szolgáltatások is várják a vendégeket, ebben az időszakban az átlagosnál nagyobb forgalomra és magasabb foglaltságra számíthatnak.
A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése

A 30 milliós gyémántgyűrű rejtélyes eltűnése 

A párizsi Ritz alkalmazottainak volt néhány izgalmas órája, mire egy porszívózsákból előkerült az ellopottnak hitt ékszer.
Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten

Nyáron nyílik a Kimpton Hotels első szállodája Budapesten 

A Kimpton Hotels, az Intercontinental Hotels Group luxus lifestyle márkája, amely világszerte több, mint 80 egységgel rendelkezik. A 2024 nyarán nyíló, Bem téren épülő, dunai panorámás patinás épület szintén ennek az izgalmas boutique brandnek ad majd otthont.
Vendégélmény fokozása az AR segítségével

Vendégélmény fokozása az AR segítségével 

A vendéglátóipar mindig is élen járt az új technológiák bevezetésében a vendégélmény fokozása érdekében. A mobil bejelentkezéstől a személyre szabott szolgáltatásokig a szállodák folyamatosan innovatív módokat keresnek ügyfeleik kielégítésére. Az egyik technológia, amely forradalmasíthatja a vendéglátást, az a kiterjesztett valóság (AR).
Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata

Rangos nemzetközi díjat nyert a Hunguest Hotels arculata 

A Hunguest Hotels megújult arculata elnyerte a Német Formatervezési Tanács által alapított German Design Award 2024 díjat a márkaidentitás kategóriában.
A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat

A Dorothea Hotel elnyerte az Év Hotelprojektje díjat 

A BDPST Ingatlanfejlesztő egyik projektje, a Dorothea Hotel nyerte a Portfolio Property Awards díjátadóján az Év Hotelprojektje kategóriában járó elismerést kedden Budapesten. Az eseményen az év legkiemelkedőbb hazai teljesítményeit, megoldásait és fejlesztéseit bírálták.

Interjú

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk

Szerepi Szabolcs: Aki kóstolja a borainkat - többet szeretne tudni róluk 

Borturizmusról és fejlődésről mesélt nekünk az Etyeki Kúria üzletfejlesztési-és cégvezetője.
Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban

Lisa Sigl: Alig várom, hogy új trendeket fedezzek fel a vendéglátásban 

Bemutatjuk a Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének egy újabb tagját, a linzi designhotel igazgatóját, Lisa Sigl-t.
Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket

Rodrigo Tellez Acosta: Szeretem a meglepetéseket 

Senior Interior designer a Lissoni Associati-nál. A Klasszis TopDesign 2024 zsűrijének tagja.