A gyerekek rendszerint a pompás lubickolásokról áradoznak. Õk a sekély, meleg vízbõl olykor csak parancsszóra hajlandóak kijönni. A fiatalok számára a tó a találkozások világa. A természetjárók csillogó szemmel beszélnek a Balaton-felvidék békéjérõl. A borbarátok a Badacsonyi Kéknyelû vagy a Boglári Olaszrizling dicséretét zengik, míg az ínyencek a roston sült fogasét. A természet bõséggel ajándékozta meg a Balatont szépségekkel. Jelentõs részük a Balaton- Felvidéki Nemzeti Park védett területéhez tartozik. Az érdeklõdõk szakértõ vezetést is kaphatnak tanösvényeken, bemutatóhelyeken.
A szõlõt kétezer éve hozták e tájra a rómaiak. Ez a kényes növény kedveli a Balaton vidékének talaját, éghajlatát, így aztán a tó és a jó borok immár elválaszthatatlanok. A badacsonyi bor valóságos legenda. A kiváló minõség oka a hegy oldalának elmállott vulkáni kõzeteket tartalmazó talaja, a védett déli lejtõ mediterrán jellegû klímája és a Balatonról visszaverõdõ, úgynevezett másodlagos sugárzás, amely megkétszerezi a napsugár erejét. Testes, erõs, olykor fûszeres aromájú borok teremnek itt. A Badacsonyi borvidék legismertebb bora a szürkebarát és a kéknyelû, de finom itt az olaszrizling, a rizlingszilváni, az ottonell muskotály és a tramini is. A Füredicsopaki borvidék sok jellemzõje hasonló a badacsonyiéhoz. A klíma itt is szubmediterrán, a fürtöket a Balatonról visszaverõdõ fény is érleli, ám a talaj egészen más, errefelé inkább meszes. Bár az itteni borok szintén tüzesek, erõsek, karakterük könnyedebb, mint a szomszédos borvidékrõl származóké. A vidék jellegzetes szõlõi, a rajnai rizling, az olaszrizling és a chardonnay, de Tihany dombjain fekete szõlõk is teremnek: merlot, zweigelt és cabernet franc.
Régi vendég a szõlõ a Balaton déli oldalán is. A fajták nem különböznek a túlpartiaktól, a homokos-löszös talaj azonban egészen más zamatot kölcsönöz nekik. Gyümölcsillatú, aromákban gazdag, lágy borokat érlelnek errefelé a pincék. A legnagyobb egybefüggõ szõlõket Balatonboglár határában találjuk.
A tó étkei sorában elsõség illeti meg a halakat, közöttük is a balatoni fogas süllõt. Húsa hófehér, omlós, szálkátlan, tiszta ízû.
Külön bekezdés illeti meg a balatoni halászlét. A halászlé akkor a legfinomabb, ha minél több halból fõzik, amelyek közül a ponty- és harcsaszeletek „teszik föl rá a koronát”. A vadételeket is érdemes megkóstolni a Balatonnál vendégeskedve. A Bakonyalja, a Keszthelyi- hegység és a Somogyi-dombság hatalmas erdeibõl õz, szarvas, vaddisznó, muflon, dámvad, a rétekrõl pedig nyúl, fácán, fogoly kerül az éttermek asztalára. Álljon itt végezetül a bográcsban fortyogó gulyás neve is. Jó étvágyat hozzá, jó étvágyat a Balatonhoz!