A Hortobágyi Nemzeti Park bemutatása
A Hortobágyi Nemzeti Park hazánk első és máig is legnagyobb kiterjedésű nemzeti parkja. Nobel-díjas tudósok által is támogatott, több évtizedes előkészítő munka után 1973-ban jött létre – százegy évvel a világelső Yellowstone Nemzeti Park megalapítása után – 52 ezer hektáros területtel, de a folyamatos bővítések révén ma már 81 ezer hektár védett területet foglal magába. A hortobágyi pusztáknak a nemzeti parkba eső része már a kezdetektől fogva jelentős nemzetközi elismerést élvezett, egésze bioszféra-rezervátum lett, később felvételt nyert a nemzetközileg is elismert vízimadár-élőhelyek sorába (Ramsari egyezmény), 1999. december elsejétől pedig az UNESCO által adományozott, a „Világörökség része” megtisztelő címet is elnyerte. A bizottság értékelése szerint a magyar puszta máig fennmaradt kiemelkedő példája a több évezrede folyó tradicionális földhasználatnak, amely tartós együttélést tett lehetővé ember és természet között. Közel 1500 négyzetkilométernyi védett területére az alföldi élőhelytípusok változatossága jellemző; sőt még két valódi heggyel is büszkélkedhet: az ÉK-i Kárpátok előterében lévő kaszonyi, illetve a tarpai heggyel. Természetvédelmi kezelésében található a Közép-Európa legnagyobb füves pusztáján létrehozott Hortobágyi Nemzeti Park, négy tájvédelmi körzet és 20 önálló természetvédelmi terület. A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság 76 fővel látja el természetvédelmi, hatósági, vagyongazdálkodási és bemutatási feladatait. A Hortobágyra irányuló idegenforgalom volumene az utóbbi évek átlagában kb. 150 000 fő. Ennek legnagyobb részét az ún. „egynapos” átutazó turizmus teszi ki, ami ráadásul időszakosan egyenlőtlenül oszlik el, nyár derekán az országosan is ismert nagy hírű rendezvények (lovasnapok, hídi vásár stb.) idején szinte elviselhetetlenül nagy terhelést jelent, egyébként pedig, különösen az utóbbi évek hihetetlenül kedvezőtlen külpolitikai történései miatt kis forgalmat. Ez turisztikai szempontból nagy teher. A nemzeti parkba is belépő látogatók száma már jóval kevesebb, 10 ezer fő körüli értékre becsülhető.
A Jászság
A 13. században az oszétokkal rokon jászok telepedtek le az Alföld északi részén. A Jászság területe 1161 négyzetkilométer, ahol a termálvízű strandok, vadászat, horgászat, lovaglás, gyaloglás, kerékpáros túrák biztosítják a kikapcsolódást. A Jászság természeti értékei: a Tarna morotva Jászjákóhalmánál, a Holt-Zagyva Pusztamizsei Természetvédelmi Terület Jászteleknél, Hajta-mocsárvilág, természetvédelmi terület Jászberény és Jászfelsőszentgyörgy között, a védett Pap-erdő Jászdózsánál, a Kapitányrét Jászjákóhalma és Jászapáti között. A jászok büszkék hagyományaikra, sok a hagyományőrző rendezvény, a térség turizmusa ezen rendezvények és a termálvíz köré csoportosul. Jászberényben található a Jász Múzeum, itt őrzik Lehel kürtjét. A város termálstrandja, uszodája télen-nyáron üzemel. A rendezvények közül csak néhány: nemzetközi mézvásár, méhésztalálkozó, nemzetközi görkorcsolyaverseny, JÁSZ-EXPO kiállítás és vásár. Jászapátin felkereshetik a Tanya Múzeumot, itt is van, akárcsak Jászárokszálláson termálstrand. Két településen, Jászladányban és Jászkíséren is megrendezik októberben a Hagyma-napot. A Jászok Világtalálkozójának minden évben más város a helyszíne.
Tiszazug
A Tisza- és a Körös folyók szögletében fekszik, fűz-, nyárligetek, sások és ártéri rétek tagolják ezt a területet. A kistérség egyik éke a tiszakürti arborétum, a másik kincs a gyógyvíz, ez tette Cserkeszőlő nevét nemzetközileg is ismertté, ez a jódos gyógyvíz mozgásszervi és nőgyógyászati kezelésekre is alkalmas.
Szolnok és környéke
Jász-Nagykun-Szolnok megye székhelye Szolnok megyei jogú város, ahol minden év tavaszán megrendezik a Szolnoki Zenei Fesztivált, ősszel a Művészeti Hetek nyújtanak kulturális élményeket, a szolnoki Holt-Tiszán kajak- és kenuversenyeket. A 442-es főút mellett az ország egyetlen, kuriózumszámba menő repülő-kiállítása található, amely az 1900-as évektől napjainkig mutatja be a repülés történetét. A környéken a körgáttal védett Tiszaligetben termálvizes strandfürdő, horgásztó, sportcsarnok, erdei tornapálya, teniszpályák és szálláshelyek szolgálják a kikapcsolódást. Itt található a kétcsillagos Touring Hotel, a családiasan berendezett Trojka Vendégház és a Tiszaligeti Motel is. Szolnok legszebb része a Tisza-parti sétány, a hatalmas gesztenyefákkal szegélyezett sétányon található a Tisza Szálló és Gyógyfürdő. A neobarokk stílusú szállóval közös épületben található a hajdani török fürdőkre emlékeztető gyógyfürdő. A város központjában található a város új négycsillagos szállodája, a Hozam Hotel és a háromcsillagos Hotel Pelikán. Jász-Nagykun-Szolnok megye a népművészeti és iparművészeti hagyatékokban is igen gazdag. A népi fazekasság központja Mezőtúr, ahol világhírű fazekasmunkák készülnek. Törökszentmiklóson a szalmafonók gyönyörű alkotásait tekinthetjük meg a művelődési központ pincegalériájában.
Felső-Tisza
Vásárosnamény, a „Bereg kapuja” a Tisza-, a Szamos és a Kraszna folyók találkozásánál fekszik. Homokos szabadtrandjait – a gergelyiugornyai Tisza-partot – nyaranta több tízezren keresik fel. Minden nyaraló megtalálhatja az igényeinek megfelelő szálláshelyet a háromcsillagos szállodákban, panziókban és fizetővendég-szobákban, campingekben vagy a faházakban. Főleg a fiatalok körében kedvelt és népszerű a vízitúrázás. Ezeknek a túráknak a kiindulópontja általában a határ menti Tiszabecs. Érdemes körül kerékpározni a szatmár-beregi térséget, megtekinteni a táj jellegzetes, népi építészetét, egyedi stílusú templomait és fa harangtornyait. A szatmár-beregi tájvédelmi körzet a természet kedvelőinek kínál kellemes, akár többnapos túrázási lehetőséget. Aki ezen a környéken jár, ne mulassza el megkóstolni a térség egyik karakterisztikus gyümölcséből, a szilvából készült finomságokat, nevezetesen a hagyományos kisüsti eljárással készült szilvapálinkát, a rézüstben készült szilvalekvárt és a kemencében aszalt szilvát. A környéken tovább barangolva megnézhetik Tiszacsécsén Móricz Zsigmond szülőházát, Kölcsey Ferenc síremlékét Szatmárcsekén, valamint Túristvándiban a ma is működő vízimalmot. Az idei nyár szenzációja volt a gergelyiugornyai termálfürdő helyén épülő Atlantika vízi vidámpark, amely hatalmas csúszdáival, gyermekjátékokkal és egy különleges fókashow-val várta az ideérkező vendégeket.